Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
همزمان با مذاکرات اتمی در لوزان

«ولایتی: مذاکره‌کنندگان باید مراقب خدعه‌گری و شگردهای دشمن باشند»

2015 March 30

خبر / رادیو کوچه

 

مذاکرات ایران و کشورهای عضو گروه ١+۵ بر سر پرونده اتمی ایران، برای بررسی آخرین دیدگاه‌ها و جمع‌بندی‌های به دست آمده بر سر راه حل‌ها روز دوشنبه سی‌ام مارس با حضور وزیران خارجه ایران و کشورهای گروه ۵+١ در هتل بوریواژ  در لوزان سوئیس آغاز شد.

در این نشست علاوه بر «محمد جواد ظریف» و «جان کری» که از شش روز پیش در لوزان به‌سر می‌برند، «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان، «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه، «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس، «وانگ یی» وزیر خارجه چین، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و «فدریکا موگرینی» هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور دارند.

بنابه گزارش «ایرنا»، عصر یک‌شنبه وزیران خارجه شش کشور یک جلسه هماهنگی میان خود داشتند. روز گذشته اکثر وزیران رایزنی‌های دو ، سه یا چند جانبه داشتند.

mozakrat

بنابه این گزارش، «عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران نشست امروز صبح (دوشنبه) وزیران خارجه هفت کشور را تعیین کننده خواند و گفت: قرار بود این نشست یک‌شنبه شب انجام شود ولی به دلیل تاخیر ورود یکی ازویران خارجه به امروز صبح موکول شد.

آخرین وزیری که به لوزان آمد، «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس بود.

در آخرین گزارش‌ها از مذاکرات اتمی، خبرنگاران در لوزان سوییس می‌گویند «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه امروز عصر سوییس را ترک می‌کند هرچند اگر لازم باشد دوباره به مذاکرات بازخواهد گشت.

همچنین سایت آیت‌اله «علی خامنه‌ای»، رهبر ایران، امروز دوشنبه دهم فروردین، مصاحبه‌ای را با علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر منتشر کرده که در آن به گروه مذاکره‌کننده هشدار داده شده است مراقب خدعه‌گری و شگردهای دشمن باشند.

آقای ولایتی گفته منظورش از خدعه تغییر موضع است و توضیح داده است: «توافق باید متوازن باشد. یعنی این‌طور نباشد که ما فعالیت‌هایمان را متوقف کنیم و برداشتن تحریم‌ها موکول شود به چند سال نظارت و ارزیابی آن‌ها. در واقع همان‌طور که ما در این طرف به تعهداتمان عمل می‌کنیم، آن‌ها هم باید به‌صورت هم‌ز‌مان به تعهداتشان عمل کنند.»

بیشتر بخوانید

نتانیاهو: چهارچوب توافق اتمی با ایران از آن‌چه نگرانش بودیم هم بدتر است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,