Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
در شمال غربی پاکستان

«دستگیری صدها پدر و مادر در پاکستان به خاطر ممانعت از واکسن فلج اطفال»

2015 March 03

خبر / رادیو کوچه

 

مقام‌های پاکستانی از دستگیری صدها پدر و مادر در شمال غربی این کشور به خاطر ممانعت از دادن واکسن فلج به فرزندانشان خبر دادند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، روز سه‌شنبه سوم مارس، به نقل از «شاکراله خان»، یک مقام ارشد پلیس پیشاور گزارش داده است که طرح واکسن فلج اطفال در شمال پاکستان، از این هفته آغاز شده است و نیروهای پلیس ناچار شده‌اند با برخی پدر و مادرها برخورد قضایی کنند.

«فیروز شاه» یک مقام استانی در پیشاور، مرکز استان خیبرپختونخواه نیز با تایید این خبر، گفته است با فرمان دولت، ۴٧١ نفر تنها در این شهر و روستاهای اطراف بازداشت شدند.

waksen

بازداشت افراد به خاطر مقاومت در برابر دریافت واکسن، پیش از این نیز در پاکستان دیده شده، اما هرگز تا این حد گسترده نبوده است.

پاکستان یکی از سه کشور جهان است که بیماری فلج اطفال در آن همه‌گیر است که نیروها و افراد نزدیک به طالبان از دادن واکسن فلج به کودکان جلوگیری می‌کنند.

بنیادگرایان در پاکستان شایعه کرده‌اند که واکسن‌های خارجی، کودکان پاکستان را عقیم می‌کند.

در ماه ژانویه امسال پاکستان بزرگ‌ترین کارزار مبارزه با فلج را از طریق خوراندن واکسن به ٣۵ میلیون کودک در سراسر این کشور اجرا کرد.

جلوگیری از واکسینه کردن کودکان در ایران نیز تحت تاثیر برخی واعظان و ملایان، در زمان صدر اعظمی «امیر کبیر» اتفاق داده بود که صدر اعظم، برای جلوگیری از ممانعت والدین ایرانی به واکسینه کردن کودکان، مجبور به برخورد قانونی و جریمه پدر و مادران متخلف ایرانی شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,