Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
سرخی تو از من

«سیب، سین سلامتی»

2010 March 14

محمدعلی دادخواه / رادیوکوچه

دومین سین سفره هفت سین «سیب» است. سیب را به ‌ عنوان نماد سلامتی بر سفره می‌نهند. از کهن‌ترین زمان تا امروز اعلام داشته‌اند که «عقل سالم در بدن سالم» است. به همین علت دومین سین سیب است که آن را مادر خانواده در کنار سنجد قرار می‌دهد و درس نخست استمرار حیات است که باید سالم زندگی کرد. انسان زمانی می‌تواند به آرزوهایش برسد که سالم باشد. اساس هر اقدام و تصور هر پیشرفت موکول به سلامتی و صحت بدن است. ضرب‌المثل معروف اروپایی است که می‌گوید: «هر کس روزانه یک سیب بخورد، وی را به طبیب نیازی نیست.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در کهن‌ترین آثار هم آمده که هنگامی که آدم بهشت را ترک می‌کرد ملائکه یک سیب به او دادند و گفتند برای این‌که در دنیا از امراض ایمن باشی این سیب را همراه خودت ببر.

البته تحقیقات علمی جدید هم سیب را یک بسته جادویی اعلام کرده که مملو از داروهای طبیعی و شفا بخش است. کسانی که در علم پزشکی متبحر هستند اعلام کردند که سیب این شایستگی را برای شهرت دارد که با خوردن آن پزشک از خانه ما دور شود. و خوردن سیب باعث دفع سموم و تقویت دستگاه گوارشی است. در دین اسلام هم آمده که نظر کردن بر سیب قرمز عبادت و خوردن آن یک عبادت بالاتر است. برخی سیب را به عنوان اکسیر جوانی و میوه‌ی بهشتی قلمداد کردند.

سین دوم در پی این است که درهای سلامتی و آرامش را برای ما، دورنشینان سفره هفت سین بگشاید. تا سین نخست که عقل و فرزانگی بود را در جسم و جانمان حفظ کنیم. اگر از نظر روحی یا جسمی بیمار باشیم هرگز نمی‌توانیم به اهداف خودمان دست یابیم.

سین سلامت کلید راه‌یابی به همه‌ی کامیابی‌ها و خواست‌ها و آرزوها است. بدون شرط نخست طرقی و پیشرفت امکان‌پذیر نیست. اگر بر آنیم که از نگرانی‌ها و مشکلات خود و جامعه بکاهیم باید شرط نخست آن را ایجاد سلامتی برون و درون قرار بدهیم. سلامت هر نسل، سلامت نسل بعد از خودش را به همراه دارد. و فرسودگی یک نسل، فرسودگی نسل بعدی را در پی دارد. سیب در سر سفره این ندا را می‌دهد که انسانی عاقل و سالم باشیم.

دراولین روز سال هنگام گام نهادن به مرحله جدید عمر خویش این هشدار را باید جدی بگیریم تا به سلامت خود و جامعه‌ای که در حال گام نهادن به برهه‌ی جدید زمان است، بیاندیشیم. باید با خودمان مهربان باشیم و در اندیشیه‌ی مراقبت از خویش و سلامتی خودمان کوشا باشیم. سلامت شرط نخست کمک به دیگران است.

شادی راز بزرگ زندگی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,