Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
زیر یه خم

«حاصل تلاش وزارت ورزش تا به این‌جا نابودی سرخابی است»

2014 December 13

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

با یکی دیگر از سری برنامه‌های زیر یه خم هم‌راه شما هستیم و در این برنامه به بررسی اخبار مهم هفته گذشته ورزش ایران پرداخته‌ایم، با موضوعاتی نظیر بررسی عمل‌کرد وزارت ورزش و «امیر‌رضا خادم» در بحث ٢ تیم پرسپولیس و استقلال که در حال حاضر در مدتی کوتاه مدیران مسوول آن‌چنان این ٢ تیم را به فنا برده‌اند که در تاریخ بی‌سابقه بوده است، از طرف دیگر بحث دستگیری مدیر‌عامل باشگاه پرسپولیس نیز در این برنامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آبروریزی به سبک وزارت ورزش»

در حالی‌که وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال به عنوان متولیان ورزش و فوتبال کشور باید علاوه بر برطرف کردن مشکلات، از بی‌اخلاقی‌ها جلوگیری کنند و به ترویج اخلاق مداری بپردازند متاسفانه عمل‌کرد متفاوتی دارند.

به گزارش مشرق، دوشنبه شب و در جریان برنامه ٩٠، «علی رغبتی» دبیر کمیسیون تایید مربیان خارجی وزارت ورزش دلیل عدم تایید «کرانچار» را دائم‌الخمر بودن وی اعلام کرد.

این‌که نماینده وزارت ورزش در رسانه ملی و به طور زنده این مساله را عنوان کند اصلن اتفاق جالبی نیست. در حالی‌که فرصت زیادی برای آماده‌سازی تیم‌ملی امید ایران وجود ندارد ظاهرن با مطرح کردن این بحث تمام مشکلات فوتبال در راهیابی به المپیک حل شده است.

«زلاتکو کرانچار» قبل از این‌که سرمربی سپاهان شود برای چند هفته و در فصول قبل، هدایت تیم پرسپولیس را در اختیار داشت. وی تیم سرخ‌پوش پایتخت را پس از چند ماه با رتبه سومی لیگ‌برتر و حضور در مرحله نیمه‌نهایی جام‌حذفی تحویل «علی دایی» داد. در آن فصل پرسپولیس به رتبه چهارم لیگ رسید و البته قهرمان جام‌حذفی شد. پس از مدتی کرانچار به ایران بازگشت و این‌بار هدایت تیم سپاهان را در اختیار گرفت. در حالی‌که طلایی‌پوشان نصف جهان ٩ امتیاز از صدرنشین مسابقات کمتر امتیاز داشتند اما در نهایت توانستند به قهرمانی لیگ دست پیدا کنند. زلاتکو در این سال‌ها چند قهرمانی برای سپاهان به ارمغان آورده و فصل قبل نیز اسیر بازیکنانی مانند جباری و افشین شد که به امضای خود پای‌بند نبودند! در روزهایی که مربیان داخلی ریسک‌پذیر نبوده و به ندرت از بازیکنان جوان استفاده می‌کردند، کرانچار با شهامت چندین بازیکن را به فوتبال کشور معرفی کرد.

wezartamozehoparwaresh

امین جهان عالیان، مهدی شریفی، علی کریمی، حسین مرادمند، امیر‌حسین کریمی و سعید قائدی‌فر شاگردان این مربی هستند که حالا در لیگ کشوری برای خود نامی به‌دست آورده‌اند. آیا همه مربیان ما در این سال‌ها از مربی دائم‌الخمر شکست خورده و جام قهرمانی را به وی تقدیم کرده‌اند؟ پس وای به حال فوتبال ما.

سوای آن‌چه از زبان مدیرعامل باشگاه بزرگی چون سپاهان و مترجم کرانچار به میان آمد آیا اهالی فوتبال در حین کنفرانس‌های مطبوعاتی یا پخش زنده مسابقات فوتبال حرکت نادرستی از کرانچار دیده‌اند؟ جالب است بدانید که تقریبن تمام بازی‌های سپاهان چه از شبکه‌های سراسری و چه از شبکه استان اصفهان به صورت زنده پخش می‌شود. در این سال‌های حضور این مربی کروات روی نیمکت سپاهان هرگز حرکت ناپسندی از وی دیده نشد. در بیشتر تمرینات سپاهان همواره تعداد زیادی از هواداران این تیم حضور دارند و از نزدیک نظاره‌گر تمرینات تیم محبوب خود هستند اگر چنین مشکلی در سر تمرینات سپاهان بوجود می‌آمد شک نکنید با توجه به وسایل ارتباط‌جمعی و شبکه‌های اجتماعی به سرعت در کشور پخش می‌شد.

