Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
مصاحبه با انوشه انصاری

« گردش‌گری فضایی از نوع زنانه»

2010 March 14

انوشه انصاری در سال 1346 خورشیدی، در ایران به دنیا آمد. تا سن 16 سالگی در وطن زیست و سپس به همراه خانواده‌اش به ایالات متحده آمریکا هجرت کرد. سال‌های پایانی دبیرستان را در آن کشور گذراند و سپس برای اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندس الکترونیک و علوم کامپیوتر وارد دانشگاه «جرج میسون» شد. انوشه بعد از پایان موفقیت‌آمیز دوره لیسانس برای کسب مدرک فوق‌لیسانس خود وارد دانشگاه «جرج واشنگتن» شد و مطالعات خود را در این دانشگاه ادامه داد. پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی الکترونیک، انوشه برای کار به سراغ شرکت‌هایی چون «MCI »و « COMSAT» رفت و پروژه‌های موفقیت‌آمیزی را در آن شرکت‌ها به سرانجام رساند. او چندین مقاله و دو پاتنت برای کار روی «عملگرهای اتوماتیک» و «گره‌های یک شبکه‌ بیسیم» دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سال 1994 میلادی مطابق با 1372 خورشیدی، انوشه به همراه همسرش حمید و برادر همسرش امیر انصاری شرکتی به نام تله‌کام تکنولوژی (TTI) را در تگزاس پایه‌گذاری کردند.

انوشه انصاری در سال 2000 جایزه  نخست کارآفرینی ملی ایالات متحده آمریکا را به دست آورد. در سال 2001 مجله «فورچیون» انوشه را در لیست تاجران موفق ثبت کرد.

انوشه از دوران نوجوانی به فضانوردی علاقه‌مند بود و رویای سفر به فضا را در سر می‌پروراند. علاقه فراوان او سرانجام زمانی به بار نشست که فعالیت‌های اقتصادی انوشه و همسرش ثروت فراوانی برای آن‌ها به بار آورده بود. در سال 2004 میلادی مطابق با 1383 خورشیدی، خانواده انصاری (انوشه و برادر همسرش، امیر انصاری) 10 میلیون دلار جایزه برای نخستین پرواز فضایی غیر‌دولتی اختصاص دادند. این سفر می‌بایستی توسط یک فضاپیمای قابل بازیابی انجام می‌شد که قادر باشد حداقل سه نفر را به ارتفاعی بیش از 100 کیلومتر از سطح متوسط زمین (خط کارمن) رسانده و دوباره به زمین بازگرداند. فضاپیما باید طوری طراحی می‌شد که در طی دو هفته بعد از نخستین پرواز موفقیت‌آمیز، قادر به تکرار آن باشد. «جایزه انصاری ایکس» در نهایت به  فضاپیمای کوچک «اسپیس شیپ وان»  با طراحی خلاقانه «برت روتان» تعلق گرفت.

انوشه انصاری سرانجام دل به دریا زد و برای سفری هیجان‌انگیز به ایستگاه بین‌المللی فضایی ثبت‌نام کرد. این سفر که با کپسول فضایی سایوز تی‌ام‌آ صورت گرفت حدود 20 میلیون دلار هزینه در بر دارد. ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ (۸ می ۲۰۰۶)، سازمان فضایی روسیه به طور رسمی اعلام کرد که انوشه انصاری بعنوان اولین زن گردشگر فضایی در یکی از پروازهای فضاپیمای سایوز که برای  بهار ۱۳۸۶ برنامه‌ریزی شده بود، به مدار زمین سفر خواهد کرد.

این گفت‌و‌گو مصاحبه‌ی اختصاصی رادیو نجوم با انوشه انصاری است که مریم لاله و سمن قدیمی با او   مصاحبه کردند.

