Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت جرج ایستمن مخترع آمریکایی

«به آن‌چه که در این جعبه وجود دارد اعتماد کنید»

2010 March 15

سروش / رادیوکوچه

soroush@koochehmail.com

جرج ایستمن در دوازدهم جولای سال 1854 به عنوان کوچک‌ترین فرزند خانواده در روستای واترویل در 20 مایلی جنوب غرب اوتیکا در بخش شمالی نیویورک متولد شد.

او در سن 5 سالگی همراه با خانواده‌اش به «روشستر» نقل مکان کرد. یک سال بعد پدرش به شکلی غیر منتظره از دنیا رفت و خانواده‌ ایستمن را در تنگناهای مالی قرار داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ایستمن مدرسه را در سن 14 سالگی رها کرد و مجبور شد تا برای کمک به شرایط مالی خانواده‌اش، به سر کار برود.

پس از مدتی کار در یک شرکت بیمه، او تصمیم گرفت تا شب‌ها به مطالعه‌ رشته‌ حسابداری در منزل بپردازد تا بتواند شانس خود برای دریافت بیش از 5 دلار در هفته را بالا ببرد. در سال 1874، پنج سال پس از شروع کار در بیمه، مطالعات او موثر واقع شد و او توانست به عنوان یک کارمند جوان با حقوق 15 دلار در هفته، در بانک سپرده‌گذاری روشستر استخدام شود.

ایستمن در 34 سالگی با ساخت دوربین کداک، انقلابی در فن عکاسی ایجاد نمود. دوربین کداک یک دوربین ساده دستی بود و قابلیت استفاده همگانی داشت. نوار فیلم جای صد قطعه عکس داشت اما کار گذاشتن فیلم در دوربین و ظهور و چاپ آن دشوار و مستلزم مهارت بود.

وی  برای استفاده از فرصت‌های تجاری نوآوریش، ساختمانی را در خیابان استیت در روشستر اجاره کرده و شروع به تولید فیلم‌های خشک برای عکاسان کرد. در ابتدا او با بحران مواجه شد زیرا فیلم‌هایی که به دلالان می‌داد، کارآیی نداشتند. ایستمن تمامی فیلم‌های معیوب را جمع‌آوری کرد و آن‌ها را با فیلم‌هایی بهتر جایگزین کرد. خودش می‌گفت: «ما برای بهتر کردن فیلم‌هایمان، متضرر شدیم. اما آنچه که به دست آوردیم یعنی شهرت، برای ما مهم‌تر بود.»

جرج ایستمن در سال 1889 پایه‏ای سلولوییدی را جانشین پایه کاغذی نوار فیلم کرد که این پایه از نوعی پلاستیک مصنوعی تهیه شده بود. در نتیجه در چاپ کردن عکس پیشرفت حاصل شد. اختراع فیلم شفاف عکاسی، نوار فیلم نرم، دوربین عکاسی کداک و فیلم سینمایى 35 میلی‏متری و… نیز از دیگر اختراعات ایستمن به حساب می‏آید.

ایستمن به سراغ یک فرآیند کند علمی رفت و آن را به محصولی با یک بازار انبوه تجاری تبدیل ساخت. او به کمک نوآوری‌هایش در زمینه‌ فن‌آوری عکاسی، توانست تصویربرداری از لحظات خاطره‌برانگیز را با قیمتی که همگان بتوانند از عهده‌ آن برآیند، عملی سازد.

ایستمن پدر نوعی ویژه از نام گذاری تجاری بود: «به آن‌چه که در این جعبه وجود دارد اعتماد کنید.» پیشنهاد او این بود که مشتریان تصویر خود را ارایه کنند تا این فن‌آوری به تکامل برسد. این امر همانند شعار امروزی مایکروسافت یعنی «به کجا می‌خواهید بروید؟» و اینتل یعنی «درون اینتل را ببینید» می‌باشد. آن‌ها بر این دیدگاه ایستمن تاکید می‌کردند که می‌توان مشتری را ترغیب کرد تا به جنبه‌ تکنولوژیکی کار دقت کند تا آزادانه زندگی خود را آن گونه که می‌خواهند سر و سامان دهند

شعارهای ایستمن نقطه‌ عطفی در تاریخ مصرف‌گرایی بود. قبلن مشتریان می‌دانستند کالاهایی که خریداری می‌کنند، تنها در مراحل اولیه کارایی خوبی دارند. اما در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، انفجار اختراعات جدید و پیچیده – از جمله تلفن، لامپ‌های الکتریکی و فیلم – وضعیت را برای همیشه تغییر داد .

ایستمن به عنوان مدیری برجسته روش‌های پیشرفته‌ کسب و کار را در عصر خودش معرفی کرد. او وقتی با شکایات مشتریانش مواجه می‌شد، به خوبی اصول مدیریت بحران را درک می‌کرد.

او می‌دانست که مشارکت نیروی کار همراه با پرداخت‌هایی بیش از حقوق پایه‌ آن‌ها، در نهایت به نفع سازمان است. شرکت‌های بسیار کمی، تفکراتی همچون شرکت کداک ایستمن داشتند تا برنامه‌هایی همچون مالکیت سهام توسط کارمندان و مزایای مختلف اشتغال را اجرا کنند.

وی فعالیت‌های زیادی را در زمینه عکاسی انجام داد و تا پایان عمر همواره از فعالان این صنعت بود. سرانجام جرج ایستمن در پانزدهم مارس سال 1932 و در سن هفتادوهشت سالگی درگذشت.

منبع

·         نشریه میثاق مدیران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,