Saturday, 18 July 2015
06 June 2023
به ظن ارتباط با بمب‌گذاری

«اروگوئه یک دیپلمات ارشد ایرانی را اخراج کرد»

2015 February 07

خبر / رادیو کوچه

 

اروگوئه یک دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران را به ظن ارتباط با بمب‌گذاری چهار هفته پیش در مونته ویدئو از آن کشور اخراج کرد.

روزنامه اسراییلی «هاآرتص» روز جمعه ششم فوریه ضمن انتشار این خبر نوشته است، تحقیقاتی که سازمان اطلاعاتی اروگوئه در مورد انفجار مونته ویدئو انجام داد، به «اخراج» این دیپلمات ایرانی انجامید.

«هاآرتص» نام این دیپلمات را نبرده اما به نقل از یک «کارمند بلندپایه» وزارت خارجه اسراییل نوشته است، اروگوئه پس از اخراج این دیپلمات، این موضوع را به اسراییل اطلاع داده است.

در بمب‌گذاری روز هشتم ژانویه در مونته ویدئو کسی آسیب ندید و خسارت اندکی به محل انفجار وارد شد.

safarat

محل انفجار در کنار مرکز تجارت جهانی پایتخت اروگوئه بود. سفارت اسرائیل در طبقه نهم این ساختمان قرار دارد و پس از انفجار در روز یاد شده، با رسیدن ده‌ها نفر از نیروهای امنیتی اوروگوئه به محل، سفارت اسراییل به صورت موقت بسته شد.

رسانه‌های اسراییلی در این رابطه نوشته بودند، یک شیی انفجاری «کوچک» بود و به طور کامل نیز عمل نکرد.

بنابه نوشته «هاآرتص»، هرچند نیروهای اطلاعاتی سفارت اسراییل تاکید داشتند که فاصله محل انفجار تا سفارت زیاد بوده اما عوامل آن می‌خواستند «میزان هوشیاری را بسنجند تا بعد بتوانند اقدامی جدی‌تر انجام دهند».

دولت‌های اروگوئه و ایران نیز هنوز به این خبر واکنش نشان نداده‌اند، اما «هاآرتص» نوشته است اوروگوئه تصمیم گرفته است شعله این ماجرا را پایین نگاهدارد و خبر اخراج «دیپلمات ارشد» ایرانی را منتشر نکند.

این روزنامه اسارییلی همچنین نوشته است: «ایران و حزب‌اله در سال‌های گذشته زیربنای تروریستی در آمریکای لاتین را تقویت کرده و از میان مهاجران شیعه مقیم آرژانتین، برزیل و پاراگوئه یارگیری کرده‌اند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,