Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
تهدید به تسریع اعدام

«ابراز نگرانی عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت زندانیان کرد زندان ارومیه»

2014 December 17

خبر / رادیو کوچه

 

سازمان عفو بین‌الملل، روز سه‌شنبه شانزدهم دسامبر با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به وضعیت برخی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان ارومیه که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده، مقام‌های ایران، ١٠ تن از این زندانیان را تهدید کرده‌اند که در صورت ادامه اعتصاب غذا، اجرای حکم اعدام آنها را تسریع می‌کنند.

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است که «سامان نسیم زمانی» که هنوز نوجوان بود بازداشت شده بود؛ سپس تحت شکنجه مجبور شد به انجام اقداماتی اعتراف کند که از او سر نزده بود و بنا بر همین اعتراف‌ها به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض، به اعدام محکوم شده است.

afobainalmell

در بیانیه سازمان عفو بین الملل به ویژه به تهدید «سامان نسیم» یکی از اعتصاب کنندگان زندانی به اجرای حکم اعدام او اشاره و آمده است، اعدام سامان نسیم نقض فاحش حقوق بشر خواهد بود.

حکم اعدام «سامان نسیم» همراه با حکمی مشابه برای چندین بازداشتی کرد دیگر طی ماه‌های پایانی سال‌های ۱۳۹۰ و آغاز ۱۳۹۱ صادر شده بود.

در حالی که سازمان‌های مدافع حقوق‌بشری و رسانه‌های خبری کردی در تازه‌ترین گزارش‌های خود، شمار اعتصاب کنندگان، زندانیان کرد در زندان ارومیه را ٢٩ نفر عنوان کرده‌اند، سازمان عفو بین‌الملل شمار اعتصاب غدا کننده‌گان را ۲۴ نفر اعلام کرده است.

این زندانیان کرد محبوس در زندان مرکزی ارومیه، از روز ۲۹ آبان ماه، در اعتراض به شرایط خود در زندان، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بیشتر بخوانید

درحاشیه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی ارومیه چه می‌گذرد

اعتصاب غذای مسعود شمس‌نژاد حقوقدان و استاد سابق دانشگاه در زندان ارومیه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,