Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان

«کاهش شدید عمق تالاب انزلی به دلیل ورود حجم بالای رسوبات»

2015 January 30

خبر / رادیو کوچه

 

«محمدرضا برجی»، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از کاهش عمق تالاب انزلی خبر داد و گفت: متاسفانه ورود حجم بالای رسوبات موجب شده است که عمق تالاب انزلی از ١١ متر در برخی از نقاط به کمتر از ٢ متر برسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان روز پنج‌شنبه، نهم بهمن ماه، با ابراز نگرانی از وضعیت تالاب انزلی گفت: «این تالاب محل تخم‌ریزی آبزیان به ویژه ماهیان سفید و پناهگاه و زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر است.»

وی همچنین گفته است، در این تالاب بیش از ١٠٠ گونه پرنده، ۵٠ گونه ماهی و صدها گونه مختلف از گیاهان و جانوران زندگی می‌کنند و به همین دلیل از مهم‌ترین تالاب‌های جهان محسوب می‌شود که از سال ١٣۵۴ جزو تالاب‌های بین‌المللی تحت حفاظت واقع شده و مهم‌ترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است.

anzali_wetland

براساس این گزارش، آقای «برجی» همچنین گفته است که عمق برخی از مناطق تالاب انزلی به حدی کم شده است که امکان تردد هیچ نوع قایقی در آن وجود ندارد.

«معصومه ابتکار»، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در اواخر دی ماه اعلام کرد که ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تالاب انزلی در نظر گرفته شده است.

به گفته کارشناسان ورود فاضلاب شهری و روستایی به تالاب و همچنین پسماند کارخانه‌های اطراف باعث آلودگی تالاب انزلی شده است.

این تالاب در حدود ۴٠ کیلومتری شمال شهر رشت و در جنوب غربی شهرستان انزلی و دریای خزر قرار دارد. تالاب انزلی از جمله زیباترین مناظر آبی ایران به ویژه استان گیلان است که در داخل آن، جزایر زیبایی وجود دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd2434467 Medrol