برای اینکه بتوانیم موضوع نجوم را بین مردم رواج بدهیم چه راههایی را پیشنهاد میکنید؟

من فکر می‌کنم  باید مساله‌ی نجوم را یک مقدار از مساله‌ی علمی بودن آن جدا کنیم و بتوانیم مباحث مهم نجوم را به صورت فیلم یا داستان طوری بیان کنیم که همه بتوانند به آن علاقه‌مند شوند و حالتی تفریحی هم داشته باشد‌. باید به‌صورت داستانی باشد که به آن کنجکاو شوند و بخواهند درباره‌ی آن بیش‌تر بدانند و این کار را می‌شود خیلی راحت انجام داد:  برای کودکان از طریق نمایش کارتون‌ها و فیلم‌هایی که برایشان جالب است و برای افراد بزرگ‌تر از طریق فیلم و داستان‌هایی که متناسب با سنشان است. و این که نجوم مبحث جالبی است و کنجکاوی فرد را زیاد می‌کند و فقط باید آن را طوری بیان کنیم که مردم نسبت به آن کنجکاو و علاقه‌مند شوند.

در حال حاضر ممکن است افرادی فکر کنند که مبحث نجوم خیلی سخت است و علاقه‌ای ندارند که راجع به آن چیزی بشنوند ولی همین را می‌توانیم با استفاده از لغت‌های راحت طوری بیان کنیم که درک و فهمش برای همه راحت باشد.

آیا می‌توانیم به آینده‌ی فضا و نجوم در بین مردم امیدوار باشیم؟

صد در صد. از زمان‌های قدیم نجوم علمی مورد توجه و علا قه‌ی مردم بوده است و نجوم فقط یک مساله‌ی جزیی نیست که یک قسمت کوچکی از زندگی ما باشد! مبحثی است که تمام زندگی انسان‌ها را در برمی‌گیرد چه از نظر فلسفی و چه از نظر علمی و برای همین فکر می‌کنم این چیزی است که همه به صورت فطری به آن علاقه‌مند هستند و به جای این‌که از فرمول‌های سخت فیزیکی استفاده شود باید آن را طوری بشکافیم که همه بتوانند این مبحث را بهتر درک کنند.در این صورت علاقه مردم به این مبحث خیلی بیش‌تر می شود و می توانند ارتباط بیش‌تری با آن برقرار کنند. و در ضمن طور دیگری که می‌توانیم آن را بیان کنیم این است که نشان بدهیم ارزشش چیست؟ نجوم و تحقیقات فضایی چه اهمیتی دارند؟ و همین‌طور چگونه تکنولوژی‌های آینده‌ی فضایی به بشریت خدمت می‌کنند؟ و چگونه باعث بهتر زندگی کردن انسان‌ها می‌شود؟

در سال 2003 شما به همراه برادرهمسرتان جایزه‌ی 10 میلیون دلاری «انصاری اکس پرایز»را بنیان نهادید لطفن کمی راجع به آن توضیح بدهید.

انصاری  اکس پرایز یک جایزه ی 10 میلیون دلاری بود که هر کسی از هر جای دنیا سفینه‌ی فضایی بسازد که آن سفینه بتواند حدودن تا 100 کیلومتری زمین پرواز کند و با موفقیت به زمین برگردد و در عرض کمتر از دو هفته این سفر را دوباره انجام بدهد بدون این‌که بیش‌تر از 10 درصد وزن این سفینه تغییر کند، در نظر گرفته شده بود. و دلیل این‌که چنین مسابقه‌ای را بر‌گزار کرده بودیم این بود که بتوانیم مردم دنیا را تشویق کنیم راهی پیدا کنند برای سفر به فضا که این راه خرج کمی داشته باشد. برای این‌که بزرگ‌ترین مشکل استفاده از تکنولوژی‌های فضایی و منابع فضا مخارج زیاد آن‌هاست و یکی دیگر از قوانینی که در این جایزه داشتیم این بود که هر گروهی که تصمیم دارد وارد این مسابقه شود نمی‌تواند هیچ رابطه‌ی دولتی داشته باشد یعنی نمی‌تواند هزینه‌ی کارهایی که انجام می‌دهد را از دولت بگیرد. زیرا ما تصمیم داشتیم گروه‌ها به صورت شخصی این کار را انجام دهند و نشان دهند که توانایی انجام این کار را بدون کمک دولتی دارند. و در سال 2004 فردی موفق به دریافت این جایزه شد و در حال حاضر شرکتی دارد این سفینه را به صورت بزرگ‌تری تولید می‌کند و بین سال 2010و 2011 مردم می‌توانند بلیط بخرند و به یک سفر کوتاه فضایی بروند.

