Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
به بهانه زادروز فیروز نادری دانشمند ایرانی

«فیروزه ای در آسمان علم مدرن»

2010 March 17

سروش / رادیو کوچه

بیست و ششم اسفند ماه مصادف با زادروز فیروز نادری دانشمند ایرانی و یکی از متخصصان ارشد فعال در پروژه‌های سازمان فضایی آمریکا – ناسا است. مدیریت وی در پروژه مریخ و موفقیتش در هدایت این پروژه  ماه‌ها جزو مهم‌ترین اخبار شبکه‌های خبری جهان بود. بزرگ‌ترین افتخار  نادری دریافت بالاترین نشان سازمان فضایی ناسا در بهمن ماه گذشته و انتخاب وی به عنوان موثرترین فرد ایالات متحده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فیروز نادری در ۲۶ اسفند سال ۱۳۲۴ در شیراز به دنیا آمد. وی تحصیلات  ابتدایی خود را در شیراز  و دوره متوسطه را در  دبیرستان اندیشه تهران به اتمام رساند. در سال 1964 میلادی پس از پایان دوره متوسطه به ایالات متحده آمریکا سفر کرد. در آن جا به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی رفت و تحصیلات تکمیلی خود را تا مقطع دکترای مهندسی الکترونیک ادامه داد.

فیروز نادری پس از دریافت مدرک دکترا به ایران بازگشت و ضمن گذراندن خدمت سربازی، مدتی در مرکز «سنجش از دور ایران» فعالیت کرد.

نادری از سال ۱۹۹۶ مدیر برنامه منشا حیات ناسا بود. وی در سال ۱۹۷۶ به «جی پی ال» پیوست و به عنوان مدیر آزمایشات پروازی علوم فضا و مدیر طرح تفرق سنج ناسا به کار پرداخت. علاوه بر این ها وی در مرکز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در «جی پی ال» نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرک بود.

با گذشت چند سال فعالیت در ایران  نادری به دلیل نبود امکانات  مورد  نیازش برای  بسط  تحقیقات و پژوهش‌های خود، ایران  را به مقصد آمریکا ترک می‌کند و در سال  1979، فعالیت  خود  را  در ناسا  آغاز می‌کند.

فیروز نادری فروردین ماه ۱۳۷۹ در شرایطی که چندین ماموریت متوالی سازمان فضایی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود، به مدیریت برنامه‌های اکتشافات مریخ منصوب شد و توانست در طی چهار سال، سه ماموریت مهم از جمله پرتاب دو کاوشگر مریخ‌نورد «روح» و «فرصت» را با موفقیت به انجام رساند.

این دانشمند ایرانی در پی این موفقیت درخشان، در اسفند ماه سال 1387 به سمت معاون و مدیر ارشد برنامه‌ریزی مرکز JPL (آزمایشگاه پیش رانش جت) – از مهم‌ترین مراکز فضایی ناسا – منصوب شده و در سمت جدید به عنوان مسوول طراحی برنامه‌ها و راهبردهای مرکز، تجاربش در ماموریت‌های مریخ را در مطالعه سایر بخش‌های جهان از زمین تا کهکشان‌های دور به کار بسته است. وی هم چنین مسوولیت طراحی چشم‌انداز راهبردی پنج تا ۲۰ ساله JPL را نیز برعهده دارد.

معروفیت نادری بیشتر به خاطر دو کاوش‌گر مریخ یعنی روح و فرصت بوده‌است که با مدیریت او اطلاعات زیادی از جمله امید بیشتر به وجود حیات در مریخ را به بشر داد. اما می‌توان گفت بزرگ‌ترین افتخارات نادری دریافت بالاترین نشان سازمان فضایی ناسا در بهمن ماه گذشته و انتخاب وی به عنوان موثرترین فرد ایالات متحده در سال قبل اشاره کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,