Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
دفن عاملان حمله به شارلی ابدر

«اجساد برادران کواشی و گرگانگیر مغازه یهودیان در پاریس مشکل‌ساز شده»

2015 January 17

خبر / رادیو کوچه

 

خاک‌سپاری عاملان حمله به دفتر «شارلی ابدو» و گروگان‌گیر مغازه یهودیان پاریس که توسط پلیس فرانسه به قتل رسیدند، در آن کشور مشکل‌آفرین شده است.

وب‌سایت «رادیو فرانسه» روز جمعه شانزدهم ژانویه در این رابطه گزارش داده است، اجساد برادران «کواشی» که به دفتر مجله شارلی ابدو حمله کردند، و همچنین پیکر «امیدی کولی‌بالی» مهاجم سوپرمارکت یهودیان، همچنان بلاتکلیف مانده است. شهرداری محل سکونت «سعید کواشی»، رسمن با دفن او در گورستان شهر مخالفت می‌کند.

بنابه این گزارش، شهردار شهر رنس با قاطعیت، امکان دفن برادران «کواشی» را در گورستان این شهر رد کرده است. «سعید کواشی»، برادر بزرگ‌تر، به مدت دو سال در این شهر – واقع در ١۵٠ کیلومتری شمال شرق پاریس- زندگی می‌کرد.

شهردار رنس که به حزب راست «اتحاد برای جنبش مردمی» (UMP) تعلق دارد، گفته است: «به هیچ عنوان نمی‌پذیرم که گورستان رنس به زیارتگاه و محل بازدید آدم‌های متعصب و یا به محلی برای ابراز کینه‌ تبدیل گردد». او همچنین گفته است که «به هرحال، برای دفن برادر کوچک‌تر – شریف- در این شهر هیچ دلیل موجهی وجود ندارد.»

Terrorism-paris_0

بر اساس قوانین فرانسه، متوفی می‌تواند یا در محل سکونت و یا در محل مرگ دفن شود.

در گزارش «رادیو فرانسه» همچنین آمده است، علاوه بر شهر رنس، فرض تدفین برادران کواشی در دامارتن نیز مطرح شده است. دو تروریست پس از پناه گرفتن در چاپخانه‌ای در این شهرک کوچک حومه پاریس، در همان محل نیز کشته شدند. از نظر قانون، شهر دامارتن ناچار به پذیرش اجساد دو برادر خواهد بود اما شهردار این شهر هم اکراه خود را نسبت به این احتمال ابراز داشته است.

از سوی دیگر همسر «سعید کواشی» که به واسطه وکیل اظهار نظر می‌کند، دفن دو برادر را در محل کشته شدنشان توهین تلقی کرده است.

جسد «امیدی کولی‌بالی» که یک پلیس زن و سپس چهار گروگان را در یک سوپرمارکت یهودی به قتل رساند، در وضعیت مشابهی قرار دارد و هنوز دفن نشده است. اجساد برادران «کواشی» رسمن از پزشکی قانونی به خانواده آنها تحویل داده شده اما در مورد جسد «کولی‌بالی» اطلاع دقیقی در دست نیست.

«آرنو روبینه»، شهردار رنس گفته است که مشکل پیش آمده، یک مشکل سیاسی است و حل آن بر عهده دولت است. به نوشته نشریات محلی، آرنو روبینه که به جناح راست وابسته است و در نتیجه مخالف دولت به شمار می‌آید، می‌خواهد این پرونده حساس را به گردن رییس جمهوری و نخست‌وزیر بیندازد.

در سال ٢٠١٢، دفن «محمد مراح»، نیز با همین مشکل مواجه شده بود. «محمد مراح» در شهر تولوز فرانسه هفت نفر را با انگیزه‌های اسلام‌گرایانه کشت و از جمله در حمله به مدرسه کودکان یهودی سه کودک را به قتل رساند. پیکر او در نهایت با دخالت رییس جمهوری وقت، «نیکلا سارکوزی»، در حومه شهر تولوز دفن شد.

مطالب مرتبط

اهدای ملیت و نشان افتخار فرانسه به نجات‌دهنده گروگان‌های سوپرمارکت یهودی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. عبدالوهاب
    1

    فرانسه اگر از اسراییل حمایت میکند و توهین به مقدسات را امر معمولی ودرچارچوب حق آزادی بیان می پندارد پس حق دفن شدن شهروندان مسلمانش رانیز بدهد ورنه دیموکراسی وآزادی تصنوعی شان زیرسوال میرود