Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«بشردوست»

2015 February 28

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سال میلادی ٢٠١۵ مصادف است با هفتادمین سال پایان جنگ جهانی دوم. به همین مناسبت در طول این سال داستان‌هایی در ارتباط با این دوران یا از نویسندگانی که در این دوره می‌زیستند خواهیم خواند.

رومن گاری (١٩١۴-١٩٨٠) یکی از پرکارترین و محبوب‌ترین نویسندگان فرانسوی‌ست که بیش از سی داستان، رساله و خاطره‌نگاری در کارنامه خود دارد. گاری بعضی از این آثار را با نام مستعار«امیل آژار» به چاپ می‌رساند.

28FEB2015-Ghesseha-Shohreh-Bashar-Doost-1

مادر رومن گاری یهودیِ روسی بود و پدرش خون تاتار و مغول داشت.  در سال ١٩٢۵ پدر، خانواده را رها کرد و  بار مسوولیت و نگه‌داری فرزند به تنهایی بر دوش مادر افتاد. آن دو زمانی که رومن چهارده سال بیشتر نداشت به شهر نیس در فرانسه نقل مکان کردند. رومن جوان در جنگ جهانی دوم و هم‌زمان با اشغال فرانسه به دست نازی‌ها به انگستان رفت و در آنجا به عنوان خلبان به نیروی‌های آزادی‌بخش فرانسه زیر فرمان ژنرال دوگل پیوست. رومن گاری به خاطر فداکاری‌اش در جنگ نشان شجاعت گرفت، پس از جنگ به خدمت دیپلماسی فرانسه درآمد و به مدال لژیون دونور دست یافت. گاری نخستین اثرش«تربیت اروپایی» را در ١٩۴۵ منتشر کرد.

28FEB2015-Ghesseha-Shohreh-Bashar-Doost

از دیگر آثار برجسته‌ی او می‌توان از «ریشه‌های آسمان»،١٩۵۶؛ «میعاد در سپیده دم»، ١٩۶٠؛ «خداحافظ گاری کوپر»، ١٩۶۵؛ «زندگی پیش رو»(با نام مستعار امیل آژار)، ١٩٧۵ یاد کرد. داستان کوتاه «بشردوست» از مجموعه داستان‌های «پرندگان می روند در پرو می‌میرند» ترجمه ابولحسن نجفی انتخاب شده که آن هم از برجسته ترین آثار رومن گاری است.

موسیقی:

Schubert, Sonate pour Piano D. 959

داستان‌های قبلی این مجموعه را از اینجا بشنوید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    Zml1Qx cqbfyszqiwhf, [url=http://ixnehjlonxsh.com/]ixnehjlonxsh[/url], [link=http://wpkbutbdxzms.com/]wpkbutbdxzms[/link], http://oxifhlogdxax.com/