Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
استاتوس

«کم‌کاری پزشکان ایرانی، بیمار تصادفی را به کمای مطلق برد»

2015 March 11

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

قطعن تعجب‌آور خواهد بود که بدانیم دو روز بعد از بستری شدن بیمار، تازه وی را برای عکس‌برداری از لگن به بخش رادیولوژی بردند و دریافتند، علاوه بر شکستگی‌های شناسایی شده، به شکستگی لگن نیز گرفتار آمده است. هم‌راه شما خواهیم بود با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس و در این برنامه با هزینه‌های عید نوروز در ایران و هم‌چنین به کما رفتن یک بیمار تصادفی تنها برای کم‌کاری پزشکان خواهیم پرداخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«همه هزینه‌های کمر‌شکن نوروز»

از پزشک، مهندس، کاسب، کارمند و کارگر تا دانش آموز، دانشجو، خانه‌دار و همه اقشار، آمدن بهار و عید نوروز ایران را انتظار می‌کشند؛ اما با دغدغه‌هایی متفاوت. یکی از این‌که فرصت چند روزه استراحت و شاید سفر و تفریح برایش مهیا می‌شود سرخوش است و دیگری از این‌که چند روز کسب و کارش تعطیل می‌شود ناخشنود. یکی بدون هیچ دغدغه‌ای خرید‌های عیدش را کرده و چه بسا خانه‌اش را هم نو نوار کرده و دیگری در فکر تامین کفش و کیف و لباس فرزندانش و هزینه‌های حداقلی عید و مهمانی‌های عید است.

هر چه که هست عید نوروز برای هر خانواده‌ای به تناسب شیوه زندگی آنها هزینه‌هایی هم دارد، پارسینه در این گزارش به بررسی حداقل هزینه‌های یک خانواده چهار نفره برای عید نوروز پرداخته است؛ چه این‌که قطعن دید و بازدیدهای نوروزی که عمومن از جنس صله‌رحم است بی‌هزینه نخواهد بود و برای برگزاری مهمانی‌های نوروزی باید تدارکاتی دید.

22

بررسی قیمت میوه در میادین تره‌بار نشان می‌دهد برای حدود ۶ کیلو پرتقال تامسون نوزده هزار و شش‌صد و هشتاد تومان، ٣ کیلو سیب قرمز هشت هزار و دویست و پنجاه تومان، ٣ کیلو نارنگی یازده هزار و پانصد و پنجاه تومان، سه کیلو موز پانزده هزار و شش‌صد تومان و سه کیلو خیار چهار هزار و پانصد تومان باید هزینه پرداخت شود و این یعنی یک خانواده چهار نفره باید حدود شصت هزار تومان هزینه میوه البته به قیمت میادین میوه و تره‌بار بپردازد.

اما اگر خانواده‌ای شانس خرید میوه از میادین میوه و تره‌بار را نداشته باشد یا بخواهد برای مهمانان نوروزی‌اش به اصطلاح آبروداری بیشتری کند و خرید میوه‌‌اش را از یکی از مغازه‌های سطح شهر انجام دهد باید هزینه پرتقال تامسون 5 تا 6 هزار تومانی، سیب شش هزار و هشت‌صد تومانی، نارنگی هفت هزار و هشت‌صد تا دوازده هزار و پانصد تومانی، موز پنج هزار و هشت‌صد تومانی و خیار سه هزار و هشت‌صد تومانی را بپردازد و به عبارتی میوه شب عیدی را با قیمت حدود صد و ده هزار تومان تهیه کند.

چیدن بساط سفره هفت‌سین هم البته بی‌هزینه نیست و بسته به نوع هفت‌سین انتخابی یا کیفیت اقلام موجود در آن باید رقمی بین سی تا صد هزار تومان برای یک هفت‌سین نه چندان مجلل هزینه کرد.

هم‌چنین اگر بتوان آجیل شب عید را به قیمت مصوب اتحادیه پیدا کرد باید برای ۵ کیلو آجیل مخلوط با تخمه پوست دار که کیلویی سی و سه هزار تومان قیمت‌گذاری شده حدود صد و شصت و پنج هزار تومان پرداخت کرد.

