Saturday, 18 July 2015
07 June 2023
نخست وزیر اسراییل در کنگره آمریکا

«رژیم ایران تهدیدی بزرگ، نه تنها علیه اسراییل بلکه علیه صلح جهانی است»

2015 March 04

خبر / رادیو کوچه

 

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسراییل ساعت یازده بامداد روز سه‌شنبه سوم مارس به وقت محلی سخنرانی خود را در کنگره آمریکا آغاز کرد.

این سخنرانی در حالی آغاز شد، که حدود یک سوم از نمایندگان دمکرات کنگره آمریکا اعلام کرده بودند در سخن‌رانی بنیامین نتانیاهو حضور نخواهند داشت.

نخست وزیر اسراییل در آغاز سخنرانی خود با تقدیر از اقدامات باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و کنگره آن کشور در حمایت از اسراییل، تصریح کرد که  برخی از سخن‌رانی وی با هدف سیاسی برای انتخابات یاد کرده‌اند، این در حالی که او هرگز چنین هدفی نداشته است.

«بنیامین نتانیاهو» در ادامه گفت: من در اینجا حاضر شدم تا در خصوص مساله‌ای صحبت کنم که موجودیت اسراییل را مورد تهدید قرار داده است، و آن تلاش ایران برای دستیابی به سلاح  هسته‌ای است.

وی در ادامه گفت: «هر چند اینترنت در ایران آزاد نیست، اما آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر ایران با استفاده از توییتر به زبان انگلیسی خواستار از بین رفتن اسراییل شده است.»

ntaniaho

«بنیامین نتانیاهو» در ادامه گفته است، توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی که از مذاکرات حاضر حاصل شود، مانع دست یابی ایران به بمب اتمی نخواهد شد. بلکه زمینه دستیابی به چنین هدفی را فراهم می‌کند.

نخست وزیر اسراییل با بیان این‌که، در توافق احتمالی با ایران هیچ یک از تاسیسات هسته‌ای این کشور از بین نمی‌رود، تصریح کرد که توافق احتمالی گروه ۱+۵ با ایران خیلی بد است و بهتر است که چنین توافقی صورت نگیرد.

«نتانیاهو» ادامه داد، هر گونه مذاکره‌‌ با ایران باید فشار را تداوم داده و هرگونه توافقی باید ایران را پیش از برداشتن تحریم‌ها ملزم به پایان بخشیدن به تعرض به همسایگان، حمایت از تروریسم در سراسر جهان و تهدیدهایش علیه اسرائیل کند.

آقای «نتانیاهو»، ضمن تاکید بر این مطلب که، باید همه با هم از پیش‌روی ایران در مسیر چیرگی و ترور بایستیم، اظهار کرد: «رژیم ایران تهدیدی بزرگ، نه تنها علیه اسراییل بلکه علیه صلح در تمامی جهان است.»

نخست وزیر اسراییل در بخش دیگری از سخنانش گفت: «یک سال است که می‌گویند توافق نکردن بهتر از یک توافق بد است. خب! این توافق یک توافق خیلی بد است و بهتر است که سر نگیرد.»

«بنیامین نتانیاهو» در ادامه اضافه کرده است: «ایرانی‌ها بیش‌تر از شما به این توافق نیاز دارند، بهمین دلیل از تهدید برای ترک میز مذاکرات نترسید، چرا که ایرانی‌ها در بازار هم برای معامله بلوف می‌زنند.»

نخست وزیر اسراییل همچنین گفت: «برخی می‌گویند بدیل توافق حاضر جنگ است، اما من مخالفم، بدیل چنین توافقی، یک توافق بهتر است که می تواندباعث تداوم فشارها بر ایران باشد.»

سخن‌رانی «بنیامین نتانیاهو» در کنگره آمریکا که با مخالفت «باراک اوباما» و پاره‌ای از قانونگذاران آمریکا که اکثر آن‌ها از نمایندگان دمکرات هستند، به دعوت «جان بینر»، رییس مجلس نمایندگان آمریکا صورت گرفت، که در ماه ژانویه از «نتانیاهو» دعوت کرده بود تا در کنگره راجع به «تهدیدهای جدی‌ایجاد شده توسط اسلام افراطی و ایران علیه امنیت» سخن‌رانی کند.

بیشتر بخوانید

نتانیاهو در آمریکا گفت توافق اتمی با ایران بقای اسراییل را به مخاطره می‌اندازد

با پذیرش محدودیت ١٠ ساله از سوی ایران، امکان توافق اتمی وجود دارد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,