Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
مهارت‌های رزمی در اقیانوس

«چین دیوار بزرگ شنی در دریا می‌سازد»

2015 April 07

گزارش / رادیو کوچه

منبع: اسپوتنیک‌نیوز

 

نیروهای ارتش خلق چین برای اولین بار نیروهای خود را به سمت غرب اقیانوس آرام فرستاده تا در مناطق دریایی به تمرین و آمادگی بپردازند.

شِن زینکِ نماینده رسمی ارتش چین این خبر را اعلام کرد.

به گفته نماینده نظامی چین، خلبانان باید از مهارت‌های رزمی در اقیانوس و فرای مرزهای جزایر کمربندی چین برخوردار باشند. نظامیان چین در تمرینات خود از الگوی ارتش امریکا و روسیه بهره می‌گیرند.

در حال حاضر رزمایش چین در حوالی گوانجو یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جنوب چین برگزار می‌شود، اما در آینده محل رزمایش، دریای چین شرقی و در حوالی جزایر ژاپن خواهد بود.

chaina

اخبار و اطلاعات راجع به پرواز بمب افکن‌های چینی با برد بلند از رسانه‌های امریکا و ژاپن به گوش رسید. به گفته این رسانه‌ها، قدرت نظامی این جنگنده‌های چینی و بلندپروازی چینی‌ها در منطقه آسیا — اقیانوسیه رو به افزایش است. آدمیرال هری هاریس، فرمانده ناوگان ایالات متحده در اقیانوس آرام نیز در این رابطه سخن گفته است.

این ادمیرال امریکایی ضمن سخنرانی در استرالیا، اظهار داشت که چین با کمک بیل‌های هیدرولیکی و بلدوزر‌ها در حال پاکسازی دریای چین جنوبی از مرجان‌ها و صخره هاست. چین در این منطقه شن و بتون می‌ریزد تا بتواند بندر و محل فرود آمدن هلی کوپ‌تر آماده سازد.

در ماه‌های اخیر به گفته هاریس، چین منطقه‌ای به مساحت یک و نیم میل مربع را به صورت مصنوعی آماده کرده است. به عبارت دیگر، چین یک دیوار عظیم شنی می‌سازد. جین پساکی نماینده سابق دفتر ریاست جمهوری امریکا چین را متهم به نظامی کردن مناطق مورد اختلاف می‌کند.

چین تمام این اتهامات را تکذیب می‌کند. وان‌ای وزیر خارجه چین اظهار کرد که این کشور فقط در حال احداث مناطق مورد نیاز در جزایر و خلیج‌هایش می‌باشد. در عین حال از قوانین عبور و مرور آزاد تخطی نمی‌کند و اگر بحث و اختلافی وجود داشته باشد، از طریق گفتگو و رایزنی حل خواهند شد.

در شرایطی که خاورمیانه درگیر جنگ و اختلافات است و بحران اوکراین هنوز حل نشده، موضوع ساخت و ساز چین در اقیانوس چندان جدی به نظر نمی‌رسد. اما مجله وال استریت ژورنال می‌گوید که هر ساله بیش از نیم تناژ تجارت جهانی از طریق دریای جنوب چین انجام می‌گیرد. کسی که کنترل این منطقه را به دست داشته باشد، در حقیقت نبض اقتصاد جهانی را در دست دارد.

در مبارزه دلسرد کننده ژئوپولتیک، نقش اصلی را ویتنام بازی می‌کند زیرا خطوط ساحلی طولانی تری دارد. فیلیپین و ویتنام متحد امریکا هستند و تعدی چین را نمی‌پذیرند. در عین حال، اِندرو براوون تحلیل گر امریکایی هم می‌گوید که هانوی متوجه است که نمی‌تواند با چین رقابت کند. به همین خاطر، هانوی در حال آماده سازی یک پاسخ نامتقارن به دشمن بالقوه است. ویتنام سفارش شش زیردریایی کلاس «کیلو» را به روسیه داده است. سه تا از این زیردریایی‌ها را نیز تا کنون تحویل گرفته.

china_army_aircraft_malaysian

الکساندر لارین کار‌شناس ارشد انستیتوی خاور میانه در گفتگو با روزنامه «نیزاویسیمایا» خاطر نشان کرد که استراتژی پکن دوگانه است. از یک طرف، پکن وعده سرمایه گذاری در کشورهای آسیای جنوب شرقی را می‌دهد و این در حالی است که کشورهای منطقه شدیدا به این پول نیاز دارند. این سرمایه گذاری از طریق تشکیل جاده ابریشم دریایی و تاسیس بانک سرمایه گذاری زیرساختی برای آُسیا خواهد بود. ضمن اینکه مدیران چینی می‌گویند که این پیشنهادات برای بیرون راندن امریکا از منطقه نیست. برعکس پکن مایل است که واشنگتن در این پروژه‌ها شرکت داشته باشد.

چین حاضر نیست دست از ادعاهای خود در دریای چین جنوبی بردارد و می‌گوید که مواضع خود را تغییر نخواهد داد. پکن تفهیم می‌کند که عقب نشینی در کار نیست و امریکایی‌ها باید این شرایط را درک کنند.

نمی‌توان انکار کرد که پکن راهکارهای مختلفی برای نشان دادن قدرت کشورش دارد. بخشی از رهبران معتقد هستند که نباید فعلا عجله به خرج داد، بلکه باید آرایش نظامی را بهتر کرد. و پس از آن می‌توان به مساله تایوان، مناطق مورد اختلاف با ژاپن و دریای چین جنوبی رسیدگی کرد.

طبیعی است که در چین از فروش زیردریایی‌های روسی به ویتنام ناراضی هستند. حتی در نشست کار‌شناسان نیز آشکارا به انتقاد از این اقدام پرداخته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd4167599 purchase cialis