هم‌چنین برای خرید ٣ کیلو شیرینی خشک و دو کیلو شکلات آبرومندانه برای مهمانان نوروزی هم باید حداقل هفتاد هزار تومان هزینه کرد.

اگر این خانواده چهار نفره بخواهد مهمانی‌های عید را به صرف یک وعده غذایی برگزار کند باید برای خرید ۴ عدد مرغ پانزده هزار تومانی شصت هزار تومان و برای خرید ۴ کیلو گوشت سی هزار تومانی صد و بیست هزار تومان بپردازد و این یعنی باید صد و هشتاد هزار تومان تنها برای خرید مرغ و گوشت کنار گذاشته شود.

2

اگر هم خانواده ای بنا داشته باشد سنت پلوماهی خوردن در شب عید را زنده نگه دارد باید هزینه‌اش را هم بدهد و برای سه کیلو ماهی حدود شصت هزار تومان پرداخت کند.

اما جدای هزینه خورد و خوراک بسیاری از خانواده‌ها خرید کیف و کفش و پوشاک خود را هم به روزهای پایانی سال موکول می‌کنند.

اگر حتا والدین یک خانواده ۴ نفره از خود‌گذشتگی کنند و خرید البسه فرزندانشان را در اولویت قرار دهند باید حداقل پانصد هزار تومان برای خرید کیف و کفش و پوشاک دو فرزندشان کنار بگذارند.

اگر این خانواده ۴ نفره آن‌قدر خوشبخت باشند که برای رفت و آمدهایشان خودرویی داشته باشند باید برای تعطیلات عید حداقل هشتاد هزار تومان برای دو باک بنزین هم کنار بگذارند.

البته این هزینه‌ها منهای سفر چند روزه احتمالی یک خانواده است. اگر این خانواده چهار نفره تصمیم بگیرند در تعطیلات عید سفری چهار روزه به یکی از شهرهای شمالی، مشهد، اصفهان، شیراز و … داشته باشند باید حداقل پانصد هزار تومان برای اقامت خود البته در مکانی ارزان‌قیمت کنار بگذارند و البته اگر بخواهند این سفر را با خودروی شخصی خود انجام دهند بسته به دوری و نزدیکی مقصد پنجاه تا صد هزار تومان هم باید برای سوخت خودرویشان هزینه کنند یا برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ارزان‌قیمت رقمی بین صد تا دویست هزار تومان کنار بگذارند.

نهایتن تعطیلات نوروزی با دید و بازدیدهای عیدانه و سفری کم هزینه برای یک خانواده چهار نفره رقمی حدود دو میلیون تومان تمام خواهد شد.

سوتی هفته

«کم‌‌کاری پزشکان، بیمار تصادفی را به کمای مطلق فرستاد»

قطعن تعجب‌آور خواهد بود که بدانیم دو روز بعد از بستری شدن بیمار، تازه وی را برای عکس‌برداری از لگن به بخش رادیولوژی بردند و دریافتند، علاوه بر شکستگی‌های شناسایی شده، به شکستگی لگن نیز گرفتار آمده است؛ اتفاقی که اگر بگوییم سهل‌انگاری است، چه بسا اعتراض خانواده بیمار را به هم‌راه داشته باشد.

به گزارش تابناک، در حالی‌که با بر سر کار آمدن دولت یازدهم، بار‌ها و بار‌ها از تغییرات در حوزه سلامت و درمان شنیده‌ایم و از اجرای طرح‌های مختلفی که به کمک بهبود این بخش مهم آمده‌اند، آگاه شده‌ایم، باز‌ گاه اخباری در این‌باره به گوشمان می‌رسد که به شدت نگران کننده است و حکایت از عمق بیماری نظام سلامت در کشور دارد.

