Saturday, 18 July 2015
03 June 2023
باراک اوباما اظهار کرد

«صرف‌نظر آمریکا از ادامه تلاش‌ها در صورت نرسیدن به توافق اتمی مورد نظر»

2015 April 12

خبر / رادیو کوچه

 

به دنبال سخنان اخیر رهبر ایران در مورد تفاهم‌نامه لوزان و مذاکرات اتمی میان تهران و کشورهای عضو گروه ۵+١، باراک اوباما، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، ابراز امیدواری کرده است که کشورهای طرف گفت‌وگو می‌توانند به نتیجه برسند.

آقای اوباما، روز شنبه یازدهم آوریل، در یک کنفرانس خبری، در حاشیه نشست سران کشورهای قاره آمریکا در پاناما، سخنان رهبر جمهوری اسلامی و مقام‌های ایرانی را پس از تفاهم لوزان، و خواست آنها را در مورد رفع یک‌باره تحریم‌ها، مرتبط با سیاست داخلی این کشور توصیف کرد.

رییس جمهوری آمریکا با کم اهمیت دانستن درخواست آیت‌اله علی خامنه‌ای برای رفع تحریم‌های ایران همزمان با امضای توافق جامع هسته‌ای گفت رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقام‌های ایرانی در چارچوب سیاست داخلی کشورشان به این موضوع پرداخته‌اند.

بنابه گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما همچنین گفته است «حتا انسانی که عنوان رهبری ارشد را همراه دارد، باید به خواسته‌های هواداران خود توجه کند».

obama

آقای اوباما همچنین افزوده است، اطمینان دارد چارچوب توافقی که در مذاکرات لوزان تهیه شده، بهترین راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد بود.

به گفته رییس جمهوری آمریکا، اگر ادامه مذاکرات به توافق جامع اتمی که مورد نظر واشینگتن باشد ختم نشود، آمریکا می‌تواند از ادامه تلاش‌ها صرفنظر کند.

پیش‌تر رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی که در واکنش به تفاهم لوزان صورت گرفته، اعلام کرده بود «جایی برای موضع‌گیری نیست» و او در حال حاضر نه موافق است و نه مخالف.

او در عین حال بار دیگر طرف مذاکره با ایران را «بدعهد» توصیف کرده و هشدار داده بود «ممکن است طرف بدعهد مقابل بخواهد در جزئیات، کشور ما را محصور کند».

طرف‌های مذاکره اتمی که در لوزان به چهارچوبی برای نهایی کردن توافق دست یافتند، تا پایان ماه میلادی ژوئن فرصت دارند تا این چهارچوب را به شکلی جامع به فرجام برسانند.

مطالب مرتبط

آیت‌اله خامنه‌ای تبریک گفتن در رابطه با تفاهم اتمی را بی‌معنی دانست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,