Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
ایران امروز

«حاشیه‌های لغو افتتاح فاز ١٢ پروژه پارس جنوبی»

2015 February 20

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از ابتدای بهمن ماه سال جاری، خبرهایی مبنی بر افتتاح فاز ۱۲ پروژه پارس جنوبی در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شد.

وب سایت‌های حامی دولت یازدهم با هجمه شدید تبلیغاتی از بهره برداری از بزرگ‌ترین پروژه پارس جنوبی خبر داده و معتقد بودند فاز ١٢ پارس جنوبی معادل سه فاز استاندارد است که ظرفیت تولید روزانه ٣ میلیارد فوت مکعب گاز ترش‌، ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی و ٧۵٠ تن گوگرد را دارد.

اما تنها چند روز مانده به افتتاح این پروژه ناگهان خبر رسید سفر «حسن روحانی» به جنوب لغو و مشخص نیست افتتاح این پروژه چه زمانی صورت گیرد.

پیش از آن، خبرگزاری فارس در گزارشی ضمن سیاسی خواندن افتتاح این پروژه، اعلام کرده بود فاز ۱۲ به صورت نصفه و نیمه احداث شده است و در بخش دریا هنوز با مشکلات عدیده‌ای مواجه و در بخش خشکی نیز فاقد واحد تصفیه گوگرد و جداکننده ال پی جی و اتان است.

parsjonobi1

این خبرگزاری همچنین در مورد ادعایی که سایت‌ها و رسانه‌های حامی دولت در مورد حجم بهره‌وری این پروژه داشتند، نوشت اگر امروز حدود ۶۰ میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه این فاز شیرین می‌شود بخشی از آن از فاز ۶ و ۷ و ۸ تامین می‌شود و هم اکنون به دلیل شرایط نامناسب سکو‌ها و چاه‌های این فاز برداشت از این فاز گازی به طور کامل صورت نمی‌گیرد.

برخی معتقد بودند این افشاگری خبرگزاری فارس باعث شده است دولت برنامه افتتاح این پروژه را لغو کرده چرا که وزیر نفت و دیگر فعالان بخش نفت که حامی دولت یازدهم و «حسن روحانی» هستند، بار‌ها و بار‌ها از عملکرد نادرست دولت‌های نهم و دهم به ریاست «محمود احمدی‌نژاد» انتقاد و «بیژن نامدار زنگنه» از سرعت مطبوع پیشرفت پروژه‌ها از زمان نشستن دوباره خود بر کرسی وزارت نفت خبر می‌داد.

این پالایشگاه فاقد واحد تصفیه گوگرد و هم چنین جداکننده گاز LPG و اتان است، بنابراین با آغاز فعالیت این پالایشگاه روزانه ۵۰۰ تن گوگرد از طریق مشعل این پالایشگاه می‌سوزد

پس از گمانه زنی‌های مختلف درمورد لغو شدن برنامه افتتاح این پروژه، روز گذشته «رسول فلاح‌نژاد»، مجری پروژه فاز ۱۲ پارس جنوبی با اشاره به اینکه شرکت‌های بین المللی پس از اعمال تحریم‌ها تجهیزات را نیمه کاره به کشور وارد کردند، گفت: «به عنوان نمونه در بخش خشکی شرکت ایتالیایی که رهبر یک کنسرسیوم بود پس از تحریم‌ها پروژه را ترک کرد و این درحالی است که بنا بود راه اندازی توسط این کنسرسیوم انجام شود».

حال آنکه فاز ۱۲ هم اکنون دارای سه سکوی A، B، C است که با راه اندازی کامل این فاز حدود ۸۰ میلیون متر مکعب گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی تولید خواهد شد. در حال حاضر سکوی A که در روزهای پایانی آبان سال ۹۲ به بهره برداری رسیده است با توان ۹۰ درصد در حال تولید گاز است اما شرایط در سکوهای B و C به گونه‌ای دیگر است.

اگرچه مشعل سکوی B در آذرماه سال جاری روشن شد اما باید گفت تست این سکو از گاز مخزن نبود بلکه مشعل دومین سکو به وسیله کپسول گاز که از خشکی ارسال شده بود روشن شد. در حال حاضر نیز چاه‌های تولیدی سکوی دوم آماده بهره برداری نبوده و مشخص نیست که چه زمانی قرار است تولید گاز از دومین سکو این فاز آغاز شود.

parsjonobi2

اما سکوی C و یا سومین سکوی بزرگ‌ترین فاز پارس جنوبی که در دی ماه سال جاری با گاز کپسول مورد تست قرار گرفت کمی شرایطش بهتر از سکوی B است زیرا تنها برخی از چاه‌های این سکو مورد بهره برداری قرار گرفته است و برخی دیگر از این چاه‌ها با مشکل مواجه هستند و تولید به طور کامل از این سکو نیز صورت نمی‌گیرد.

براین اساس باید گفت از مخزن فاز ۱۲ پارس جنوبی تنها حدود ۴۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود که این میزان گاز تقریبا ۵۰ درصد ظرفیت کل مخزن این فاز گازی است.

در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد فاز ۹ و ۱۰ پروژه پارس جنوبی چند بار افتتاح شد و حالا به نظر می رسد مردان نفتی دولت یازدهم نیز علاقمندند همان روند را ادامه دهند

در همین زمینه گزارش‌ها حاکی از آنست که بخش خشکی این فاز هم اکنون فاقد واحد تصفیه گوگرد و هم چنین جداکننده گاز LPG و اتان است، بنابراین با آغاز فعالیت این پالایشگاه روزانه ۵۰۰ تن گوگرد از طریق مشعل این پالایشگاه می‌سوزد که به جز سرمایه سوزی اثرات مخرب زیست محیطی دارد.

در مورد عدم وجود بخش جداکننده گاز ال پی جی و اتان نیز شنیده شده است به تازگی احداث این واحد را از طریق مناقصه به صندوق بازنشستگی نفت داده‌اند که مشخص نیست چه زمانی این واحد‌ها احداث و راه اندازی خواهد شد.

پروژه‌های پارس جنوبی مانند بسیاری از پروژه‌ها مراحلی چون محوطه سازی، فنس کشی، ساختمان سازی، نصب تجیهزات سنگین مانند جرثقیل، لوله کشی، نصب اتصالات، نصب تجهیزات پیشرفته و حساس و در ‌‌نهایت پیش راه اندازی و راه اندازی می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,