از بازیکنان ایرانی حرکت‌های غیر‌اخلاقی دیدیم ولی از مربی‌ای که نماینده وزارت ورزش علنن وی را دائم‌الخمر معرفی می‌کند خیر! اگر چنین مشکلی وجود داشته چرا نهاد‌های ذی‌ربط در این سال‌ها دست روی دست گذاشته‌اند و اجازه کار به این مربی داده‌اند؟ آیا سایر مربیان خارجی که در فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی کشور ایران به فعالیت مشغول هستند با توجه به آداب و فرهنگ خود با مساله‌ای از این دست مواجه نیستند.

نکته قابل ذکر بعدی هم بحث اعتقادی است. آیا ریختن آبروی افراد آن هم روی آنتن برنامه‌ای که میلیون‌ها بیننده دارد و  سرک کشیدن در زندگی شخصی افراد، کار درست و اخلاقی است؟ به اندازه کافی احادیث در این زمینه روایت شده ولی متاسفانه خبری از عمل بدانها نیست. باید یادآوری کنم در قانون مجازات اسلامی برای غیر‌مسلمان تنها در صورتی‌که تظاهر به مصرف مسکر کند، مجازات در نظر گرفته شده است. پس چرا چنین صحبت‌هایی در رسانه ملی مطرح می‌شود؟ وزارت ورزش از ابتدا هم با حضور کرانچار مخالف بود و برای رد کردن این مربی باید دلیل بهتری عنوان می‌کرد.

«پول هفتگی پرسپولیسی‌ها پرداخت نشد»

تلاش مسوولان باشگاه پرسپولیس برای پرداخت پول هفتگی بازیکنان این تیم قبل از بازی با فولاد بی‌نتیجه ماند.

به گزارش تسنیم، مسوولان باشگاه پرسپولیس به بازیکنان این تیم قول داده بودند قبل از بازی با فولاد خوزستان پرداخت هفتگی آنها مطابق معمول انجام خواهد شد اما این اتفاق رخ نداد تا سرخ‌پوشان با دلخوری از مسوولان باشگاه وارد زمین شوند.

perspolis

تعدادی از اعضای هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس به هم‌راه «بهروز منتقمی»، سرپرست پیشین این باشگاه روز چهارشنبه (یک روز قبل از بازی پرسپولیس – فولاد) نزد رییس سازمان لیگ و حتا استاندار تهران رفتند تا بلکه بتوانند کمک مالی دریافت کنند که به خواسته خود نرسیدند. البته تاج و استاندار تهران به مسوولان باشگاه پرسپولیس قول داده‌اند که ظرف روز‌های آتی مبلغی را به حساب باشگاه واریز کنند.

با توجه به خالی بودن حساب باشگاه پرسپولیس و نبودن مدیرعامل این باشگاه، روز پنج‌شنبه پرداخت هفتگی بازیکنان این تیم انجام نشد و این مسئله دلخوری آنها را قبل از بازی با فولاد در پی داشت. به نظر می‌رسد مصاحبه‌های تند بازیکنان شاخص پرسپولیس بعد از بازی مذکور بی‌ارتباط با این قضیه نبوده است.

«مردانگی نیست که بگذارم و بروم»

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: به عنوان سرمربی تیم همه فشارها را در نبود سیاسی تحمل می‌کنم.

«حمید درخشان» درباره شکست تیمش مقابل فولاد خوزستان اظهار داشت: ما باز هم به اشتباهات فردی بازیکنان باختیم اما من نمی‌توانم به آنها چیزی بگویم. بازیکنان با وجود همه مشکلات همین که در زمین حاضر می‌شوند، خودش نعمتی است. دیگر واقعن کار از دست من خارج شده است و نمی‌دانم تا چه زمانی قرار است این‌گونه به کارمان ادامه دهیم.

وی ادامه داد: متاسفانه به عنوان سرمربی تیم همه فشارها را در نبود سیاسی تحمل می‌کنم. در این زمان همه به دنبال کوچک‌ترین اتفاقی هستند تا به پرسپولیس ضربه بزنند. دستگیری سیاسی هم مزید بر علت شده تا یک‌سری به اهداف خود برسند. متاسفانه هیچ‌کس هم در باشگاه نیست تیم را مدیریت کند.

