شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
07 October 2016
چشم سوم

«تجاوز جنسی کارفرما به پناه‌جوی ایرانی و عدم رسیدگی از سوی پلیس ترکیه»

۱۳۹۴ فروردین ۳۰

شادیار عمرانی- بهرنگ زندی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تجاوز و تعرضات جنسی به پناه‌جویان در ترکیه در هیچ آمار رسمی نمی‌گنجد، اما واقعیتی است در جریان. پناه‌جویان ایرانی در ترکیه که با وجود عدم داشتن اجازه‌ی کار به طور قانونی، از هیچ کمک مالی و قضایی نیز برخوردار نیستند، راهی جز کار سیاه ندارند. گرچه در اسم این کارها غیرقانونی است، پلیس اغلب شهرهای پناه‌جو پذیر در ترکیه از این واقعیت باخبر است و با توجه به این که خیل پناه‌جویان ایرانی که نه از طرف قانون حمایت می‌شوند و نه صاحب تشکلی کارگری هستند و نه به صورت قراردادی قانونی به خدمت گرفته می‌شوند، بهترین و ارزان‌ترین و هم‌چنین بی‌حقوق‌ترین نیروی کار را در این کشور تشکیل می‌دهند، عموما با کارفرمایان محلی در به خدمت گرفتن این پناه‌جویان همکاری می‌کنند. اما، در صورتی که این پناه‌جویان در حین کار مورد تعرض، خشونت و یا تجاوز قرار بگیرند، یا بدون پرداخت حق الزحمه اخراج شوند و یا در سانحه‌ی کاری آسیب ببینند، به بهانه‌ی انجام کار غیرقانونی حمایتی از دولت، فرمانداری، قوه قضاییه یا پلیس دریافت نمی‌کنند. عموما به شکایات این پناه‌جویان رسیدگی  نشده، و چنان‌چه قصد جدی برای رسیدگی به پرونده داشته باشند باید هزینه‌ی گزافی صرف وکیل و پروسه‌ی قضایی کنند، بدون اطمینان از این که بتوانند در دادگاه حق خود را کسب کرده، کارفرمای خاطی را محکوم کنند.

4xvBCuS2

پناه‌جویانی که با انتخاب و هماهنگی کمیساریای عالی پناهندگان با پلیس اتباع خارجی و نه به اختیار خود، به شهرهای دور افتاده و عمدتا مذهبی فرستاده می‌شوند بیشتر مورد تعرض، تهدید جانی و سرکوب‌های نژادپرستانه قرار می‌گیرند. آزار و اذیتی که گاه جان پناه‌جو را می‌گیرد و یا با تنگ کردن حداقل شرایط زیست برای آن‌ها و نبود حمایتی قانونی برای حفظ امنیتشان آن‌ها را به فرار از شهر وامی‌دارد؛ فراری که گاه می‌تواند به بسته شدن پرونده‌ی آن‌ها در دفتر پلیس اتباع خارجی آن شهر و در نتیجه بسته شدن پرونده‌ی پناهندگی آن‌ها بینجامد.

عدم دریافت کوچک‌ترین مبلغ به عنوان حقوق پناهندگی به علاوه بار سنگین مخارج زندگی، پرداخت اجاره بهای بالا برای خانه‌هایی غالبن نمور، کوچک، قدیمی و با امکاناتی بدوی، پرداخت هنگفت قبوض آب و برق و گاز حتا برای برخورداری از آن، در کنار نگاه تبعیضانه ساکنان محلی بسیاری از این شهرها به خارجی‌ها، امکان زندگی را برای پناه‌جویان ایرانی بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌کند. در چنین شرایطی، طولانی شدن پروسه‌ی رسیدگی به پرونده‌های پناه‌جویان و پناهندگان ایرانی، بالاخص پناهندگان سیاسی، و عدم تمایل کشورهای پناهنده‌پذیر اروپایی، کانادا و استرالیا به پذیرش این پناهندگان، مزید بر علت می‌شود که بسیاری از پناهندگان ایرانی تاب چنین شرایط دشواری را برای مدت مدید دست کم ٣ تا ۵ سال نیاورده و در افسردگی و عوارض روحی و جسمی شدید دست و پنجه نرم کنند و یا حتا دست به خودکشی بزنند.

timthumb

در کنار تمام این مشکلات، مساله تعرض، آزار و تجاوز جنسی، به خصوص در شهرهای صنعتی و یا مذهبی به پناه‌جویان واقعیت تلخ دیگری است. غالب قربانیان این تعرضات زنان، هم‌جنسگرایان، تراجنس‌گرایان و پیروان ادیانی غیر از اسلام یا آتئیست‌ها هستند.

