Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
از سوی فرانسوا اولاند

«در فرانسه به احترام قربانیان شارلی ابدو عزای عمومی اعلام شد»

2015 January 08

خبر / رادیو کوچه

 

در پی حمله به دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو در پاریس و کشته شدن دوازده نفر در این حمله، روز پنج‌شنبه هشتم ژانویه در فرانسه عزای عمومی اعلام شد.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، در یک سخنرانی تلویزیونی، ضمن محکوم کردن حمله مرگبار به دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو، اعلام کرده است که روز پنحشنبه، ٨ ژانویه در سراسر این کشور عزای عمومی برقرار خواهد بود.

آقای اولاند در یک پیام تلویزیونی گفت: «یکپارچگی بهترین سلاح ما خواهد بود. هیچ چیزی نمی‌تواند در بین ما تفرقه ایجاد کند و ما را از هم جدا نماید. آزادی همیشه قوی‌تر از بربریت خواهد بود».

وی گفت که به احترام قربانیان این حمله، پرچم فرانسه بر فراز ساختمان‌های دولتی در داخل و خارج این کشور به مدت سه روز به حالت نیمه افراشته در خواهد آمد. طی پنجاه سال گذشته، این تنها سومین باری است که در فرانسه روز عزای عمومی اعلام می شود.

hollande

همچنین به دنبال حمله روز چهارشنبه به دفتر نشریه شارلی ابدو و کشته شدن دوازده نفر از جمله چهار کاریکاتوریست این نشریه و دو پلیس، حدود ٢٠ هزار نفر از ساکنان پاریس به نشانه محکوم کردن این حمله و حمایت از آزادی بیان در خیابان‌ها تجمع کردند.

شهروندان پاریسی در میدان جمهوری این شهر که حدود یک کیلومتر با تحریریه هفته‌نامه شارلی ابدو فاصله دارد، گرد آمدند و در دستان آن‌ها بنرها و پوسترهایی به چشم می‌خورد که روی آن‌ها نوشته شده بود: «آزادی بهایی ندارد» و «شارب، آزاده مُرد» که اشاره به نام شاربونه، یکی از چهار کاریکاتوریستی است که در این حمله تروریستی کشته شد.

هفته‌نامه فکاهی شارلی ابدو، سال ۲۰۱۱ کاریکاتوری درباره پیامبر اسلام منتشر کرد که در پی آن به آتش کشیده شد. در ویدیوهایی نیز که از حادثه تروریستی روز چهارشنبه در یوتیوب منتشر شده فریاد «الله اکبر» یکی از عاملان حمله شنیده می‌شود.

مطالب مرتبط

تیراندازی در ایستگاه مترو پاریس منجر به زخمی شدن یک مامور پلیس شد

ویدیو / حمله مردان نقابدار به دفترمجله فرانسوی طنز شارلی ابدو

حمله به مجله طنز شارلی ابدو در پاریس ١٢ کشته برجایی گذاشت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,