از جمله این اخبار، داستان دردناک به کما رفتن فردی در یکی از بیمارستان‌های واقع در یکی از شهرهای خوش آب و هوای شمال ایران است. داستانی که امیدواریم با دعای شما به پایانی بسیار خوش ختم شود، ولی به قدری نکات عجیب در ‌آن وجود دارد که نگرانی‌مان از تکرار شدنش، عذابمان دهد!

bimarstan

ماجرا از جمعه هفته گذشته آغاز شده؛ تقریبن نه روز پیش بود که اورژانس بیمارستان… (نام بیمارستان و برخی دیگر از جزییات ماجرا نزد تابناک محفوظ است) پذیرای مردی شد که در تصادف آسیب‌های جدی دیده بود؛ پذیرا که چه عرض کنیم! فرد مصدوم را به این بیمارستان منتقل کردند تا درمان شود، ولی این‌قدر درمان به تاخیر افتاد که آن‌چه نباید، رخ داد.

برادر وی در این‌باره می‌گوید: وقتی مطلع شدم که برادرم تصادف کرده و به بیمارستان منتقل شده، راهی آنجا شدم. گفتند ‌از ناحیه ران، ساق و کف پا دچار شکستگی شده و باید عمل شود و منتظرند ‌دکتر شیفت بیاید و جراحی آغاز شود. برادرم درد داشت، ولی هشیار بود و کامل چگونگی تصادف را برایم شرح داد، مدارک خودرویش را به من سپرد و حتا مادرمان را دل‌داری داد که نگران نباشد. من هم برای آن‌که درد از یادش برود، با او شوخی هم کردم. همه چیز به نظر خوب بود و منتظر بودیم ‌پزشک از راه برسد. گفته بودند که ساعت شش صبح خواهد آمد، ولی این‌قدر دیر کرد که کار از کار گذشت.

به گفته وی، در حالی‌که قرار بود پزشک شیفت، سحرگاه در بیمارستان حاضر شده و درمان فرد مصدوم با مداخلات پزشکی پی گرفته شود، ‌پزشک زمانی از راه رسید که بیمار هشیاری‌اش را از دست داده ‌و به کمای مطلق فرو رفته بود. این اتفاق حوالی ساعت ۹ صبح روز بعد رخ داد و البته پزشک دیر‌تر از این در محل کار حضور یافت.

از این نکات که بگذریم، قطعن تعجب‌آور خواهد بود که بدانیم دو روز بعد از بستری شدن بیمار، تازه وی را برای عکس‌برداری از لگن به بخش رادیولوژی بردند و دریافتند که علاوه بر شکستگی‌های شناسایی شده، به شکستگی لگن نیز گرفتار آمده است. اتفاقی که اگر بگوییم سهل‌انگاری است، چه بسا اعتراض خانواده بیمار را به هم‌راه داشته باشد!

از اینها عجیب‌تر آن‌جاست که می‌بینیم پی بردن به این خطای فاحش هم موجب اصلاح روند تشخیصی نشده و عکس‌برداری کامل از بیمار تصادفی، در‌‌ همان روز در دستور کار قرار نگرفته است.

حوادث

«کشف ٣ میلیون قرص ترامادول در دوبی»

پلیس امارات از کشف و ضبط بیش از سه میلیون قرص ترامادول در گمرک دوبی خبر داد.

به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در دوبی، پلیس امارات در گزارشی اعلام کرد که نیروهای امنیتی گمرک دوبی موفق به کشف و ضبط بیش از سه میلیون قرص ترامادول شدند.

ghors

ارزش این محموله بالغ بر ۶٠ میلیون درهم می‌باشد که متهمان، این محموله بزرگ را با جاسازی در اجناس و مواد غذایی می‌خواستند وارد امارات کنند.

بر اساس این گزارش این محموله از یکی از کشورهای آسیایی وارد دوبی شده بود که متهمان نیز دستگیر شدند.

پلیس امارات تعداد افراد دستگیر شده و هویت آنان را منتشر نکرده است.

