Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
در تازه‌ترین دور مذاکرات اتمی

«ایران پذیرفت بخش زیادی از اورانیوم غنی شده خود را به روسیه منتقل کند»

2015 January 03

خبر / رادیو کوچه

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس جمعه شب دوم دسامبر به نقل از دو دیپلمات گزارش داد که ایران و آمریکا به طور موقت توافق کرده‌اند ایران بخش قابل توجهی از اورانیوم غنی‌سازی‌شده خود را که می‌تواند در ساخت تسلیحات هسته‌ای به کار برود، به روسیه منتقل کند.

بنابه گزارش این خبرگزاری، هرچند هنوز بر سر میزان دقیق ذخایر اورانیومی که ایران به روسیه منتقل خواهد کرد، توافقی به دست نیامده، اما آمریکا امیدوار است با این توافق، بخشی از نگرانی‌ها درباره ظرفیت احتمالی ایران برای تولید تسلیحات هسته‌ای کم شود.

آسوشیتدپرس همچنین گزارش داده است که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در دور قبلی گفت‌وگوها در ماه دسامبر، برای اولین‌بار توانسته‌اند فهرستی از زمینه‌های توافق احتمالی و نیز رویکردهای احتمالی نسبت به مناقشات باقیمانده را تدوین کنند، هرچند تهیه این فهرست هم به دلیل اختلافات گسترده دو طرف به راحتی امکان پذیر نبوده است.

atomi

بنا بر این گزارش این خبرگزاری، اختلافات دو طرف همچنان به قوت خود باقی است و دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵  شامل کشورهای آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان، کمتر از دو هفته دیگر در روز پانزدهم ژانویه در ژنو برگزار خواهد شد

طرفین در آذر سال گذشته در چارچوب آنچه به توافقنامه ژنو معروف شد، فرصتی شش ماهه برای رسیدن به یک توافق جامع تعیین کرده بودند، ولی این مهلت تاکنون دوبار تمدید شده است.

لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران یکی از محورهای اصلی این مذاکرات خوانده می‌شود و گزارش شده است که غنی‌سازی اورانیوم در ایران از اصلی‌ترین موارد اختلاف بوده است. هرچند گفته می‌شود که با توافق طرفین برای انتقال بخش قابل توجهی از این مواد به روسیه، بخشی از اختلافات در این زمینه از بین می‌رود.

فعالیت تاسیسات غنی‌سازی فردو و راکتور هسته‌ای اراک نیز از دیگر موارد اختلاف طرفین اعلام شده است. گفته می‌شود که طرف‌های مذاکره با ایران معتقدند که این تاسیسات با اهدافی نظامی احداث شده‌اند و لازم است که کاربری آنها تغییر داده شود.

مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌گویند که برنامه هسته‌ای این کشور با اهداف نظامی دنبال می‌شود، ولی ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,