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این پرسش که آیا قصد ندارد با اعضای هیات‌مدیره صحبتی انجام دهد، تاکید کرد: تا کی فقط من می‌توانم دنبال امور باشم؟ هیات‌مدیره باشگاه خودش باید قدم بردارد. واقعن خسته شده‌ام. با این حال با اعضای هیات‌مدیره حرف می‌زنم و مشکلات را رو‌در‌رو برطرف می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا به استعفا فکر نمی‌کند، عنوان کرد: من برای پرسپولیس جانم را هم می‌دهم. تا روزی که بخواهند کار می‌کنم و مردانگی نیست که بگذارم و بروم.

hamidederakhshan

درخشان درباره این‌که با این شرایط رفتن به لیگ قهرمانان آسیا خطرناک نیست، بیان داشت: به امید خدا تا شروع مسابقات آسیایی همه چیز درست می‌شود. امیدوارم سیاسی هرچه زودتر آزاد شود و اگر این‌طور نمی‌شود هیات‌مدیره باشگاه را اداره کند. باور کنید فشار زیادی روی من است. در این شرایط تیم ما نیاز به جذب بازیکنان خوب دارد و امیدوارم بتوانیم نفرات خوبی به عضویت پرسپولیس در‌آوریم.

«شایعات مربوط به انتخابات تیراندازی هیچ منبع رسمی ندارد»

رییس فدراسیون تیراندازی گفت: مسئله دو شغله بودن روز انتخابات روشن شد اگر ابهامی وجود داشت وزارت ورزش پیگیری می‌کرد و نباید به شایعات دامن زد.

«سید مهدی هاشمی»، در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران در خصوص برنامه‌ها و اهداف آتی فدراسیون افزود: فدراسیون در سال آینده برای حضور موفق ورزشکاران در مسابقات بین‌المللی برنامه‌های ویژه و مدونی در نظر دارد که امیدوارم با هم‌کاری همه اعضای سال آینده، سال پرباری برای تیراندازی کشور باشد.

وی ادامه داد: سال ٢٠١۵ سال بسیار مهمی برای ما به خصوص برای کسب سهمیه المپیک ریو دوژانیرو است، تصمیم داریم تا با حضور در ٩ روی‌داد ورزشی از حداکثر فرصت برای کسب سهمیه المپیک استفاده کنیم.

هاشمی، بیان کرد: ما برای این مسابقات اردوهای داخلی و برون‌مرزی خوبی پیش‌بینی کردیم و برای عملی کردن برنامه‌ها نیازمند حمایت و پشتیبانی وزارت ورزش در زمینه تامین منابع مالی هستیم که با توجه به شرایط تیراندازی و حضور موفق ورزشکاران ما در مسابقات بین‌المللی انتظار حمایت‌های بیشتری از سوی وزارت داریم.

وی ادامه داد: اما امسال مسئله حائز‌اهمیت برای ما بحث تفاهم با سایر دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت دفاع و نیروهای مسلح وزارت ورزش است، برای این‌که اردوها به موقع و با حداکثر ظرفیت ممکن برگزار شود نیاز به هم‌کاری بیشتر این نهادها داریم.

hashemi

هاشمی، افزود: ما در زمینه جذب اسپانسرها هم برنامه داریم و الان هم در حال مذاکره با حامیان مالی فدراسیون تا یک ماه آینده به تفاهم خواهیم رسید و مشکل فشنگ‌ها هم برطرف خواهد شد البته باید یادآور شد که در سال گذشته تا حدودی از حمایت اسپانسرها بهره‌مند بودیم.

وی در خصوص شایعات مطرح شده بعد از انتخابات فدراسیون و دو شغله بودن گفت: مسئله دو شغله بودن موضوعی بود که در همان روز انتخابات روشن شد و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد، حرف‌هایی که در این زمینه مطرح است مربوط به زمان قبل از انتخابات است و یک بحث کاملن تمام شده و بی‌اساس است و اگر ابهامی در این زمینه وجود داشت قطعن وزارت ورزش آن را پیگیری می‌کرد و این مسئله اصلن به صورت رسمی مطرح نیست و نباید به این شایعات دامن زد.