آقای و. ف، از پناه‌جویان سیاسی ساکن دنیزلی که تنها ۵ ماه است به ترکیه پناه آورده است، یکی از قربانیان تجاوز جنسی است. وی که در آشپزخانه‌ی یک مرکز تهیه‌ی غذا برای کارخانه‌ها و کارگاه‌های دنیزلی مشغول به کار بوده است، بارها مورد آزار و تعرض جنسی کارفرمای خود قرار گرفته، اما در برابر آن مقاومت کرده است. این مقاومت به اعمال خشونت فیزیکی و تهدیدات مصرانه‌ی کارفرما انجامیده و در نهایت مورد تجاوز کارفرما قرار گرفته است.

وی پس از این که مورد تجاوز قرار گرفت و از محل کار گریخت به پزشکی قانونی و پلیس شهر طرح شکایت از کارفرما کرد، اما تا به امروز نه تنها به شکایت وی رسیدگی نشده است، از داشتن وکیل نیز محروم مانده است.

Results1

جزییات را در گفت‌وگوی ما با این پناه‌جوی سیاسی را در فایل صوتی بشنوید.

عدم وجود تشکل‌ها و سازمان‌های فعال پناهندگی و پناه‌جویی برای ایرانیان در ترکیه، و عدم توان دخالت‌گری سازمان‌های حامی پناه‌جویان در کمک به رسیدگی پرونده‌های این پناه‌جویان در کمیساریای عالی پناهندگان و سپس در تعیین کشور سوم برای سکنای دائم آن‌ها، عدم توان حمایت قانونی و قضایی برای احقاق حقوق پناهندگان ایرانی و تامین امنیت جانی، کاری و کمک به بهبود معیشتی آن‌ها توسط این سازمان‌ها، جمعیت پناه‌جویان ایرانی در ترکیه، بالاخص پناه‌جویان سیاسی را در صدر جدول محروم‌ترین و تحت ستم‌ترین پناه‌جویان در ترکیه قرار داده است. با طولانی‌تر شدن روند رسیدگی به پرونده‌ها و انتقال آن‌ها به کشور امن به چندین سال، و بیشتر شدن تعداد پناه‌جویان ایرانی در ترکیه، شرایط حداقلی زیست و ادامه‌ی حیات را بر آن‌ها روز به روز سخت‌تر کرده است.

img_5479

بسیاری از این پناه‌جویان که با کوله‌باری از تجربیات دردناک در اثر سرکوب، تبعیض، زندان، تضییع حق شهروندی و تهدیدات جانی به کمیساریای عالی پناهندگان در ترکیه پناه آورده‌اند به امید روزی که بتوانند مانند تمام مردم جهان حق زیست آزادانه داشته باشند هر روزه به این می‌اندیشند که دیگر چه امیدی باقی است؟ و کِی وقت آن می‌رسد که سازمان‌های حقوق بشری و مدافعان آزادی و حق زیست بشری آستین بالا بزنند و به نجات آن‌ها بشتابند. این انسان‌های آزادی‌خواهی که بی‌وطن‌تر از باد، از حداقل حق زندگی یعنی هویت قانونی و حق شهروندی برخوردار نیستند و تنها گناه‌شان آن بوده که تسلیم ظلم نشده‌اند، به دنیای بهتری اندیشیده‌اند و اسرار هویدا کرده‌اند.

این پناهجو مشخصات کامل، شکایت‌نامه، مدارک پناهندگی و شماره کیس پناهندگی خود را نیز به رادیو کوچه ارسال کرده و نزد رادیو محفوظ است.

