Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
با تصویب لایحه جدید دولت

«صدور اجازه فیلتر سایت‌های اینترنتی به نخست‌وزیر و وزیر ارتباطات ترکیه»

2015 January 06

خبر / رادیو کوچه

 

حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه در نظر دارد لایحه‌ای را به پارلمان این کشور ببرد که براساس آن نخست‌وزیر و وزیر ارتباطات این کشور از این حق برخوردار شوند که به تشخیص خود سایت‌های اینترنتی را سانسور کنند.

روزنامه «حریت» چاپ آنکار روز دوشنبه پنجم ژانویه، به نقل از یکی از اعضای کابینه دولت آقای داوود اغلو نخست وزیر ترکیه نوشته است، دولت ترکیه در حال بررسی و ارائه یک لایحه به پارلمان است که بار دیگر کنترل بر اینترنت را در این کشور توسعه دهد.

بنابه این گزارش، در این لایحه آمده است که در آینده نخست‌وزیر و همچنین وزیر ارتباطات ترکیه حق خواهند داشت بدون مجوز دادگاه سایت‌های ایتنترنتی را محدود یا حتا مسدود کنند.

intrnet

به گفته لطفی الوان، وزیر ارتباطات ترکیه: «این وزرا در صورت به خطر افتادن نظم عمومی و امنیت ملی، اجازه خواهند داشت سایت‌های اینترنتی را پاک کرده یا در بعضی موردها این سایت‌ها را به کلی مسدود کنند.»

این دومین تلاش حزب حاکم عدالت و توسعه است برای برقرار کردن سانسور قانونی اینترنت در ترکیه، سال گذشته میلادی نیز رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه قانونی را به تصویب رساند که برمبنای آن به وزارت ارتباطات این کشور این حق داده می‌شد سایت‌های اینترنتی را بدون مجوز دادگاه سانسور کند که یک هفته بعد از آن، دادگاه قانون اساسی ترکیه این ماده قانونی را ملغی کرد.

بیشتر بخوانید

امضای قانون جنجالی نظارت بر اینترنت در ترکیه از سوی عبداله گل

درگیری پلیس ترکیه و معترضان به محدودیت اینترنت

بازداشت بیش از ١٠٠ معلم مخالف اسلامی‌سازی مدارس در ترکیه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,