Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
چاردیواری /1

«از خاک آشنا تا شهرباریک»

2009 August 22

فواد خالی / رادیو کوچه

بالاخره باید دست به قلم می‌شدم. درست است که هنوز تا افتتاح رسمی رادیو کوچه چند روزی باقی‌مانده اما نمی‌دانم که چرا نمی‌توانستم خودم را قانع کنم که ؛ پسر تا افتتاح رادیو صبر کن. اما نشد که نشد و این ستون را زودتر از افتتاح رسمی آماده‌کردیم تا هم خودمان را قانع کنیم که رادیو جدی جدی دارد آغاز به کار می‌کند و هم به شما بقبولانیم که از این به بعد رادیو کوچه را باید جزو لیست بازدیدهای روزانه‌ی خود قراردهید.

چاردیواری چیست؟ چاردیواری اسم ستونی‌ست که هر شنبه به شما پیشنهاداتی برای هفته‌ی بعد می‌دهد. در واقع یک منوی هفتگی‌ست از چیزهایی که ممکن است و امیدواریم که هفته‌ی پرباری را برایتان به ارمغان بیاورد. پیشنهادهایی از قبیل: کتاب، موسیقی، وب‌سایت، فیلم و … .  شما هم اگر پیشنهاداتی دارید که فکر می‌کنید به درد بقیه می‌خورد، فرصت را از دست ندهید و همین حالا پیشنهاد خود را به ای‌میل رادیو کوچه بفرستید تا پیشنهادهای شما را هم ضمیمه‌ی پیشنهادهای هفته‌ی چاردیواری کنیم. برویم سراغ پیشنهادهای این هفته:

کتاب هفته؛ شهر باریک

20090822_4divari1

عکس از: پویا علاقه‌بند/ رادیوکوچه/ تورنتو

یکی از دوستانم از کانادا برایم کتابی فرستاد که به یکی دیگر از دوستانش برسانم. از دوست خاطی خبری نشد و ما هم زیرزیرکی کتاب را ورق زدیم. کتابی‌ست از آیدا احدیانی به نام «شهر باریک». با طراحی‌های ناب توکا نیستانی. با توکا چند سالی‌ست رفاقتی دارم و می‌دانم که او یا طراحی کتابی را قبول نمی‌کند و اگر می‌کند بدون شک آن کتاب باید یک شاهکار باشد. حدسم درست از آب درآمد. نثری آزاد و بدون رعایت اصولی که خیلی از داستان نویسان فکر می‌کنند اگر رعایت نکنند آسمان به زمین می‌رسد. کتاب جاری از زبان بی‌تکلف و رهای دختری مهاجر است و تاثیر مهاجرت روی تک‌تک داستان‌ها خودنمایی می‌کند. طرح‌های توکا نیستانی هم که مثال زدنی‌ست و دیگر بهانه‌ای باقی نخواهد‌گذاشت که شما از خیر خواندن این کتاب در بگذراند . کتاب را نشر افرا در تورنتو منتشر کرده و شما چاره‌ای ندارید دوست یا آشنایی در کانادا پیدا کنید تا آن را برای شما بفرستد. من هم این قول را به شما می‌دهم که بزودی گفت‌و گویی با آیدا و توکا در مورد شهر باریک داشته باشم.

موسیقی هفته؛ دریا دادور

20090822_4divari1_darya

عکس از: پویا علاقه‌بند/ رادیوکوچه/ تورنتو

«دریا دادور» کیست؟ چرا خیلی‌ها هنوز این خواننده‌ی جوان ایرانی را نمی‌شناسند. دریا دادور خواننده‌ای‌ست که با اپرا شروع کرده و حالا یکی از دختران موفق ایرانی در عرصه‌ی موسیقی‌ست. بهایی را که دریا به موسیقی فولکلوریک ایرانی داده‌است کمتر موزیسین نوینی تجربه کرده‌است. دریا دادور تازه به جمع آلبوم‌داران پیوسته و آلبوم Darya Live In Concert  را به تازگی منتشر کرده‌است. اگر توانائیش را دارید این آلبوم را تهیه کنید و در این صدای مخملین غرق شوید اگر نه به سایت شخصی او www.daryadadvar.com بروید و شیفته‌ی دختری شوید که هم از «سرزمین من» می‌خواند و هم از «توپ سفیدم.»