مطالب قبلی این مجموعه را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


 1. mohsen rostambakhsh
  1

  پناه جو

  پناهنده – چه نیازی به پناهنده شدن است؟
  چرا پناهنده
  این فیلم شامل روایت مهاجرت از سرزمین ایران به خاک ترکیه از زمان مولانا تا امروز است.
  و البته از امروز تا به زمان مولانا و در کمال ناباوری مولانا را ترک خواندند از آنجا که حاکمان سرزمین ما تحمل آنچه دیگری می گفت را نداشتند
  هر کسی حرف حاکم را دیکته نکرد دیگری شد و آنکه حتی فارسی زبان هم نبود وارث سرزمین ما شد.
  آنها که از صحرای عرب به سرزمین پارس تاختند و صد ها سال است که پارسیان را محکوم به مرگ یا گریختن از مرگ می کنند
  عده ای از ما به سرزمین ترک ها گریختیم از آنجا که بر سر راه ما بود برای رسیدن به سرزمین دیگر.
  در تاریخ معاصر و … نسل پدران ما در جنگ با اعراب به سرکردگی عراق کشته شدند و ما اسیر سرزمین ترکان.
  پناهنده از چه می گریزد و به چه پناه می جوید
  پناهنده از صیاد می گریزد و اسیر دندان سگ صیاد می شود
  آنچه در تصویر میبینید حتی در تاریخ نیز نخوانده اید و این یک سند تاریخی نیست اما باورش کرده اند
  مولانا در تاریخ ادبیات ایران مولانا آواره سرزمین ترک ها
  آنها که هر روز مکه و کربلا فریاد میزنند هنوز در ایران مانده اند و زنده و ما که می خواهیم برای خاکمان بمیریم سرگردان و در به در
  آیا اجازه مردن به ما می دهند؟ آیا حق سنگ قبر داریم؟
  کشتار سالهای ۶۰ و ۶۷ و ۶۸
  قتل های زنجیره ای
  سرکوب های سال ۸۸

