Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
نامه ابراهیم یزدی به محمدجواد ظریف

«تبدیل چهره ایران از رژیمی ستیزه‌جو به حکومتی قابل تعامل پس از تفاهم لوزان»

2015 April 08

گزارش / رادیو کوچه

 

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران در نامه‌ای به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران خواستار ایفای نقش فعال‌تر وزارت امورخارجه در مسائل منطقه شد.

آقای یزدی در نامه خود به وزیر خارجه ایران، توافق اخیر در لوزان را بازگشت به اهداف اصیل جمهوری اسلامی دانسته است.

دبیرکل نهضت آزادی ایران در این نامه تاکید کرده است، این توافق توانست چهره ایران از «رژیمی ایدئولوژیک، پرخاشگر و ستیزه‌جو» به «حکومتی قابل تعامل» تبدیل‌ کند و ابراز امیدواری کرده است دیگر مسائل مرتبط در منطقه بر سر میز مذاکره حل‌وفصل شود.

متن کامل نامه به شرح زیر است:

به نام خدا

جناب آقای دکترجواد ظریف

وزیر محترم امور خارجه

با سلام و تبریک سال نو برای شما، خانواده محترم و همکارانتان در وزارت امورخارجه و برای ملت ایران سالی سرشار از شادی و سرفرازی، آزادی و گشایش تنگناهای اقتصادی و سیاسی را ا زخداوند منان آرزو می‌کنم.

Zarif_Yazdi

در روزهای گذشته براثر تلاش پیگیر شما و دیگرهمکاران دیپلمات در وزارت امور خارجه و تیم مذاکره کننده، ایران موفق به تفاهم اولیه با اصلی‌ترین قدرت‌های نظام بین‌الملل شد.

این روند، که پس ازحدود ۳۵ سال نبود رابطه مستقیم ایران با ایالات متحده آمریکا و روابط نه چندان خوب با دیگر کشورها رخ داده است، بازگشتی به اهداف اصلی جمهوری اسلامی ایران و دولت موقت انقلاب اسلامی، که می‌خواست روابطی گسترده، عزت‌مندانه و توام با احترام متقابل با دیگر کشورهای دنیا داشته باشد، به شمار می‌رود.

امروزه همانند آخرین مذاکرات انجام یافته به وسیله مسوولان دولت موقت با دیپلمات‌های دیگر کشورها، ازجمله ایالات متحده آمریکا، اکنون نیز برخی منتقدان ابراز دلواپسی کرده، بدون توجه به ابزارهای ضروری در مذاکرات دیپلماتیک برای حل مسالمت‌آمیز اختلافات، بعضن بهانه‌گیری یا کارشکنی می‌کنند.

اما ارجاع پرونده مذاکرات هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به نهاد دیپلماسی کشور هم نشان از عزم تصمیم‌سازان و تعیین‌کنندگان سیاست‌های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران به حل مناقشات از طریق دیپلماتیک دارد و هم حاکی از اعتماد به توانمندی‌های بالای شخص جنابعالی و همکارانتان در وزرات امور خارجه و اعضای تیم مذاکره کننده است.

اگرچه از زاویه منافع ملی درباره کل برنامه هسته‌ای ایران انتقادهای جدی  و منطقی مطرح شده است، اینک مسئله مهم این است که جدا از این انتقادات و ایرادات ما، راه‌حل‌های دیپلماتیک به تفاهمی قابل قبول منجر شده است و دیوار بلند جدا کننده ایران از تعامل با جامعه جهانی در حال ریزش است.

جامعه ایرانی این نکته را به درستی فهمیده است که نمی‌توان با کشیدن دیواری به دور کشور به توسعه ملی در دو بعد اقتصادی و سیاسی و رفاه شهروندان دست یافت. این دو مهم در گروی تعامل با همه کشورها و بهره‌مندی از تمام ظرفیت دیپلماسی کشور در چهارچوب میثاق‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و در راستای مصالح، منافع و امنیت ملی است.

zarif-mogrini

اکنون ایران در دید و زبان جهانیان از «رژیمی ایدئولوژیک، پرخاشگر و ستیزه جو» به »حکومتی قابل تعامل» تبدیل شده است و می‌توا ن امیدوار بود که دیگر مسائل مرتبط در منطقه بر سر میز مذاکره حل و فصل شود.

امیدوارم که نهاد سیاست خارجی ایران همان‌گونه که در این یک سال و نیم نفس‌گیر در مذاکرات هسته‌ای عمل کرده است، بتواند هرچه سریعتر در حل بحران‌های منطقه‌ای نیز نقش‌آفرینی کند و با حضور پررنگ خود جای نهادهای غیردیپلماتیک را در روابط با کشورهای همسایه بگیرد.

بدین وسیله به جناب آقای دکتر روحانی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و به شخص جنابعالی و دیگر همکاران متخصص و متعهدتان در وزارت امور خارجه، اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای و نیز جناب آقای دکتر صالحی خسته نباشید می‌گویم و چشم انتظارم که فرجام این برجام برای ملت ایران صلح و عزت و توسعه همه جانبه باشد.

با احترام

دکتر ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه دولت موقت انقلاب اسلامی

تهران- ۱۶ /۱/۱۳۹۴

رونوشت: جناب آقای دکتر روحانی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

خبرگزاری های ایرنا، ایلنا و ایسنا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,