Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
محمدباقر نوبخت خبر داد

«حذف یارانه ثروتمندان و ایرانیان مقیم خارج از مدت‌ها پیش شروع شده است»

2015 February 17

خبر / رادیو کوچه

 

«محمدباقر نوبخت» رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران گفت: حذف یارانه ایرانیان خارج از کشور از ماه‌ها پیش آغاز شده و کار حذف یارانه افراد با درآمدهای بالا با شناسایی وزارت تعاون و رفاه اجتماعی انجام می‌شود.

«ایرنا» خبرگزاری دولتی ایران، روز سه‌شنبه بیست و هشتم بهمن ماه گزارش داده است، محدباقر نوبخت در حاشیه همایش استانداردهای حسابداری عمومی افزود: «اگر حذف یارانه درآمدهای بالا با دقت انجام شود این امر موجب استرس در جامعه نمی‌شود.»

بنابه این گزارش، وی ادامه داده است: «حذف یارانه خانوارهای پردرآمد از مدت ها قبل در راستای تبصره ٢١ قانون بودجه ٩٣ آغاز شده اما ضرورتی برای رسانه‌ای کردن آن و ارایه گزارش به رسانه‌ها وجود نداشت.»

چندی پیش کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ایران مصوبه‌ حذف خانوارهای با درآمد بیش از دو میلیون تومان را به مجلس فرستاد، اما این طرح هنوز در صحن مجلس تصویب نشده است.

11

در این تبصره گفته شده که یارانه به خانوارهایی که به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه هستند پرداخت می‌شود اما رقمی برای سقف درآمد تعیین نشده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران همچنین گفته است: «در شهرهای بزرگ همانند تهران قرار است تسهیلات ۵٠ میلیون تومانی به خانوارها برای خرید مسکن با نرخ ١٠ درصد پرداخت شود که فاصله ١٠ تا ٢١ درصدی نرخ سود این تسهیلات قرار است از محل ١٣٠٠ میلیارد تومان پرداخت شود.»

اجرای قانون حذف یارانه‌ها از چهار سال پیش شروع شد و دولت «محمود احمدی‌نژاد» هم‌زمان با افزایش قیمت مواد سوختی و برخی کالاهای اساسی، پرداخت یارانه نقدی را به تمام ایرانیان آغاز کرد.

از همان ابتدا دولت ایران برای تامین منابع پرداخت یارانه‌ها با مشکل روبرو بود که دولت «حسن روحانی» برای حل این مشکل تصمیم گرفت از خانوارهای با درآمد بالا بخواهد که از گرفتن یارانه انصراف بدهند. اما ۷۳ میلیون نفر از یارانه‌بگیران دوباره ثبت نام کردند و تنها دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر انصراف دادند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,