Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
سازمان عفو بین‌الملل

«طرح افزایش جمعیت ایران، زنان را به ماشین کودک‌سازی تبدیل می‌کند»

2015 March 11

خبر / رادیو کوچه

 

سازمان عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه یازدهم مارس، با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به پیش‌نویس طرح‌ نمایندگان در مجلس ایران، با هشدار در مورد زنان ایرانی، گفت این طرح‌ها که با هدف «افزایش تولیدمثل» به اجرا گذاشته می‌شود، زنان را به «ماشین تولید کودک» تبدیل خواهد کرد.

این سازمان در اطلاعیه خود آورده است که قوانین پیشنهادی تازه در مجلس ایران در مورد زنان که قرار است به زودی در صحن علنی آن به رای گذاشته شوند، حقوق آنها را ده‌ها سال عقب می‌راند و زنان را به «ماشین تولید کودک» تبدیل می‌کند.

بنابه گفته عفو بین‌الملل، سیاست حکومت ایران برای افزایش جمعیت که با قطع خدمات و آموزش‌های تنظیم خانواده به اجرا در آمده نقض حقوق بشر و افزایش تبعیض و خشونت علیه زنان است.

2

به نوشته این سازمان، مجلس ایران بررسی دو طرح ۴۴۶ و ۳۱۵ را در دستور کار دارد که اگر به تصویب برسند دسترسی زنان به روش‌های پیشگیری از بارداری را مختل می‌کند و خطر این وجود دارد که ایران دهه‌ها به عقب برگردد، به دورانی که از نظر حقوق جنسی و باروری برای زنان دورانی پرمخاطره بود.

در این طرح که قرار است به زودی در مجلس ایران به رای گذاشته شود، از اداره‌های دولتی و غیردولتی خواسته شده در استخدام نیرو، اولویت «به ترتیب با مردان دارای فرزند و سپس مردان متاهل فاقد فرزند و سپس زنان دارای فرزند» باشد و همچنین «به کارگیری یا استخدام افراد مجرد» در صورت وجود نداشتن «متقاضیان متاهل واجد شرایط» ممکن شود.

این قوانین و لوایح جدید پس از آن مطرح می‌شوند که آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در چندین سخنرانی به طور علنی خواستار افزایش جمعیت ایران شد.

مطالب مرتبط

آیت‌اله خامنه‌ای افزایش جمعیت را برای اقتدار ملی مهم خواند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,