Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
به دلیل کاهش جمعیت

«تبلیغات گسترده آلمان برای جذ‌ب متخصصان خارجی»

2015 April 18

گزارش / رادیو کوچه

منبع: دویچه‌وله

 

آلمان برای داوطلبان مهاجرت جذابیت زیادی دارد. به دلیل کاهش جمعیت، این‌کشور نیازمند متخصصان خارجی بیشتری است. برای جذب نیروی کار تبلیغات گسترده‌ای آغاز می‌شود.

وزیر کشور آلمان توماس د مزیر قصد دارد در زمینه جذب نیروهای متخصص خارجی کارزار تبلیغاتی گسترده‌ای را شروع کند. او در کنفرانسی با حضور کارشناسان امور مهاجرت در برلین گفت:

«اگر می‌خواهیم متخصصان خارجی به اینجا بیایند، باید تلاش‌های هدف‌مندانه‌تری را برای جذب نیروی انسانی و معرفی آلمان انجام دهیم.»

بر اساس پژوهش جدید بنیاد برتلسمن، اگر سیاست دقیق و هدفمندانه‌ای برای جذب مهاجرین دنبال نشود، جمعیت کار در آلمان تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۱ میلیون نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

jamiat

همین پژوهش روشن کرده است که در آن‌زمان آلمان با ۴۵ میلیون فرصت شغلی، تنها ۲۹ میلیون نفر نیروی کار وجود خواهد داشت.

وزیر کشور آلمان با استناد به پژوهش بنیاد برتلسمن اضافه کرد که آلمان باید برای نیروی کار خارجی جذاب‌تر شود. وی گفت: «ما آلمانی‌ها درباره ویزا و اجازه اقامت زیاد صحبت می‌کنیم اما درباره دعوت و آمدن این نیروها کمتر» .

دمزیر تبلیغات در این زمینه را با وجود محبوب بودن آلمان در دنیا برای مهاجران ضروری دانست.

خارجیان و خارجی‌تباران در آلمان

درحال حاضر ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در آلمان پاسپورت خارجی دارند. علاوه بر این، تعداد زیادی خارجی‌تبار نیز از نسل‌های دوم و سوم مهاجران در این کشور زندگی می‌کنند. به دنبال جنگ داخلی در عراق و سوریه به خصوص در دو سال اخیر، تعداد پناهجویان در آلمان افزایش یافته ‌است. در سال گذشته ۲۰۰ هزار نفر در آلمان تقاضای پناهندگی داده‌اند که این رقم امسال احتمالا به ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد.

دمزیر در کنفرانس برلین افزود: «در هیچ کشور دنیا به اندازه آلمان تقاضای پناهندگی وجود نداشته است».

22

توماس د مزیر وزیر کشور آلمان

 

وی ضمن توصیف آلمان به عنوان یک “کشور مهاجرپذیر مدرن” تاکید کرد که نه تنها حکومت بلکه شاخه‌های موفق اقتصادی کشور، که در سطح جهان معروف هستند، باید مسئولیت‌هائی را در زمینه تبلیغ و جذب نیروی کار از خارج عهده‌دار شوند.

او همچنین از نمایندگان اقتصادی کشور پرسید: «چرا شرکت‌های آلمانی می‌توانند با خلاقیت تمام محصولاتشان را به تمام دنیا صادر کنند، اما تاکنون این خلاقیت را نداشته‌اند که موقعیت‌های شغلی مناسب را به نیروهای کار خارج از کشور ارائه دهند؟»

در کنفرانس برلین برای جذب نیروی‌انسانی، رئیس اتحادیه صنایع آلمان قول داد که اقتصاد نیز در کارزار تبلیغاتی برای معرفی آلمان شرکت کند. او افزود که با همکاری اتاق بازرگا‌نی خارجی در مورد جذب نیروی متخصص راهکارهائی را مشخص و مد نظر قرار خواهند داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,