Saturday, 18 July 2015
01 December 2023
با گذشت یک روز از شمارش آرا

«آغاز گمانه‌زنی‌ها در نتیجه انتخابات افغانستان»

2009 August 21

با گذشت یک روز از دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، شمارش آرا در حال انجام است. با آغاز شمارش آرا، دو رقیب اصلی، یعنی حامد کرزای و عبدالله عبدالله، مدعی پیروزی در این انتخابات شده‌اند.

در حالی‌که سخن‌گوی ستاد انتخاباتی حامد کرزای، مدعی شد که او برای پیروزی در انتخابات آرای کافی به دست آورده‌است، حسین فاضل سانچارکی، سخن‌گوی عبدالله عبدالله نیز در گفت و گو با آسوشیتدپرس گفته است که نتایج اولیه بیان‌گر آن است که ‌عبدالله توانسته‌است ۶۲ درصد آرا را نصیب خود کند.

20090821_pol_afghanelection

حاجی دین محمد، رئیس ستاد آقای کرزی گفته که او اکثریت آرای انتخابات را به دست آورده است با کسب حد نصاب لازم، نیازی به برگزاری دور دوم انتخابات ندارد.

کمیسیون انتخابات که برگزاری و شمارش آرای انتخابات را به عهده دارد، مطابق برنامه از پیش اعلام شده در دوازدهم شهریور نتایج اولیه انتخابات را اعلام خواهد‌کرد. نتایج نهایی این انتخابات در روز بیست و ششم همان ماه به طور رسمی اعلام خواهد‌شد.

چنان چه هیچ‌یک از نامزدها بیش از ۵۰ درصد آراء را کسب نکنند دور دوم  از رأی‌گیری الزامی خواهدشد.

در این میان برخی از نامزدها نیز از انجام تقلب در این انتخابات سخن گفته‌اند. عبدالله رقیب جدی حامد کرزای در این انتخابات ضمن ادعای پیروزی به بی‌بی‌سی گفته‌است که  مدارکی را در باره چندین مورد تقلب جدی در ولایت جنوبی قندهار، زادگاه حامد کرزی به کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی ارایه کرده‌است.

اشرف غنی احمد دیگر رقیب آقای کرزی هم گفته که در قندهار و هم‌چنین در شمال کشور به نفع نامزد خاصی تقلب شده‌است. برخی دیگر از کاندایداها نیز عدم امنیت را عاملی برای عدم شرکت مردم در انتخابات و بروز تقلب دانسته‌اند.

هرچند کمیسیون انتخابات هشدار داده‌است که نامزهای انتخابات باید از گمانه‌زنی در باره نتایج انتخابات خودداری کنند.

گفته می‌شود که بین ۴۰ تا ۵۰ درصد واجدین شرایط در انتخابات روز پنج‌شنبه شرکت کرده‌اند که این رقم در مقایسه با درصد مشارکت در انتخابات سال ۲۰۰۴ میلادی که ۷۰ درصد بوده به‌طور آشکار کم‌تر شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|