Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«موسیو رز – بخش دوم»

2015 February 08

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سال میلادی ٢٠١۵ مصادف است با هفتادمین سال پایان جنگ جهانی دوم. به همین مناسبت در طول این سال داستان‌هایی در ارتباط با این دوران یا از نویسندگانی که در این دوره می‌زیستند خواهیم خواند.

آیرین نمیروفسکی (Irène Némirovsky) نویسنده‌ی یهودی-روسی که در جوانی به مذهب مسیحیت گروید، در ٢۴فوریه ١٩٠٣به دنیا آمد، هر چند بیشتر عمر کوتاه خود را در فرانسه گذراند و آثارش را به زبان فرانسه نوشت. پدر نمیروفسکی بانک‌دار بود. در سال ١٩١٧هم زمان با شروع انقلاب روسیه خانواده نمیروفسکی به فنلاند گریختند و در ١٩١٨آیرین به فرانسه فرستاده شد و در همان جا نیز در هجده سالگی دوره تحصیلات عالیه خود را در دانشگاه سوربن آغاز کرد.

در سال ١٩٢۶با میخائیل اپستین که او نیز هم چون پدرش بانک دار بود ازدواج کرد که ثمره‌ی آن دو فرزند دختر بودند. در سال ١٩٢٩رمان دیوید گلدر (David Golder ) و در سال ١٩٣٠رمان مجلس رقص (Le Bal) را به چاپ رساند. نمیروفسکی با وجودی که به عنوان نویسنده‌ای معتبر- حتی از سوی بعضی نویسندگان ضد یهودی مثل روبر براسییاک (Robert Brasillach)- شناخته می‌شد، اما درخواست تابعیتش در سال ١٩٣٨ از سوی فرانسه رد شد.

31Jan2015-Ghesseha-Shohreh-Rose-1

سرانجام در سال ١٩۴٠شوهر نمیروفسکی دیگر نتوانست به کار در بانک ادامه دهد و – به دلیل اصلیت مذهب‌یهودی‌رمان‌های خود او نیز از چاپ بازماندند. در ١٣جولای ١٩۴٢نمیروفسکی که تنها٣٩ سال داشت به عنوان «فردی بی وطن با اصلیت یهودی» توسط پلیس دولت ویشی فرانسه دستگیر شد و در ١٧جولای همان سال به اردوگاه آشویتس فرستاده شد و یک ماه بعد از بیماری تیفوس درگذشت. شوهر نمیروفسکی نیز در ۶ نوامبر ١٩۴٢به آشویتس فرستاده شد که به محض ورود به اتاق گاز فرستاده شد.

شهرت امروز نمیروفسکی بیش از هر اثر دیگرش به خاطر رمان نیمه تمام «سوئیت فرانسوی» است، رمانی  که تنها در سال ٢٠٠۴برای نخستین بار در فرانسه به چاپ رسید. دفترچه‌های حاوی این رمان سال‌ها نزد دخترش حفظ شده بود و تنها در سال ١٩٩٨ مورد بررسی قرار گرفت.

داستان کوتاه موسیو رز که در دو بخش طی دو هفته متوالی خوانده می شود روایت زنده‌ای از ترک پاریس هم‌زمان با اشغال ارتش آلمان در اوایل ژوئن سال ١٩۴٠ است.

موسیقی متن:

Schubert, Sonate pour Piano D. 959

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,