«باشگاه سایپا چک پرسپولیسی‌ها را قبول نکرد»

باشگاه سایپا چک مسوولان باشگاه پرسپولیس را بدون امضا آقای «سیاسی» قبول نکرد.

به گزارش تسنیم، باشگاه پرسپولیس صبح روز پنج‌شنبه و ساعاتی قبل از دیدار این تیم مقابل فولاد خوزستان نهایت تلاش خود را برای جذب «بابک حاتمی» انجام داد تا این بازیکن بتواند در این دیدار سرخ‌پوشان را هم‌راهی کند، اما باشگاه سایپا چک پرسپولیسی‌ها را بدون امضای حمید‌رضا سیاسی قبول نکرد.

با اصرار «حمید درخشان» مسوولان باشگاه پرسپولیس قبل از بازی این تیم با فولاد خوزستان، برای انتقال نهایی بابک حاتمی اقدام کردند و حتا چکی به امضای «بهروز منتقمی» از طرف باشگاه پرسپولیس برای باشگاه سایپا ارسال شد که مورد موافقت مسوولان این باشگاه قرار نگرفت.

سایپایی‌ها خاستار چکی با امضای سیاسی یا پول نقد بودند که امکان آن برای مسوولان باشگاه پرسپولیس فراهم نبود و از این‌رو انتقال این بازیکن به جمع سرخ‌پوشان به روز‌های آتی موکول شد.

saipa

قرار است تا پایان این هفته سازمان لیگ مبلغی را به حساب باشگاه پرسپولیس واریز کند که مسوولان این باشگاه با این پول برای دریافت رضایت‌نامه بابک حاتمی از باشگاه سایپا اقدام خواهند کرد.

حمید درخشان قصد دارد حاتمی را جایگزین «مهدی جعفرپور»، اولین خرید خود برای باشگاه پرسپولیس کند.

«سیاسی آزاد نشود ما هم از باشگاه پرسپولیس می‌رویم»

عضو هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس از کناره‌گیری خود و دوستانش از این باشگاه در صورت عدم ‌آزادی سیاسی از زندان خبر داد.

«حسین کلانی» در گفت‌و‌گو با تسنیم از کناره‌گیری‌اش از هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس در صورت ادامه حضور «حمیدرضا سیاسی» در زندان خبر داد و اظهار داشت: چنان‌چه طی چند روز آینده سیاسی از زندان آزاد نشود دلیلی ندارد که من و برخی دوستان بخواهیم در باشگاه پرسپولیس فعالیتی داشته باشیم و به صلاح خود ما و باشگاه است که از سمت‌مان کناره‌گیری کنیم. در این صورت وزارت ورزش که متولی باشگاه است می‌تواند با جایگزینی افراد جدید به وضعیت باشگاه پرسپولیس رسیدگی کند.

عضو هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس یاد‌آور شد: انتظار ما این است که ظرف یکی دو روز آینده سیاسی از زندان آزاد شود و با قدرت برنامه‌های خود را در باشگاه پرسپولیس پیش ببرد. ما نیز به عنوان مشاور با قدرت در کنار او خواهیم بود. هنوز هم برای ما روشن نیست گناه سیاسی چیست که از جیبش برای پرسپولیس هزینه کرده و امیدواریم هر چه زودتر ایشان را در جمع خود ببینیم.

kalani

کلانی از حضورش در دادگستری خبر داد و گفت: اخیرن نامه‌ای به باشگاه پرسپولیس رسیده مبنی بر این‌که من به هم‌راه منتقمی باید صبح یک‌شنبه به دادگستری رفته و در خصوص مذاکراتی که با مسوولان باشگاه رئال‌مادرید داشتیم، توضیحاتی ارایه دهیم. البته ما بارها در رسانه‌ها در این مورد شفاف‌سازی کرده‌ایم و این‌بار هم در دادگستری هر توضیحی لازم باشد عنوان خواهیم کرد.

«وکیل مدیرعامل بازداشتی خواستار ارایه مدارک شد»

وکیل‌مدافع مدیرعامل و باشگاه پرسپولیس گفت: برخی اشخاص به جای موج سواری مدارک خود را به شعبه رسیدگی کننده به اتهامات «حمیدرضا سیاسی» ارایه کنند.

