Saturday, 18 July 2015
07 June 2023
ماموریت سرنوشت‌ساز نتانیاهو

«سفر نخست وزیر اسراییل به آمریکا برای سخن‌رانی پیرامون برنامه اتمی ایران»

2015 March 02

خبر / رادیو کوچه

 

وب‌سایت «رادیو اسراییل» نوشته است، پس از چالش‌های فراوان، سرانجام نخست وزیر اسراییل، ظهر روز یک‌شنبه اول مارس به وقت محلی برای سخن‌رانی مهم خود پیرامون برنامه اتمی رژیم ایران، در کنگره آمریکا، راهی واشینگتن شد.

به گزارش «رادیو اسراییل»، «بنیامین نتانیاهو» قرار است علاوه بر نطق در برابر مجلسین سنا و نمایندگان آمریکا، در همایش «ایپک» ، کمیته روابط عمومی اسراییل و آمریکا نیز سخن‌رانی کند.

بنابه این گزارش، «بنیامین نتانیاهو» هنگام رهسپاری و سوار شدن به هواپیما به سمت آمریکا، ماموریت خود را سرنوشت‌ساز و حتا تاریخی نامید و خطاب به مردم اسرائیل گفت: «در این لحظه که به سوی این سفر تعیین کننده و حتا تاریخی می‌روم، خود را نماینده تک تک شما می‌دانم، حتا آن‌هایی که با این سفر و سخن‌رانی هم عقیده نیستند؛ من خود را نماینده همه ملت یهودی می‌دانم».

ntaniaho

نخست وزیر افزود: «در این لحظه نسبت به امنیت همه شهروندان اسرائیل و سرنوشت کشور و ملت خود احساس نگرانی عمیق دارم و از هر چه که در توان دارم برای تامین آینده خود بهره خواهم گرفت».

«نتانیاهو» این را نیز در آغاز سفرش به واشنگتن افزود که برای رییس جمهوری آمریکا «باراک اوباما» احترام عمیق قائل بوده و معتقد است که با وجود اختلافات بروز کرده هفته های گذشته در مناسبات اسرائیل و آمریکا، پس از این دوره، روابط فیمابین قوی‌تر نیز خواهد شد.

براساس این گزارش، نخست وزیر اسرائیل گفت، وظیفه من این است که امنیت کشور اسرائیل و مردم آن را تامین کنم و برای همین است که با توافقی که میان ایران و قدرت‌های مذاکره کننده بر سر برنامه هسته‌ای ایران در حال تنظیم است، از آن‌جا که خطرات ناشی از دستیابی ایران به سلاح اتمی را برطرف نمی‌کند، مخالف هستم.

اولین برنامه آقای نتانیاهو سخنرانی در روز دوشنبه در کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل در واشنگتن خواهد بود و سه‌شنبه قرار است در کنگره نطق کند.

در همین رابطه، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز یک‌شنبه در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی» گفت که آمریکا از سخن‌رانی آقای نتانیاهو در آمریکا استقبال می کند و دولت آمریکا نمی‌خواهد این سفر «به یک فوتبال بزرگ سیاسی بدل شود.»

دولت آقای «نتانیاهو» می‌گوید که هیچ توافقی را که به طور کامل به برنامه اتمی ایران پایان ندهد نمی‌پذیرد. اما گروه پنج به علاوه یک آماده‌اند بعضی از فعالیت‌های برنامه هسته‌ای ایران را بپذیرند به شرطی که ایران طی تدابیر عملی ضمانت دهد از آن‌ها برای ساخت سلاح استفاده نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید

رییس جمهوری آمریکا طرح سنا درباره مذاکرات ایران را وتو می‌کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,