یادی از تاریخ

«کشیدن قلیان از کوخ تا کاخ قجری»

فراگیر شدن کشیدن قلیان در بین ایرانیان چیز تازه‌ای نیست؛ مورخین می‌گویند احتمالن کشیدن قلیان که اختراع هندی، ایرانی است از زمان «شاه طهماسب اول» آغاز شده و در دوره قاجار فراگیر شده است، آن‌طور که توانست محملی برای یک حرکت اعتراضی در عصر «ناصرالدین شاه» باشد.

«نهضت تنباکو» جنبش اجتماعی بود در اعتراض به اعطای امتیاز انحصاری تنباکو به شرکت «رژی» به مدت ۵۵ سال و طی آن با فتوای آیت‌اله «میرزای شیرازی» استعمال توتون و تنباکو حرام اعلام شد و مردم با شکستن قلیان‌ها اولین مبارزات ضد‌استعماری خود را کلید زدند.

مورخان گفته‌اند روزی که میرزای شیرازی حکم حرمت استعمال توتون و تنباکو را صادر کرد در تهران تا بعدازظهر مردم همه قلیان‏‌ها را شکستند و انبارهای توتون و تنباکو را به آتش کشیدند؛ حتا در یکی از شهر‌ها، تعدادی از جوانان به خانه حاکم هجوم بردند تا او را از قلیان کشیدن منع کنند و به او گفتند: آقا میرزا فرمودند، استعمال تنباکو، محاربه با امام زمان است! ما اجازه نمی‌دهیم تو به جنگ با امام زمان بروی!

33

بر اساس گزارش‌های تاریخی، در آن تاریخ در برخی از شهر‌ها، افرادی برای خشک کردن تنباکو، مقداری از آن را در بام‌ها پهن کرده بودند، اما برای احتیاط، از جمع‌آوری آن هم پرهیز کردند. ناصرالدین شاه ابتدا از پذیرش حکم میرزای شیرازی، امتناع می‌کرد. اما تاثیر این فتوا آن‌چنان بود که شاه قاجار هم در حرمسرای خود جرات نمی‌کرد قلیان بکشد. نهضت تنباکو با فشار علما آن‌قدر ابعاد عمیقی پیدا کرد که ناصرالدین شاه از بیم تاج و تخت تسلیم شد و دستور داد همه جا اعلام کنند حکم میرزا را پذیرفته و معاهده توتون و تنباکو را لغو می‌کند.

این نهضت از این جهت که اولین رویارویی‌های مردم و علما با شاه بود و با پیروزی به پایان رسید دارای اهمیت است، اما خود گویای رواج داشتن استعمال تنباکو و قلیان در عصر قاجار است.

در عصر قاجار قلیان آن‌قدر اهمیت داشته که مردم هیچ مجلس و میهمانی‌ای اعم از روضه‌خوانی، مجلس فاتحه، عزا، شیرینی خوردن، خواستگاری، بله‌بران، مجالس عقد و عروسی و شب‌نشینی را بدون آن برگزار نمی‌کردند.

در این میان قلیان کشیدن که کاری اعیانی به حساب می‌آمده آدابی نیز برای خود پیدا می‌کند و بیشتر در جامعه ایرانی نفوذ می‌کند، مثل این‌که اگر در میهمانی نخستین قلیان به میهمان تعارف شود دلیل بر خوشامدگویی صاحب پذیرایی به آن فرد و اگر قلیان دوم و سوم به طرف پیشکش شود معنای خداحافظی است.

از سوی دیگر قلیان در کنار نفوذی که در جامعه عصر قاجار به عنوان وسیله‌ای رایج در دست مردم می‌یابد ابعاد زیبایی‌شناسی نیز پیدا می‌کند و کنده‌کاری بر روی بدنه و نقش و نگارهای روی کوزه آن قلیان را به شی زینتی نیز تبدیل می‌کند.

استاتوس

موضوع برنامه این هفته در خصوص بیمارستان‌های ایران است که مردم کشور همگی به نحوی با این مراکز در ارتباط هستند، حال به عقیده شما در ٢ سال اخیر آیا تغییراتی در روند درمان در بیمارستان‌های ایران صورت گرفته است یا خیر؟

مطالب مرتبط

مقایسه بالاترین دست‌مزد در ایران و آمریکا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,