«مهدی ذاکر» در گفت‌و‌گو با ایرنا با اشاره به صحبت‌های «قهرمان شجاعی» وکیل‌مدافع شاکی پرونده مدیرعامل باشگاه پرسپولیس که گفته بود، حمیدرضا سیاسی برند باشگاه را با قراردادهای موازی و معارض به چند نفر واگذار کرده بود، افزود: افراد و اشخاص به جای موج سواری و ایجاد شبهه مدارک خود را به شعبه ارایه کنند و تنها قوه‌قضاییه تصمیم‌گیر است.

وی در متن ارسالی خود آورده است: با عنایت به مشکلات حادث شده برای مدیر‌عامل باشگاه پرسپولیس به جهت قراردادهای منعقده سابق، به دلیل مصاحبه برخی اشخاص لازم دانستم موارد ذیل جهت تنویر اذهان عمومی به خصوص علاقمندان باشگاه که همواره افتخار کشور عزیزمان بوده‌اند بیان نمایم.

siasi

قوین اعلام می‌نمایم که وکلا و مدیریت حقوقی باشگاه بر حکومت قانون و عدالت در مرجع قضایی هیچ‌گونه تردید و شهبه‌ای ندارند و اعتقاد و اطمینان داریم که مرجع محترم قضایی با درایت همیشگی و مطابق قوانین موضوعه نسبت به اتهام وارده از جانب یک شرکت خصوصی رسیدگی می‌نماید و قطعن مدارک و مستندات تقدیمی باشگاه نیز مورد لحاظ و دقت قرار خواهد گرفت.

با توجه به موارد معروضه شایسته است برخی اشخاص به جای موج سواری و طرح موضوعات خلاف واقع در رسانه‌ها مدارک و مستندات خود را تقدیم شعبه رسیدگی کننده نمایند، چرا که اصولن اتخاذ تصمیم نهایی با مرجع محترم قضایی می‌باشد و اعتقاد ما هم بر همین است.

ضمن این‌که قبل از صدور حکم قطعی توسط دادگاه هیچ جرمی را نمی‌توان به شخصی منتسب نمود و علاقمندان و هواداران باشگاه پرسپولیس ضمن صبوری و آرامش این اطمینان را داشته باشند که مدارک و مستندات مکفی در رد اتهام وارده تقدیم شعبه رسیدگی کننده شده و امید داریم با لحاظ مستندات تقدیمی قرار شایسته و متقن توسط شعبه رسیدگی کننده صادر گردد.

«روند واگذاری باشگاه استقلال ادامه دارد»

مدیرعامل باشگاه استقلال با بیان این‌که باشگاه استقلال روند واگذاری خود را به بخش خصوصی دنبال می‌کند،گفت: هفته آینده جلساتی در این زمینه برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا از باشگاه استقلال، «بهرام افشارزاده» درباره تساوی پرگل تیمش مقابل استقلال خوزستان افزود: با وجود این‌که تیم به پیروزی نرسید اما بازیکنان عالی کار کردند.

افشارزاده در عین حال گفت: خوش‌بختانه هرچند در این دیدار کم‌کاری از سوی بازیکنان تیم استقلال صورت نگرفته است، اما خط دفاعی و دروازه‌بان ما دچار مشکلاتی هستند که ما نسبت به برطرف کردن آن در تلاش هستیم.

وی در ارزیابی از عمل‌کرد این تیم تا به امروز اظهار داشت: با توجه به مصدومان زیاد و حضور تعدادی از بازیکن در تیم‌ملی، روند تمرینات استقلال هیچ‌وقت در این فصل منظم نبود.

afsharzadeh

 

مدیرعامل این باشگاه ادامه داد: در حال حاضر ٧ بازیکن ما به تیم‌ملی دعوت شدند که اصلن اجازه نمی‌دهد ما تمرینات خود را برگزار کنیم و امیدوارم که تمام این بازیکنان صحیح و سالم از جام ملت‌های آسیا باز‌گردند تا پس از آن بتوانیم تمرینات را به طور منظم برگزار کنیم.

وی درباره وضعیت نقل و انتقالات استقلال عنوان کرد: «محسن مسلمان» قرارداد خود را با باشگاه استقلال امضا کرده و فقط رضایت‌نامه‌اش از ذوب‌آهن باقی مانده است.

به گفته مدیرعامل باشگاه استقلال قرار است آقای «آذری» پاسخ قطعی را یک‌شنبه آینده در این‌باره به ما بدهد.