خانم «آیرین شیوایی» اولین بانوی ایرانی بودند که به قطب جنوب سفر کردند و حامی ایشان شما بودید؛ انگیزه شما از این کار چه بود و آیا دلیل خاصی برای انتخاب او داشتید؟

ما مسابقه‌ای برای کسانی که دوست داشتند به این سفر بروند برگزار کردیم؛خانم شیوایی و 6 نفر دیگر به مرحله نهایی رسیدند. از آن‌ها خواستیم مقاله‌ای بنویسند که چرا به این سفر می‌روند ؛چه بهره‌برداری از این سفر خواهند کرد و چگونه تجربیات خود را به دیگران باز‌گو می‌کنند. سپس با تمام آن‌ها مصاحبه کردیم و به نظر ما برنامه‌ای که خانم شیوایی داشتند از بقیه بهتر بود. از دلایل مهمی که در انتخاب او نقش داشت، این بود که به علت نوشتن مقالات مختلف برنامه‌های خوبی داشتند که بتوانند از این سفر استفاده کنند و تمام چیزهایی را که می‌آموزند با جوانانی که از طریق مجله نجوم یا طرق مختلف تجربه‌شان را نشان دهند یا تقسیم کنند.

باز هم به این کار ادامه می‌دهید که حامی علاقه‌مندان نجوم شوید؟

بله؛برای کمک به علاقه‌مندان به نجوم‌، برنامه‌های مختلفی داریم‌. مسابقاتی برگزار می‌کنیم و اشخاصی را انتخاب می‌کنیم‌. بانوی دیگری را انتخاب کردیم که در برنامه‌ای تابستانی که یک دانشگاه گذاشته بود، شرکت کردند.

و در آخر پیغام شما برای علاقمندان فضا و نجوم چیست؟

تنها پیام من این است که مساله نجوم مبحث مهمی است. چرا که فکر می‌کنم کلید راز وجود ما در فضا از این طریق به دست می‌آید. پس باید به تحقیقات ادامه دهند، سعی کنند‌، از قوه تخیلشان استفاده کنند و به چیزهای غیر‌قابل‌ تصور فکر کنند. چرا‌که نجوم علمی است که آن‌چه در موردش می‌دانیم ممکن است اشتباه باشد. یعنی هر چه بیشتر راجع به آن می‌دانیم تازه پی‌ می‌بریم که به چه اندازه از آن نا‌آگاهیم. به همین دلیل یکی از جالب‌ترین مباحثی است که خود من با این که سال‌هاست از دانشگاه و مدرسه خارج شده‌ام ولی آن‌قدر علاقه‌مند هستم که به دانشگاه بازگشتم  تا فوق لیسانسم را در این رشته بگیرم. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم که به تحقیقات خود ادامه دهند و از قوه تخیلشان استفاده کنند و از این بیم نداشته باشند که اگر با یک تئوری جدید بیایند، چون بر ضد تئوری دیگری است، کسی آن را باور ندارد. در حال حاضر نجوم مبحثی است که چیز‌هایی که ما می‌دانیم خیلی جدید است و هر چه بیشتر از آن در یابیم می‌فهمیم، هنوز از خیلی چیزها نا‌آگاهیم. برای همه آن‌ها امیدوارم که در این مرحله موفق باشند و من بی‌صبرانه منتظرم در مقالات بخوانم که چگونه جوانان ایرانی در این زمینه به کشف‌های جدیدی دست می‌یابند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,