Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
ایران امروز

«از کسری بودجه تا تراز منفی اقتصاد»

2015 February 03

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

 

وضعیت اقتصادی ایران روز به روز وخیم‌تر شده و نگرانی‌ها نسبت به وضعیت آینده اقتصاد افزایش می‌یابد؛ این در حالیست که سال گذشته در چنین زمانی بسیاری از مردم با امیدواری به تدابیر دولت جدید منتظر ایجاد تغییراتی مثبت در عرصه اقتصاد کشور و معیشت خود بودند. براساس گزارش رسمی وزارت اقتصاد، کسری تراز عملیاتی و سرمایه‌ای بودجه ۹۳ تا پایان آذرماه امسال به بیش از ۱۰ هزار و ۷۵۳ میلیارد تومان رسید.

گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی از عملکرد بودجه‌ای دولت در ۹ ماهه سال جاری که ۱۰ بهمن ماه منتشر شد، نشان می‌دهد دولت تا پایان آذرماه ۶۳۷۸۱ میلیارد تومان درآمد و ۱۰۱ هزار و ۱۶۴ میلیارد تومان هزینه جاری داشته است که از کسری ۳۸۴۴۲ میلیارد تومانی تراز عملیاتی بودجه خبر می‌دهد.

در بخش دارایی‌های سرمایه‌ای نیز واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای که عمده آن درآمد نفت است، به ۵۱۲۳۱ میلیارد تومان و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی پرداخت عمرانی به ۲۳۵۴۲ میلیارد تومان در ۹ ماهه امسال رسیده است که خالص واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای بالغ بر ۲۷۶۸۹ میلیارد تومان می‌شود.

1

بر اساس این گزارش، تراز عملیاتی و سرمایه‌ای که ﺍﺯ ﻣﺠﻤﻮﻉ ﺗﺮﺍﺯ ﻋﻤﻠﻴﺎﺗﻲ ﻭ ﺧﺎﻟﺺ ﻭﺍﮔﺬﺍﺭﻱ ﺩﺍﺭیی‌ﻫﺎﻱ ﺳﺮﻣایه‌ای به دست می‌آید، در ۹ ماهه سال جاری به منفی ۱۰ هزار و ۷۵۳ میلیارد تومان رسیده که از آن به کسری بودجه تعبیر می‌شود.

اقتصاد ایران که اقتصادی دولتی است در حالی طی سالهای گذشته بر اثر سوء مدیریت‌ها و بی‌تدبیری‌ها با کسری مواجه شده است که به دلیل تکیه درآمدهای دولت بر نفت و در حالی که ۸۰ درصد درآمد دولت از فروش نفت حاصل می‌شود، با کاهش بهای نفت در هفته‌های گذشته با شدت بحران مواجه شده است.

تراز عملیاتی و سرمایه‌ای در ۹ ماهه سال جاری به منفی ۱۰ هزار و ۷۵۳ میلیارد تومان رسیده که از آن به کسری بودجه تعبیر می‌شود

افزایش واردات، کاهش صادرات

افزایش کسری بودجه دولت که در گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر شده یکی از محورهایی است که نگرانی را در میان کار‌شناسان و فعالان اقتصادی افزایش داده است. آمار دیگری که وخامت اقتصاد ایران در طی ماه‌های گذشته را نشان می‌دهد منفی‌تر شدن تراز اقتصادی کشور است.

بر اساس گزارش‌ها تراز بازرگانی خارجی کشورمان بدون احتساب صادرات نفت خام و میعانات گازی طی ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۴ میلادی، کسری ۱۹ میلیارد و ۴۵۳ میلیون دلاری را تجربه کرده که این رقم در مدت مشابه سال پیش، مبلغ ۱۳ میلیارد و ۱۴۹ میلیون دلار بوده است. بنابراین کسری تجاری کشور در سال ۲۰۱۴، ۹. ۴۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی‌تر شده است.