افشارزاده درباره مشکل مالی استقلال خاطرنشان کرد: این روزها همه مشکل مالی دارند و این به یک عادت تبدیل شده و مدتی است که از اسپانسر پول نگرفتیم اما از یک‌شنبه پیگیری می‌کنیم تا مبالغ جدیدی را دریافت کنیم.

«تکذیب بخشیده شدن فوتبالیست‌های جاعل»

«سردار کمالی» گفت: هرگز نگفتم بازیکنان این امکان را دارند که سربازی‌شان را بخرند. جانشین منابع انسانی کل نیروهای مسلح گفت: بازیکنان هم غیبت از سربازی داشته‌اند و هم جعل سند کرده‌اند که این جرم کوچکی نیست. فقط دادسرای نظامی می‌تواند حکم تبرئه بازیکنان سرباز را بدهد.

سردار کمالی روز گذشته در کنفرانس خبری صحبت‌های بسیار مهمی مطرح کرد. او طرحی را مطرح کرد که در آن افراد غایب با پرداخت جرایمی بخشیده می‌شوند. بعد از این صحبت‌ها، مسئله خرید سربازی توسط فوتبالیست‌های سرباز غایب مطرح شد اما جانشین منابع انسانی کل نیروهای مسلح این مسئله را رد کرد: بنده به هیچ‌وجه چنین حرفی نزده‌ام و از قول من نباید حاشیه‌سازی شود. سازمان برنامه و بودجه قانونی را تصویب کرده که کسانی‌که بیش از ٨ سال است که مشمول خدمت سربازی هستند ولی خودشان را معرفی نکرده‌اند، می‌توانند با خرید غیبت خود مثل سربازهای عادی به سربازی بروند. قیمت آن هم بین بیست تا پنجاه میلیون تومان است. طبیعتن اگر بازیکنی بیش از ٨ سال از تاریخ مشمولیتش گذشته باشد می‌تواند اضافه‌خدمت خود را خریداری کند. این بدان معنا نیست که این بازیکنان می‌توانند از نیم‌فصل دوم برای تیم‌‌هایشان بازی کنند.

kamali

او ادامه داد: سرباز‌ها دو تخلف انجام داده‌اند؛ یکی این‌که به خدمت نرفته‌اند و اما جرم بزرگ‌تر آنها این است که جعل سند کرده‌اند که این اصلن گناه کوچکی نیست. پرونده آنها هم‌اکنون در دادسرای نظامی است و این بازیکنان فقط در یک صورت می‌توانند برای نیم‌فصل دوم بازی کنند، تنها راه آنها این است که در دادگاه نظامی تبرئه شوند و ثابت شود که تخلفی نکرده‌اند. این تنها راه است و در غیر این‌صورت این بازیکنان باید دوران محرومیت خود را سپری کنند. تمام خبرهایی که در مورد بخشش این بازیکنان مطرح می‌شود هم شایعه است و تا این لحظه اتفاق جدیدی نیفتاده است.

«وزیر ورزش و دولت، حیثیت خود را قربانی چند مدیر بازنشسته می‌کنند»

در برخی فدراسیون‌ها که انتخابات‌شان به زودی برگزار می‌شود، لابی‌گری‌های گسترده‌ای با وزارت ورزش و جوانان و برخی چهره‌های متنفذ دولتی در حال انجام است تا بر خلاف رویه معقول دولت، امتیاز ویژه‌ای برای برخی نورچشمی‌های بازنشسته اخذ شود.

به گزارش عصر ایران، طبق قانون، بازنشستگان حق ندارند ریاست فدراسیون‌های ورزشی را بر عهده بگیرند مگر این‌که هیات‌دولت به آنها مجوز خاص بدهد.

با این حال از آن‌جا که مجوز خاص صرفن برای موارد کاملن ویژه‌ای است که هیچ‌کس جز فرد مورد‌نظر نمی‌تواند ماموریتی را انجام دهد، تا کنون دولت اجازه‌ای برای حضور بازنشستگان در فدراسیون‌های ورزشی صادر نکرده است.

wezaratwarzesh

 

با این حال، در برخی فدراسیون‌ها که انتخابات‌شان به زودی برگزار می‌شود، لابی گری‌های گسترده‌ای با وزارت ورزش و جوانان و برخی چهره‌های متنفذ دولتی در حال انجام است تا بر‌خلاف رویه معقول دولت، امتیاز ویژه‌ای برای برخی نورچشمی‌های بازنشسته اخذ شود.

