Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
ایران امروز

«تلاطم بیش‌تر اقتصاد ایران با افزایش نرخ ارز»

2015 January 09

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در حالی که برخی کار‌شناسان معتقدند کاهش بهای نفت ممکن است سال‌ها یا ماه‌ها طول بکشد، این کاهش بها در ایران منجر به نوسان شدید نرخ ارز و ایجاد موج تازه‌ای از بحران شده است. با افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته شاهد نوسان بهای برخی کالاهای اساسی در ایران بودیم.

در این میان «محمدرضا نعمت‌زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت یازدهم معتقد است دولت بر کالاهای اساسی نظارت کامل دارد و در برخی موارد به حوزه تعیین قیمت این کالا‌ها وارد می‌شود. این در حالیست که کالاهای اساسی با ارز مبادله‌ای وارد کشور می‌شوند و قاعدتا طبق سخنان وزیر صنعت، معدن تجارت نباید تغییر قیمتی در این خصوص احساس شود اما در این زمینه شاهد هستیم با توجه به اقتصاد رانتی در کشور، ارز علاوه بر کالاهای اساسی به منابع دیگری تعلق می‌گیرد که این امر باعث هدر رفتن منابع دولت می‌شود.

رشد قیمت کالاهای مختلف

1

پیرامون رشد قیمت‌ها در ایران «محمد طحان‌پور» رئیس اتحادیه لوازم خانگی نیز می گوید: از سال ۹۱ شاهد نوسانات قیمت ارز بوده‌ایم که این نوع پس لرزه‌ها تا به امروز ادامه دارد. طی ۳ سال اخیر قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی با افزایش ۲۰۰ درصدی روبه رو بوده است. طحان‌پور به آمارهای مقطعی دولت از سوی دولتمردان اشاره کرده و می گوید: آمار‌ها استنادی برای رونق در بازار کالاهای اساسی نیست و رشد ۴ درصدی اقتصاد نیز هنوز در میان مردم و کسبه بازار لمس نشده است.

طی ۳ سال اخیر قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی با افزایش ۲۰۰ درصدی روبه رو بوده است و آمار‌های دولت  استنادی برای رونق در بازار کالاهای اساسی نیست

«ابراهیم درستی» نایب رئیس اتاق اصناف تهران نیز با اشاره به نوسانات قیمت ارز معتقد است نوسانات گسترده و وسیع نرخ ارز اثرات منفی و مثبت بسیاری بر پیکره اقتصاد دارد که یکی از آن‌ها بروز تورمهای بسیار شدید است. تورم به نوبه خود می‌تواند منجر به تغییر بافتهای تولیدی و سرمایه گذاری، تغییر وضعیت بازارهای داخلی و خارجی، متأثر کردن بخش تجارت خارجی یعنی صادرات و واردات شود.

درستی با اشاره به مهم‌ترین اثرات نوسان نرخ ارز بر بخشهای تولیدی افزود: افزایش هزینه های تولید و کاهش توان رقابتی صنایع به دلیل عدم امکان پیش بینی نرخ ارز؛ کمبود سرمایه در گردش بنگاه‌ها، اختلال در سیستم خرید‌ها و معاملات اقتصادی. در صورت نوسان نرخ ارز از جمله عواملی است که تولیدکنندگان نیز ملزم به خرید نقدی مواد اولیه می‌شوند و در ‌‌نهایت به دلیل حجم بالای نیاز آن‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.

تورم همچنان ادامه دارد

مرکز آمار ایران به تازگی آمار تورم سال منتهی به آذر ۹۳ در روستا‌ها را محاسبه کرده است. بر اساس این آمار بیش‌ترین افزایش تورم در روستاهای کشور در بخش بهداشت و درمان با ۱. ۲۶ درصد افزایش اتفاق افتاده و پس از بهداشت و درمان، بالا‌ترین تورم در روستاهای کشور مربوط به سبزیجات بوده است. هرچند این گروه از خوراکی‌ها در کل کشور رکوردار تورم در یک سال اخیر بوده است اما به نظر می‌رسید با توجه به تولید بیشتر این محصولات در روستا‌ها، تورم آن نیز نسبت به شهر‌ها کمتر باشد. اما طبق جداول مرکز آمار ایران سبزیجات نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

2

حمل و نقل نیز رتبه سوم افزایش قیمت را از آن خود کرده است. تورم یکساله منتهی به آذر در این بخش ۴. ۲۳ درصد برآورد می‌شود. پس از این سه گروه، بخش‌های پوشاک و کفش، هتل و رستوران، خدمات، مسکن و آب و برق و ماهی‌ها تورمی بین ۱۷ تا ۲۰ درصد داشته‌اند.

از سوی دیگر نتایج بررسی های جدید از وضعیت معیشت کارگران نشان می دهد هزینه ماهیانه هر خانوار ۴ نفره حداقل به ۳.۱ و حداکثر به ۳.۶ میلیون تومان افزایش یافته و خوراک و مسکن نیز دارای بالاترین سهم در سبد هزینه ها است.

هزینه ماهیانه هر خانوار ۴ نفره حداقل به ۳.۱ و حداکثر به ۳.۶ میلیون تومان افزایش یافته و خوراک و مسکن نیز دارای بالاترین سهم در سبد هزینه‌ها است

به گزارش مهر، نتایج جدیدترین بررسی های میدانی و مطالعات کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران نشان می دهد هزینه ماهیانه یک خانوار ۴ نفره کارگری در کشور به ۳ میلیون و ۶۰۹ هزار و ۱۹۴ تومان افزایش یافته است.

حسین حبیبی در این زمینه به خبرگزاری مهر گفت: در صورتی که بخواهیم هزینه ها را به صورت قیمت های دولتی کالاها و اجناس حساب کنیم، هزینه ها از ۳ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۴۰۸ تومان در ماه کمتر نخواهد شد. در جدول ارائه شده از سوی نمایندگان کارگران، هزینه مربوط به خوراکی ها و مسکن بالاترین میزان است.

طبق محاسبات انجام شده هزینه خوراکی یک خانوار ۴ نفره در آذرماه امسال به نرخ های آزاد یک میلیون و ۲۳ هزار و ۵۹۷ تومان و هزینه مربوط به مسکن نیز یک میلیون و ۲۰۱ هزار و ۵۱۳ تومان اعلام شده است.

در پایان به نظر می رسد هر چند دولتمردان از مهار تورم و کنترل بحران اقتصادی صحبت می کنند، وضعیت اقتصاد کشور هنوز بحرانی بوده  بطوریکه افزایش قیمت ها و هزینه های ناشی از افزایش تورم خانوارهای کشور را زیر فشار شدید قرار داده است.

مطالب مرتبط

تلاطم بازار بورس در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,