همچنین از میان ۱۸۴ کشور طرف معامله در مدت مزبور تراز بازرگانی با ۹۷ کشور مثبت و با ۸۷ کشور دیگر به نفع طرف مقابل بوده است.

کشورهای که بیشترین تراز تجاری مثبت را طی ۱۱ ماهه ۲۰۱۴ به ثبت رسانده است عراق، افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و مصر بوده است.

2

مبادلات بازرگانی با کشور عراق با اختصاص ۴۱. ۴۶ درصد از سهم تراز مثبت بازرگانی، بیشترین سود را برای کشورمان به همراه داشته و امارات متحده عربی نیز با اختصاص ۱۱. ۲۹ درصد از سهم تراز منفی بازرگانی، بیشترین سود را از تجارت با کشورمان به دست آورده است.

کشورهای طرف معامله با بیشترین تراز منفی نیز به ترتیب امارات متحده عربی، جمهوری کره، چین، هند و آلمان بوده‌اند.

کسری تجاری کشور در سال ۲۰۱۴، ۹. ۴۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی‌تر شده است

طی ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۴ میزان واردات انواع کالا‌ها به مقدار ۳۷ میلیون و ۵۲۲ هزار تن به ارزش ۵۰ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۳۱. ۷۳ درصد و از نظر ارزشی ۸۵. ۲۱ درصد افزایش داشته است.

امارات متحده عربی با سهم وزنی ۲۳. ۱۲ درصد و سهم ارزشی ۸۳. ۲۴ درصد، چین با سهم وزنی ۲۶. ۱۳ درصد و سهم ارزشی ۳۵. ۲۲ درصد، کره جنوبی با سهم وزنی ۵۴. ۳ درصد و سهم ارزشی ۷۶. ۷ درصد به ترتیب اصلیترین کشورهای مبدا واردات بوده‌اند.

متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی طی ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۴ میلادی معادل ۴۲۶ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶. ۱۱ درصد افزایش داشته است. این درحالی است که متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی در این مدت معادل ۱۳۵۰ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵. ۷ درصد کاهش یافته است.

افزایش نرخ بیکاری

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی ازافزایش نرخ بیکاری در کشور است. بر اساس گزارش مرکز آمار که هفته گذشته منتشر شد نرخ بیکاری پاییز امسال ۱۰. ۵ درصد اعلام شد که این نرخ در تابستان ۹. ۵ درصد بوده است، همچنین این نرخ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰. ۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

بر اساس نتایج به دست آمده در فصل پاییز، نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۱۰. ۵ درصد بوده است، این شاخص در بین مردان ۸. ۷ درصد و در بین زنان ۲۰. ۳ درصد محاسبه شده است.

3

طبق این آمار، نتایج بیانگر آن است که نرخ بیکاری در نقاط شهری بیشتر از نقاط روستایی است، به طوری که نرخ بیکاری در نقاط شهری ۱۱. ۷ درصد و در نقاط روستایی ۷. ۴ درصد است، چنانچه جمعیت فعال ۱۵ ساله و بیشتر در نظر گرفته شود، نرخ بیکاری ۱۰. ۵ درصد به دست می‌آید.

پیش‌تر نیز کار‌شناسان از افزایش بهای مسکن خبر داده بودند. نرخ ارز نیز بر خلاف وعده‌های دولتمردان هنوز به ثبات نرسیده و بازار ارز مانند چند سال گذشته حالت متلاطمی را سپری می‌کند. در این میان بیشترین ضرر از این شرایط را مردم متحمل شده و بار مشکلات اقتصادی خانوارهای ایرانی هر هفته سنگین‌تر از هفته پیش می‌شود.

این در حالیست که شرایط اقتصادی موجود در کشور با وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی و تیم اقتصادی کابینه‌اش در تضاد بوده و روز به روز شاهد وخیم‌تر شدن شرایط اقتصادی کشور هستیم.

مطالب مرتبط

افزایش تورم در کمین اقتصاد ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,