به عنوان مثال، یکی از کاندیداهای بازنشسته ریاست فدراسیون هندبال که روابط نزدیکی با یک عضو موثر کابینه دارد می‌کوشد از طریق وی، خود را استثنا بر رویه دولت کند و مجوز خاص برای انتخابات بگیرد.

بدیهی است در شرایطی که دولت به حتا چهره‌های ورزشی بسیار موفق به دلیل بازنشستگی اجازه خاص نداده است، نمی‌توان انتظار داشت که این مجوز به مرتبطین خاص اختصاص یابد.

اگر این اتفاق رخ دهد، اولین معنای آن می‌تواند بی‌عدالتی دولت و وزارت ورزش باشد و معنای دوم این کار، دخالت دولت در انتخابات فدراسیون‌هاست زیرا با دادن مجوز خاص به یک چهره خاص، عملن اعمال‌نظر می‌کند و به انتخابات فدراسیون‌ها، سمت‌و‌سو می‌دهد.

باید منتظر ماند و دید که آیا وزیر ورزش و جوانان و نیز هیات‌دولت برای چند چهره بازنشسته، وجهه خود را نزد افکار عمومی تخریب می‌کنند یا ترجیح می‌دهند انتخابات فدراسیون‌ها را بر اساس روال قانونی و بدون حاشیه‌سازی برگزار کنند.

«مشکلم این بود که رکورد جهان را زدم»

قهرمان سابق رشته وزنه‌برداری می‌گوید: به من حتا اجازه نمی‌دهند که وارد دنیای مربیگری شوم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ «سعید علی حسینی» که وداع زود هنگامی با دنیای قهرمانی داشت این‌بار تصمیم گرفته است تا در حرفه مربیگری وارد وزنه‌برداری شود اما باز هم یک مشکل برای او وجود دارد: رفتم فدراسیون مجوز بگیرم،به من گفتند تو محرومی و نمی‌توانی مربیگری کنی.

alihosaini

از او درباره تصمیمی که گرفته سوال کردیم که سعید گفت: من خواستم تا به جوانانی که می‌خواهند در آینده قهرمان باشند کمک کنم. اما دوستان ما اجازه نمی‌دهند. من به تهران آمدم و رفتم فدراسیون تا در کلاس‌های مربیگری شرکت کنم، گفتند که تو محروم هستی و نمی‌توانی در این کلاس‌ها شرکت کنی. من سوالم این است که اصلن من می‌خواهم دوره ببینم، آیا از دوره دیدن هم محروم هستم؟ متاسفانه آقای «قاسمی» که نمی‌دانم دبیر فدراسیون است یا سمت دیگری در فدراسیون دارد این حرف را به من زد.

علی حسینی که چند سال پیش چهره سنگین‌وزن ایران بود و اما با اعلام مثبت شدن دوپینگش از گردونه قهرمانی کنار رفت حرف‌هایش را این‌طور ادامه می‌دهد: آقایان،اگر من می‌رفتم برای خودم باشگاه بدنسازی می‌زدم آیا مشکلی پیش می‌آمد؟ هیچ‌کس صدایش در نمی‌آمد. اما حالا که می‌خواهم از راه قانونی وارد شوم باز جلوی من را می‌گیرند. چرا من را حمایت نمی‌کنید؟ چرا نمی‌خواهید مربیگری را آغاز کنم؟ من که در جوانی از دنیای قهرمانی محروم شدم، حالا چرا دوست ندارید وارد مربیگری شوم؟

به او گفتیم فکر می‌کنی مشکل کجاست؟ آیا رکوردشکنی و …او حرف ما را قطع می‌کند و می‌گوید: من تا به حال نه به کسی بی‌ادبی کرده‌ام و نه بی‌احترامی. من نباید وزنه‌بردار می‌شدم؟ شما این را می‌خواهید بگویید؟ باید می‌نشستم خانه و کاری نمی‌کردم؟ البته شاید راست بگویید. اگر همان زمان مغازه‌ای برای خودم باز کرده بودم الان وضعیتم بهتر بود. حیف آن همه زحمتی که من کشیدم. فکر می‌کنم مشکل من این‌جا بود که رکورد جهان را شکستم.

مطالب مرتبط

ماجرای کارت‌های پایان‌خدمت فوتبالیست‌ها به فیفا برده می‌شود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , ,