Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
تکذیبیه شاهین دادخواه

«توطئه احتمالی علیه زندانیان سیاسی-امنیتی در بند ۷ اوین»

2015 January 03

گزارش / رادیو کوچه

شاهین دادخواه

 

شاهین دادخواه، دیپلمات زندانی و مشاور سابق حسن روحانی که پنجمین سال از دوران حبس خود را به اتهام همکاری با دول متخاصم در قرنطینه بند ۷ زندان اوین می گذراند، نسبت به استمداد حدود چهل زندانی این بند از بان کی مون، واکنش نشان داد.

نامه منتسب به ده‌ها تن از زندانیان سیاسی – امنیتی بند ۳۵۰ اوین که پس از وقایع تلخ ۲۸ اردیبهشت (پنج‌شنبه سیاه) به زیر زمین قرنطینه بند ۷ اوین منتقل شده بودند، در تاریخ ۹ دی سال جاری، خطاب به دبیر کل سازمان ملل، در برخی سایت‌ها منتشر شد.

این نامه با امضا تعدادی از زندانیان قرنطینه بند ۷، از جمله شخص دکتر شاهین دادخواه در برخی سایت‌ها، خطاب به بان کی مون و در اعتراض به وضعیت بد زندانیان این بند، منتشر شده است اما دکتر شاهین دادخواه علی‌رغم تایید وضعیت نامناسب خود و سایر زندانیان این بند، نسبت به همراهی سه  زندانی با این فراخوان اعتراض داشته و آن را بداخلاقی عناصری مشکوک تحلیل می‌کند.

shahindadkhah

نسخه‌ای از این نامه که جهت انتشار برای رادیو کوچه ارسال شده به شرح زیر است:

 

در روزهای اخیر برخی از افرادی که یک‌سال گذشته با بازی کردن در زمین برخی افراد زمینه جمع کردن تدریجی بند ۳۵۰ اوین و متفرق کردن زندانیان را فراهم کرده بودند، دریک اقدام ناشایست ازنظر اخلاقی بدون اطلاع برخی زندانیان و کسب رضایت آنان، ‌اسامی آنان، ازجمله بنده را در نامه خود به نهادهای بین المللی نظیر سازمان ملل، قید کرده‌اند.

در این‌که اصل مساله یعنی اعتراض به وضعیت نگهداری زندانیان در قرنطینه بند هفت زندان اوین درست است، هیچ تردیدی نیست اما وقتی به سوابق برخی از این افراد مراجعه می‌کنیم در حسن نیت آن‌ها تردید می‌کنیم.

این‌ها کسانی هستند که از دوسال پیش و به‌خاطر مورد عفو قرارگرفتن به هر اقدامی و حتا خبر چینی از هم بندیان خود اقدام کرده‌اند. همین عده بوده‌اند که با برنامه‌های فرهنگی بند ۳۵۰ مخالفت کرده و منجر به تعطیلی آن‌ها شدند. این‌ها کسانی بودند که با تحریک و ‌توطئه برخی افراد در سالگرد ۹ دی، دربند ۳۵۰ جو متشنجی ایجاد کرده و باعث انتقال عده‌ای به بند انفرادی شدند. و یا به محض این‌که به قرنطینه بند ۷ منتقل شدند با امضای طوماری از رییس زندان به‌خاطر جدا کردن آن‌ها از به اصطلاح فتنه‌گران تشکر کردند. من و برخی از دوستان آن نامه تحقیرآمیز و خجالت‌آور را امضا نکردیم. موضع بنده نسبت به جنبش سبز مشخص بوده و هست؛ من از هر حرکت دموکراتیک تحول‌خواهانه حمایت کرده و می‌کنم.

این‌ها کسانی هستند که از دوسال پیش و به‌خاطر مورد عفو قرارگرفتن به هر اقدامی و حتا خبر چینی از هم بندیان خود اقدام کرده‌اند.

این‌که درست در سالگرد ۹ دی عده‌ای درصدد تهیه نامه به دبیرکل سازمان ملل برآمده‌اند، قدری جای تامل دارد. همین عده بودند که درگذشته مرتب «نامه فدایت شوم»، به مسئولان زندان نوشته و خواستار عفو می‌شدند. لذا باور من این است که ذکر اسم بنده و عده‌ای دیگر در این نامه بدون اطلاع می‌تواند توطئه‌ای در ادامه توطئه‌های قبلی برای انگ زدن برخی زندانیان و نسبت دادن آن‌ها به خارجی‌ها باشد.

ضمن این‌که عناوین و پست‌های مقاماتی که دراین نامه ذکرشده قدری جای تامل دارد. کدام مقام اطلاعاتی ایران حاضر است از وضعیت خود به دبیرکل سازمان ملل شکایت کند؟

مگر همین چند نفر نبودند که یک سال قبل می‌گفتند نامه زندانیان سیاسی به اوباما باعث عفو نشدن آن‌ها شده است! آیا بان کی مون غسل تعمید داده شده است که این حضرات حاضر شده‌اند شکایت نزد وی برند؟ مگر این‌ها هر شب با توهم مورد عنایت قرارگرفتن سر به بالین نمی‌گذارند، پس چرا از تظلم‌خواهی نزد نهادهای بین المللی هراسی ندارند؟

به نظر می‌رسد درادامه تخریب زندانیان سیاسی و چسباندن انگ امنیتی به آن‌ها، اکنون این پروژه تخریب راه افتاده است و عوامل آن همان عده ای محدودی هستند که دربند ۳۵۰ عوامل اصلی متشنج کردن فضای بند بودند و از خارج زندان هدایت می‌شوند.

من نسبت به وضعیت موجود قرنطینه بند هفت معترض هستم و بارها آن را در جاهای مختلف گفته‌ام. اما حاضر نیستم در طرحی که از بیرون ریخته شده و اهداف مشخصی را دنبال می‌کند اسم من ذکر شود و لذا امضای این بیانیه مشکوک را تکذیب می‌کنم.

شاهین دادخواه

مشاور پیشین شورای‌عالی امنیت ملی به ریاست حسن روحانی،

عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات،

زندانی سیاسی در قرنطینه بند هفت زندان اوین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. احمد
    1

    این جاسوسها خودشون هم خودشون رو تحمل نمیکنن. تقصیر سایت جرس هست که از این وطن فروشها حمایت کرد و نامشون رو منتشر کرد