Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
از طریق چوبه‌دار

«شش زندانی کرد در زندان رجایی شهر اعدام شدند»

2015 March 04

خبر / رادیو کوچه

 

«حامد احمدی»، «کمال ملایی»، «جمشید دهقانی»، «جهانگیر دهقانی»، «صدیق محمدی» و «سیدهادی حسینی» سپیده دم روز چهارشنبه سیزدهم اسفند ماه، در زندان رجایی شهرکرج اعدام شدند.

بنابه گزارش «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این ۶ زندانی کرد سنی مذهب که ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز گذشته از سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی منتقل شده بودند ساعت ۴ صبح روز جاری (چهارشنبه ۱۳ اسند ماه) از طریق چوبه دار اعدام شدند.

یکی از بستگان حامد احمدی در این خصوص به هرانا گفته است: «دو آمبولانس چند دقیقه قبل [ساعت ۵ صبح] از در زندان خارج شد و تجمع کنندگان به سمت‌شان هجوم بردند. ما نتوانستیم اجساد را ببینیم ولی ماموران به ما گفتند هر شش نفر اعدام شده‌اند و ما باید برویم اجساد را در «بی‌بی سکینه» تحویل بگیریم.»

22

گفتنی است، سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام این زندانیان شده بود.

چهار نفر از آن‌ها به نام‌های «حامد احمدی»، «کمال مولایی»، «جمشید»و «جهانگیر دهقانی»، متهم بودند که در سوءقصد به جان ملا محمد شیخ الاسلام، روحانی سنی، دست داشته‌اند.

این درحالی بود که حامد احمدی یکی از کسانی که امروز صبح اعدام شد، بازداشتش پیش از تاریخ سوءقصد به جان ملا محمد شیخ الاسلام بود و به همین دلیل از این اتهام تبرئه شده بود با این وجود دوباره به جرم محاربه به اعدام محکوم شد.

پیش از این، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای، محاکمه این زندانیان را خلاف معیارهای بین‌المللی یک دادرسی عادلانه دانسته بود.

بنابه گفته سازمان عفو بین‌الملل، ایران پس از چین بیش‌ترین تعداد اعدام را در جهان دارد.

بیشتر بخوانید

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل از اعدام قریب‌الوقوع چهار زندانی کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    ۶kQfF2 hfatpewetjpm, [url=http://mfctjkmzbrak.com/]mfctjkmzbrak[/url], [link=http://wsyoydpiemdu.com/]wsyoydpiemdu[/link], http://ahknqteoupdo.com/