Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
حضور بیش از یک میلیون زائر

«عراق مرز خود با ایران را به علت ازدحام زائران ایرانی بست»

2014 December 11

خبر / رادیو کوچه

 

«سعید اوحدی» رییس سازمان حج و زیارت ایران، از حضور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زایر ایرانی عازم مقبره امامان شیعه در عراق خبر داد و گفت که مرز ایران و عراق در شهر مهران در استان ایلام به دلیل «نبود امکانات» در آن سوی مرز «از سوی عراق» تعطیل شده است.

این زائران ایرانی قصد دارند که تا روز شنبه، ۲۲ آذرماه که مصادف است با چهلمین روز مرگ امام سوم شیعیان در صحرای کربلا که شیعیان آن را به عنوان «مراسم اربعین» برگزار می‌کنند، خود را به کربلا برسانند.

بنابه گزارش، «ایرنا»، خبرگزاری دولتی ایران، رییس سازمان حج و زیارت ایران، روز پنج‌شنبه هجدهم آذر ماه گفته است: «مسیرهای منتهی به مهران هم اکنون با ترافیک شدید خودروها روبه‌روست و شمار زیادی از زائران که روز گذشته پس از عبور از مرز مهران وارد خاک عراق شده بودند، پس از چند ساعت پیاده‌روی به دلیل نبود امکانات انتقال به شهرهای نجف اشرف و کربلا مجبور به بازگشت به مرز مهران شده‌اند.»

بنابه گزارش رسانه‌های خبری ایران، تنها در دو هفته اخیر «بیش از ۶۰۰ هزار» ایرانی از مرز عبور کرده و وارد عراق شده‌اند.

خبرگزاری «ایرنا» همچنین در گزارش دیگری خبر داده است که گروه زیادی از کسانی که از مرز عبور کرده و وارد عراق شده‌اند در پی کمبود امکانات برای ادامه سفر، قصد بازگشت از عراق به ایران را دارند.

karbala

به گزارش این خبرگزاری در روزهای اخیر به دلیل کمبود خودروهای مسافربری تعدادی از ایرانیان عازم عتبات در شهر بدره عراق که هم‌مرز با شهر مهران است، با «کامیون‌های» باری سفر کرده‌اند، اما از روز پنج شنبه «این خودروها هم پیدا نمی‌شود».

«علی جنتی»، وزیر ارشاد، پیش از این شمار ایرانیانی را که سال ۹۲ برای شرکت در مراسم اربعین به عراق رفته بودند ۵۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

افزایش بیش از دو برابری سفر ایرانیان به عراق در حالی است که قدرت گرفتن گروه «حکومت اسلامی» یا داعش در عراق نگرانی‌ها از احتمال وقوع حوادث تروریستی در سال جاری را بسیار افزایش داده است.

خبرگزاری «فارس» روز پنج‌شنبه از حضور «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران، در جمع شرکت‌کنندگانِ مراسم پیاده‌روی در مسیر ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا خبر داده و نوشته است، شهرداری تهران «حضور فعالی» در این مراسم دارد و همچنین در حفظ نظافت شهر کربلا نیزکمک می‌کند.

رسانه‌های ایران در روزهای گذشته تبلیغات زیادی را درباره برگزاری مراسم اربعین در عراق داشته‌اند. از جمله خبرگزاری ایسنا با انتشار مصاحبه‌هایی از اربعین سال ۹۳ به عنوان «اوج اقتدار شیعیان در جهان» یاد کرده است.

خبرگزاری «تسنیم» راهپیمایی ایرانیان در مسیر نجف به کربلا را «بزرگ‌ترین راهپیمایی جهان» و از «مؤلفه‌های قدرت نرم جهان تشیع» خوانده است.

مطالب مرتبط

کمک ۴٢٠ میلیاردی ایرانیان برای بازسازی اماکن مقدس شیعیان در عراق

روحانی سقوط نجف و کربلا در عراق را خط قرمز ایران می‌داند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,