فیلم هفته؛ خاک آشنا


20090822_4divari1-cinema_ وقتی بهمن فرمان‌آرا کارگردان است و پشت دوربین محمود کلاری ایستاده‌است و رضا کیانیان و بیتا فرهی و رویا نونهالی جلوی دوربین قراردارند احتمال این که آن فیلم، اثری جذاب نباشد نزدیک به صفر است. این فیلم پس از دو سال از ساختش به روی دوربین می‌آید و به گفته‌ی عوامل سازنده، چند دقیقه‌ای از فیلم هم با قیچی سانسور حذف شده‌است‌. خاک آشنا از عشق می‌گوید، از روابط انسانی و تقابل نسل‌ها. اما راجع به یک فیلم بیشتر از این صحبت نکنم بهتر است. پیشنهاد من این است که این فیلم را در سینما آزادی ببینید که می‌گویند صدای دالبی این فیلم را فقط باید در این سینما شنید.

وب‌سایت هفته ؛ جدید آنلاین سانداسلاید که شاخه‌ای از روزنامه‌نگاری مولتی‌مدیا به شمار می‌آید در واقع برای ما ایرانیان توفیقی اجباری محسوب می‌شود. سانداسلاید که در رسانه‌های مدرن آن را Audio Slide Show   نیز می‌شناسند در واقع هم‌گذاری صدا بر روی عکس است، در واقع روایتی‌ست که عکس با همراهی صدا برای مخاطب به ارمغان می‌آورد. حجم کم‌تری که سانداسلاید به نسبت فیلم‌های ویدیویی دارد برای ایرانی‌های ساکن ایران که از سرعت اینترنت برخوردارند یک گنج گران‌بها به حساب می‌آید . سایت جدید‌آنلاین یک اتفاق مبارک است. سایتی‌ست پر از این سانداسلایدها و گزارش‌های نابی که با این سانداسلایدها به شما هدیه شده‌ است. گزارش‌هایی از ایران ، افغانستان و تاجیکستان ، محتوای اصلی این سایت را تشکیل می‌دهد و اگر این سایت را از دست بدهید کلاه بزرگی سرتان رفته‌است. آدرس این سایت هم این است: www.jadidonline.com

شخصیت هفته : عمران صلاحی

20090822_4divari1_salahi چند هفته‌ی دیگر سومین سال‌مرگ عمران صلاحی‌ست. چند شب پیش خواب عمران را دیدم کمتر پیش می‌آید که خواب کسی را ببینم معمولا خواب اتفاق‌های عجیب و غریب را می‌بینم یا خواب اتفاقاتی که سرم آمده یا قرار است بیاید. با همین بهانه که من چند شب پیش خواب عمران را دیدم شخصیت این هفته عمران است. کاش بگردید و کتاب‌هایش را پیدا کنید؛ عملیات عمرانی، حالا حکایت ماست، ملانصرالدین به روایت عمران صلاحی و … . با درگذشت عمران ما انسان بزرگی را از دست دادیم و چه خوب است یادش را با خواندن کتاب‌هایش زنده نگه‌داریم و او را با نام کوچکش صدا بزنیم. یکی از شعرهای عمران که محبوب من است را برایتان می‌نویسم: صب زود وقتی که باد تو کوچه صداش میاد می‌رم و فوری درو وا می‌کنم داد می‌زنم : آی نسیم سحری ، یه دل پاره دارم چن می‌خری؟ برایتان عکس‌هایی از عمران در کنار صدایش را آماده کردم و امیدوارم هفته‌ی خوبی را با این پیشنهادها سپری کنید.[youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment


  1. Elham
    1

    kare besiar jalebie va man fekr mikonam hadeaghal baraye adamhaye mashghooli mesle man ke vaghte kafi baraye in nadarand ke be donbale tazehaye rooz dar arsehaye digar be gheyr az elm beran,besiar besiar mofide. mamnoon!