Saturday, 18 July 2015
12 December 2019
ليلا احسان، وکيل مدافع جيسون رضایيان

«جیسون رضاییان، خبرنگار واشینگتن‌پست، به اتهام جاسوسی محاکمه می‌شود»

2015 April 21

خبر / رادیو کوچه

 

«لیلا احسان»، وکیل مدافع «جیسون رضاییان»، خبرنگار روزنامه آمریکایی «واشینگتن‌پست» که در ایران زندانی است، می‌گوید که قرار است موکل‌اش به اتهام «جاسوسی»، «همکاری با دولت‌های متخاصم»، «جمع‌آوری اطلاعات محرمانه» و «تبلیغ علیه جمهوری اسلامی» محاکمه شود.

«لیلا احسان» روز دوشنبه سی و یکم فروردین ماه با بیان اینکه هنوز زمان برگزاری دادگاه آقای «رضاییان» اعلام نشده، به خبرگزاری «فرانسه» گفته است که «هیچ مدرک محکمه‌پسندی» علیه موکل‌اش وجود ندارد.

خانم ناحسان» وکیل «جیسون رضائیان» همچنین گفته است که موفق شده با موکل‌اش ملاقات کند و به گفته وی هرچند موکلش به روزنامه‌ها و رسانه‌ها دسترسی ندارد اما حال و وضعیت روحی او خوب است.

در همین رابطه خبرگزاری دولتی ایران، «ایرنا»، با اعلام این خبر که «غلامحسین اسماعیلی»، رییس کل دادگستری استان تهران از ارجاع پرونده «جیسون رضائیان» به یکی از شعبه‌های دادگاه انقلاب اسلامی خبر داده، آقای «اسماعیلی» طولانی شدن زمان رسیدگی به این پرونده را دارا بودن زوایای مختلف و حجم آن زیاد آن بیان کرده است.

rezaian

روزنامه «واشنگتن‌پست» اتهامات آقای «رضاییان» را «پوچ و بی‌اساس» توصیف کرده و وکیل وی نیز گفته است که موکل‌اش «روزنامه‌نگار است و طبیعت این کار، گردآوری اطلاعات و انتشار آن‌ها است» اما «او هیچ دسترسی مستقیم یا غیرمستقیمی به اطلاعات محرمانه نداشت».

در همین رابطه «مارتین بارون»، سردبیر اجرایی روزنامه واشینگتن پست، گفته است که اتهامات مطرح شده علیه آقای رضائیان «نمی‌توانستند مضحک‌تر از این باشند».

به گفته سردبیر اجرایی واشینگتن‌پست، اتهامی مانند جاسوسی، علاوه بر «مضحک و نفرت‌برانگیز بودن»، نمی‌تواند با کار جیسون رضائیان به عنوان یک خبرنگار و روزنامه‌نگار سنخیتی داشته باشد.

«جیسون رضاییان»، خبرنگار آمریکایی – ایرانی روزنامه «واشینگتن‌پست» و «یگانه صالحی»، همسر او و خبرنگار روزنامه اماراتی «نشنال»، سی و یکم تیر ماه سال ۱۳۹۳ بازداشت شدند. خانم «صالحی» پس از مدتی با وثیقه آزاد شد اما آقای «رضائیان» تمام این مدت را در زندان گذرانده است.

بیشتر بخوانید

محمدعلی کلی قهرمان سابق بوکس جهان خواستار آزادی جیسون رضاییان شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,