Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
برای مقابله با تهدیدات تروریستی

«تشکیل نیروی دریایی و پلیس مشترک توسط کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس»

2014 December 10

خبر / رادیو کوچه

 

سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست خود در دوحه قطر بر سر ایجاد نیروی دفاعی مشترک دریایی و نیز نیروی پلیس مشترک برای مقابله با تهدیدات تروریستی موافقت کردند.

در این نشست که روز سه‌شنبه نهم دسامبر برگزار شد، قطر با ۵ عضو دیگر این شورا در حمایت از مصر تحت ریاست جمهوری عبدالفتاح السیسی و کمک به این کشور همراه شد.

شبکه خبری «یورونیوز» روز چهارشنبه دهم دسامبر گزارش داده است، عبدالوهاب بدرخان، تحلیلگرمسائل سیاسی در خصوص این تصمیم قطر گفت: «قطر در کنار جنبش های سیاسی اسلامی خواهد ماند، این بخشی از سیاست قطر است اما همزمان اطمینان خواهد داد تا این بخش از فعالیتهایش به دخالت در امور داخلی کشورهای خلیج فارس یا به زیان امنیت منطقه نیانجامد.»

شبکه خبری «الجزیره» نوشته است که هدف از تشکیل این دو نیرو «مهار کردن دشمن منطقه‌ای این شورا، یعنی ایران، و همچنین مهار کردن گروه‌های مسلح در منطقه» است.

arab

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز نوشته است که «نیروی دریایی خلیج» فارس قرار است به عنوان عامل بازدارنده‌ای علیه ایران عمل کند.

در همین رابطه وب‌سایت شبکه خبری «یورونیوز» نیز نوشته است، به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران با آمریکا و کشورهای قدرتمند جهان نیز موضوعی است که اکثر کشورهای عرب نتیجه آن را به تحکیم نفوذ ایران در منطقه و برهم زننده توازن قوا در خاورمیانه تعبیر می‌کنند و از این منظر نگرانی خود را پنهان نمی‌کنند.

بی شک در کنار تهدیدات داعش، گسترش نفوذ ایران در منطقه از دغدغه های اساسی قریب به اتفاق کشورهای عرب است.

بنابر گزارش‌ها، مقر اصلی نیروی دریایی مشترکی که قرار است تشکیل شود بحرین خواهد بود.

بحرین هم‌اینک محل استقرار ناوگان پنجم ایالات متحده آمریکا است و به تازگی اعلام شد که بریتانیا نیز سرگرم تأسیس یک پایگاه دریایی ۲۳ میلیون دلاری و دائمی در بحرین است که میزبان رزم‌ناوها و ناوهای هواپیمابر بریتانیایی خواهد بود.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌شنبه در مورد تشکیل یک نیروی مشترک پلیس به نام «پلیس شورای همکاری خلیج» (GCC-POL) نیز توافق کردند، نیرویی که وزیر خارجه قطر آن را «مشابه با پلیس بین‌الملل، اینترپل، اما در محدوده کشورهای عضو این شورا» توصیف کرده‌ است.

این نیروی پلیس قرار است همکاری کشورهای عرب خلیج فارس علیه تروریسم را بهبود بخشیده، با قاچاق مواد مخدر، پول‌شویی، و جرم‌های سایبری نیز مقابله کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,