Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
با انتشار بیانیه‌ای

«نگرانی گروه دیده‌بان حقوق بشر در مورد احتمال اعدام سامان نسیم»

2015 February 11

گزارش / رادیو کوچه

منبع: بی‌بی‌سی

 

گروه دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای که روز دهم فوریه منتشر کرده از قوه قضاییه ایران خواسته است فورا برنامه اعدام سامان نسیم که در ۱۷ سالگی به اتهام محاربه دستگیر شده بود را متوقف و حکم اعدام او را لغو کند.

دیده‌بان می گوید که به علاوه سامان نسیم که در سال ۲۰۱۱ دستگیر شده بود و در زندان ارومیه نگهداری می شود، تحت فشار و شکنجه اعتراف کرده است و حتی دیوان عالی با اشاره به سن سامان نسیم، ابتدا مجازات اعدام او را لغو کرده بود.

دیده‌بان می گوید که از طریق وکیل و خانواده سامان نسیم با خبر شده است که او ممکن است روز ۱۹ فوریه – ۹ روز دیگر – اعدام شود.

به نوشته دیده‌بان این درحالی است که براساس قوانین بین المللی اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال مطلقا ممنوع است.

humanrights2015

دیده‌بان می گوید باخبر شده که شعبه اجرایی قوه قضاییه مجوز اعدام سامان نسیم را به زندان ارومیه داده است.

دادگاه انقلاب مهاباد در آذربایجان غربی در آوریل ۲۰۱۳ سامان نسیم را محارب شناخت که در ارتباط با اتهام عضویت در گروه حیات آزاد کردستان (پژاک) و اتهام فعالیت مسلحانه علیه سپاه پاسداران بود.

به نوشته دیده‌بان او در زمان بازداشت در روز ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۱ هفده سال داشت و حتی دیوان عالی ایران ابتدا – اوت ۲۰۱۲ – مجازات اعدام او را با اشاره به سنش لغو کرد اما در نهایت حکم اعدام را در دسامبر ۲۰۱۳ تایید کرد.

عزیز مژده ای وکیل سامان نسیم به دیده‌بان گفت که احتمال اجرای حکم اعدام در روز ۱۹ فوریه زیاد است، هرچند به نوشته این گروه مقام های قضایی ایران قبلا بارها برنامه اعدام او را تکذیب کرده اند.

در زمان دستگیری آقای نسیم ادعا شد که او و چند عضو پژاک در نبردی مسلحانه با سپاه در کوه های اطراف سردشت در آذربایجان غربی شرکت داشته اند.

اسناد دادگاه حاکیست که در آن درگیری یک عضو سپاه کشته و سه نفر زخمی شدند.

آقای مژده‌ای به دیده‌بان حقوق بشر گفته که کارشناسان پزشکی قانونی تایید کرده اند که سامان نسیم مسئول قتل عضو سپاه نبوده است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده نسیم می گوید که او در چند ماه اول بازداشت تحت شکنجه بوده:‌ کتک، شلاق و کشیدن ناخن از جمله مواردی است که گفته می شود او متحمل آنها شده.

Saman_Nesim

سامان نسیم در سپتامبر ۲۰۱۱ در اعترافی ضبط شده که از تلویزیون ایران پخش شد گفت که او به مامور سپاه پاسداران شلیک کرده است. اما دیده‌بان می گوید مطالعه اسناد دادگاه حاکیست که سامان نسیم در جریان محاکمه اش هرگونه اتهام شلیک کردن به سوی کسی در درگیری روز ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۱ را تکذیب کرده است.

پیشتر عفو بین المللی گزارش داده بود که آقای نسیم و ۲۳ نفر از زندانیان زندان ارومیه روز ۲۰ نوامبر گذشته در اعتراض به شرایط خود دست به اعتصاب غذا زدند. مقام‌های زندان در مقابل تهدید کردند که اجرای حکم اعدام او و چند اعدامی دیگر را تسریع خواهند کرد.

در گزارش دیده‌بان آمده است که براساس گزارش های رسمی رسانه‌های ایران از سال ۲۰۱۰ تاکنون حداقل ۸ نفر که هنگام بازداشت زیر ۱۸ سال داشته اند اعدام شده اند اما عفو بین الملل و سایر گروه‌های حقوق بشر آمار اعدامی‌های این گروه را تا ۳۱ نفر می‌دانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,