Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«قلب رازگو»

2014 December 27

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آثار ادگار آلن پو (١٩ ژانویه ١٨٠٩ – ٧ اکتبر ١٨۴٩) نویسنده، شاعر، ناشر و منتقد ادبی بخشی از  جنبش رمانتیک آمریکا محسوب می‌شود. او را بیشتر برای داستان‌های ترسناک و رمزآلود می‌شناسند. پو یکی از نخستین نویسنده‌های آمریکایی است که سبک داستان‌های پلیسی جنایی را خلق کرد. او کوشید تنها از طریق نوشتن امرار معاش کند و از همین رو نیز زندگی دشوار مالی و حرفه ای را سپری کرد.

“قلب رازگو” نخستین داستان کوتاهی ست که از پو در سال ١٨۴٣ به چاپ رسید. داستان در مورد اعتراف قاتلی‌ست که تنها دغدغه‌اش اثبات عدم دیوانگی خود است.

27Dec2014-Ghesseha-Shohreh-Galbe-Razgoo-1
پو معتقد بود که داستان واقعی را باید بتوان در یک نشست خواند، که باید به شدت موجز باشد و به موضوعی بپردازد که همه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. “قلب رازگو” با ده پاراگراف به‌ترین نمونه از نظریه پو محسوب می‌شود.

پو به دلیل مشارکت بسیارش به ژانرهای وحشت و علمی تخیلی، پدر داستان‌های مدرن کارآگاهی قلمداد می‌شود و به عنوان یک شاعر به شدت از او ستایش شده است. والت ویتمن، در مقاله خود با عنوان “اهمیت ادگار پو” می‌نویسد:
«نثر پو نشانگر استعداد بی نظیر او در زیبایی فن و انتزاع است، با هنر ریتم‌دار بی‌بدیع، گرایش درمان ناپذیر به سوژه‌های شبانه، و پس زمینه‌ای دیوانه وار در پس هر صفحه ای که نوشته است… همان کشش وصف ناپذیری که به اشعار پو ابراز می‌شود در مورد زندگی و خاطراتش نیز وجود دارد.»

27Dec2014-Ghesseha-Shohreh-Galbe-Razgoo

“قلب رازگو” در مجموعه «آخرین خنده» توسط «سعید سعید‌پور» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

SCHOENBERG; Verklarte Nacht (Transfigured Night), Op. 4

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,