Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
جهادی وابسته به القاعده

«اردن به تلافی سوزاندن خلبانش توسط داعش ساجده ریشاوی را اعدام کرد»

2015 February 04

خبر / رادیو کوچه

 

یک روز پس از آن‌که داعش، با انتشار ویدیویی اعلام کرد که خلبان اردنی را زنده در آتش سوزانده است، دولت اردن، دو جهادی وابسته به القاعده از جمله «ساجده ریشاوی» بمب‌گذر انتحاری عراقی را که داعش خواستار آزادی وی شده بود اعدام کرد.

رسانه‌های خبری اردن روز چهارشنبه چهارم فوریه گزارش دادن که این اقدام پس از آن صورت گرفت که شبه نظامیان داعش با انتشار ویدیوی زنده سوزاندن «معاذ کساسبه»، خلبان اردنی در شبکه‌های مجازی از کشتن وی خبر دادند.

ساعاتی پس از انتشار این ویدیوی تکان دهند، «ملک عبداله»، پادشاه اردن سفر خود به واشنگتن را نیمه رها کرد و به کشورش بازگشت.

rishawi

«ملک عبداله» در پیامی ضمن فراخواندن مردم اردن به «اتحاد» گفت: «وظیفه ما، تمامی زنان و مردان کشور این است که به عنوان یک ملت واحد ایستادگی کنیم تا به این شیوه چهره واقعی مردم اردن را در برابر این بحران و مصیبت نشان دهیم.»

معاذ کساسبه، یک ماه پیش و در پی سقوط جنگنده‌اش در جریان عملیات نیروهای ائتلاف علیه داعش در نزدیکی شهر رقه در سوریه به اسارت شبه نظامیان دولت اسلامی درآمد.

داعش در تهدیدی آزادی این خلبان را منوط به آزادی ساجده ریشاوی بمب گذرا انتحاری کرده بود که در سال ۲۰۰۵ در امان به مجازات اعدام محکوم و زندانی شد.

تلاش اردن برای مبادله این خلبان با بمب‌گذرا انتحاری ناکام ماند و خلبان به طرز فجیعی کشته شد.

از سوی دیگر ده‌ها تن شامگاه سه‌شنبه با تجمع در خیابان‌های امان، پایتخت اردن ضمن انتقاد از همراهی اردن با نیروهای ائتلاف بین‌المللی در نبرد با داعش خواستار انتقام از قاتلان معاذ کساسبه شدند.

مطالب مرتبط

داعش خلبان اسیر اردنی را در یک قفس آهنی به آتش کشید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,