  این فیلم دارای چند بخش می باشد
  در بخش اول سعی در آشنا کردن عموم مردم با شرایط پناهندگی و شرایط خروج از پناهندگی موقت می باشد
  متاسفانه هنوز در ایران اطلاع رسانی درستی از شرایط برای پناهنده شدن وجود ندارد
  هدف در اختیار قرار دادن اطلاعات و شرایط موثق است
  مصاحبه با مدیران مربوط به پناه جویان
  مطرح کردن قوانین بین المللی ثبت شده در باره پناهندگی مانند سایت های سازمان ملل و غیره
  و شرایط امروز ترکیه
  نوع برخورد ها از آنچه در قانون ثبت شده تا آنچه در عمل انجام می شود
  میزان درخواست برای پناهندگی از ایران
  بیشترین پناهندگان ایرانی در قدم اول وارد خاک ترکیه می شوند
  بخشی از انها خود را به دفتر سازمان ملل معرفی کرده و بیشترشان اطلاعات ناچیزی در مورد روند قانونی پناهندگی دارند و یک سری از این پناهندگان از طریق غیر قانونی
  وارد کشورهای اروپایی یا آمریکا می شوند
  و در آنجا درخواست پناهندگی می کنند که باز هم اطلاعات درست حسابی ندارند و در بیشتر موارد این افراد مال باخته و گاهی جانباخته می شوند و یا مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند
  ازار و اذیت جنسی یکی از موارد رایج برای پناهندگان زن است چه آنها که قانونی و چه غیر قانونی به قاچاقچیان انسان اطمینان می کنند
  با وجود تمام خطرات و ترس ها ایرانی های زیادی خطر از دست دادن جان و تجاوز را به جان می خرند
  اما آنچه این مردم را وادار به این کار می کند چیست؟
  در مواردی پناهندگان سیاسی محکوم به زندان به طرق قانونی به عنوان مثال با گذاشتن وثیقه مالی از ایران خارج و سپس درخواست پناهندگی می کنند
  و در مواردی غیر قانونی خارج می شوند با تصور و امید خاصی که دارند ایا پس از رسیدن به کشور مقصد به آرزویشان میرسند و یا فکر می کنند تصور بوده است
  پناهنده ها در مواردی به خاطر زندگی بهتر خارج می شوند و اینکه ایا دست پیدا می کنند یا نه!
  عده ای از آنها از رسیدن و عده ای که می رسند آنرا واهی می دانند
  بارز ترین نکته در مورد پناهنده ها در ترکیه این است که قوانین متغییری دارد. و در مواردی به قوانین سوگند یاد کرده نیز وفادار نیست
  فارسی زبان ها در ترکیه مشکلات و معضلات خاصی دارند حتی در نزد مردم آمریکا و اروپا شناخت درستی از جامعه ترکیه وجود ندارد.
  آنچه این جامعه می خواهد بگوید و از خود نشان بدهن با انچه در حقیقت آن وجود دارد متفاوت است
  در طول سالیان سال درگیری های خاصی بین سازمان ملل متحد و دولت ترکیه روی داده است. پناهنده تمام مشکلات خود را ناشی از کوتاهی سازمان ملل میداند
  و اینکه تا چه میزان سازمان ملل متحد در ترکیه درست عمل می کند یا توانایی انجام این کار را دارد یا خیر اطلاعات چندانی وجود ندارد
  هدف این فیلم نشان دادن این بخش است.
  پناهنده به کجا پناه می برد؟ چرا ترکیه؟ فقط هم مرز بودن؟
  آیا ترکیه مهمان پذیر خوبی برای پارسیان است و بدون هیچ چشمداشتی؟
  مصاحبه با مردان ترک درباره زن های ایرانی. البته محبوبیت زن های ایرانی در بین اعراب هم کم نیست. پس چرا به عربستان نمی روند؟
  این سوالی است که مسولان نظام ایران باید پاسخگو باشند
  از آنجا که پناهنده را همطراز یک فاحشه گناه کار می دانند و سوالی که مطرح می شود این است که ترکیه از چه زمانی به حیاط خلوت نظام ایران تبدیل شد؟
  نگاه کلی خواهیم داشت به باج هایی که نظام ایران از زمان قاجار تا به امروز به این کشور پرداخت می کند و چرا مردم ترکیه احمدی نژاد را به ایرانیان ترجیح داده اند.
  مصاحبه با مردم ترکیه در مورد سازمان پناهجویان وابسته به سازمان ملل و آنچه از پناهجو میدانند. آیا ایرانی را از وطن گریخته میشناسند یا از وطن بریده؟
  مصاحبه با پناهجو. تقسیم بندی پناهنده ها: سیاسی . اجتماعی. جنسی. مذهبی
  در مواردی دیده شده است که پناهجو با وعده های واهی و غیر قابل اجرا توسط قاچاقچیان اغفال می شوند و بعد از پرداخت هزینه وارد خاک ترکیه شده و اثری از فرد مورد نظر نمی بینند.
  و یا با مسایلی به این شکل روبرو می شوند و دست شان به هیچ ارگانی بند نیست و مجبور به پذیرش ابتدایی ترین شرایط برای زندگی می شوند.
  کیس. کلمه ای اشنا اولین بار در مورد جفت مورد نظر بکار میرفت برای جفتگیری مسالمت آمیز
  در ترکیه کیس کلمه ایست برای گریختن از آنچه ممکن است به تو تجاوز کند و یا تجاوزگری که از دستش گریخته ای
  آیا به شما تجاوز شده است؟ آیا به پناهنده تجاوز می شود؟ در واقع بله حق او پایمال می شود.
  تجاوز کلمه مشترک در فارسی و ترکی است. در ترکیه تجاوز گناهی است که مجازاتش از قتل بیشتر است. پس ما می توانیم در ترکیه قاتل باشیم اما تجاوزگر نه.
  اشاره ای به قتل های ناموسی در ترکیه به دست مردم و مجازات اعدام در ایران به دست دولت. و مهمترین سوالی که مطرح می شود این است که اگر به ما تجاوز شود چه باید بکنیم؟ اگر به دیگری تجاوز شد چطور؟