Saturday, 18 July 2015
16 July 2020
یک‌صدمین سالگرد کشتار ارامنه

«شرکت روسای‌جمهوری فرانسه و روسیه در مراسم یادبود کشتار ارامنه»

2015 April 24

خبر / رادیو کوچه

 

مراسم یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی با حضور سران و مقام‌های کشورهای مختلف جهان در ایروان پایتخت ارمنستان، برگزار شد.

در این مراسم که روز جمعه بیست و چهارم آوریل برگزار شد، روسای جمهوری فرانسه، روسیه، قبرس و صربستان و هیات‌هایی از کشورهای دیگر حضور داشتند.

در این مراسم «سرژ سرکیسیان» رییس جمهور ارمنستان گفت: «شناسایی نسل‌کشی، ادای دین به مردم ارمنستان و شهیدان ما نیست. شناسایی نسل‌کشی پیروزی وجدان انسانی و عدالت بر نفرت و نامداراگری است.»

«ولادیمیر پوتین»، رییس‌جمهوری روسیه در این مراسم با بیان این مطلب که جهان باید هر کاری بکند تا مانع از تکرار رویدادهای فاجعه‌بار سال ۱۹۱۵ شود، گفت، کشورش عزادار قربانیان «نسل‌کشی» ارامنه است و هیچ توجیهی برای کشتار جمعی انسان‌ها وجود ندارد و نمی‌تواند وجود داشته باشد.

armanian

«فرانسوا اولاند»، رییس‌جمهوری فرانسه نیز در این مراسم خواستار آن شد که کشتار ارامنه باید به عنوان «نسل‌کشی» ارامنه مورد شناسایی قرار گیرد.

روسیه و فرانسه از جمله کشورهایی هستند که کشتار ارامنه را به عنوان نسل‌کشی پذیرفته‌اند.

ارمنستان می‌گوید حدود یک و نیم میلیون ارمنی توسط نیروهای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول کشته شدند.

ارمنستان خواهان شناسایی رسمی این کشتار به عنوان نسل‌کشی است اما ترکیه اتهام نسل کشی و کشتار برنامه‌ریزی شده ارمنی‌ها در زمان تجزیه امپراطوری عثمانی را رد می‌کند و می‌گوید گروهی از ارامنه و ترک‌ها در شرایط بحرانی ناشی از جنگ جهانی اول به دلایل مختلف از جمله بیماری و گرسنگی جان خود را از دست دادند.

طی روزهای اخیر شماری از کشورها و نهادها این کشتار را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت شناخته‌اند. پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسمی در واتیکان با استفاده از عبارت نسل‌کشی باعث خشم ترکیه شد.

نمایندگان مجلس اتریش در قطعنامه مشترکی، کشتارهای سال ۱۹۱۵ را «نسل‌کشی» خوانده و یک دقیقه به یاد کشته‌شدگان سکوت کردند. «یوآخیم گاوک» رئیس جمهوری آلمان نیز کشتار ارامنه به دست ترک‌های عثمانی را «نسل‌کشی» توصیف کرده است.

مجلس بلغارستان، نیز برای اولین بار امروز در قطعنامه‌ای کشتارهای سال ۱۹۱۵ را «کشتار جمعی» خوانده است.

در نقاط مختلف جهان مراسمی برای بزرگداشت کشته‌شدگان برگزار شده است. در ایران در شهرهای تهران، اصفهان و تبریز مراسمی در این خصوص برگزار شد. در تهران، در برابر سفارت ترکیه در ایران، تجمعی برگزار شده است.

روز ۲۴ آوریل سال ١٩١۵ چند صد تن از اعضای برجسته جامعه ارامنه ساکن قسطنطنیه (استانبول امروز)، پایتخت امپراتوری عثمانی، بازداشت شدند و بسیاری از آنان به قتل رسیدند. ارامنه این روز را آغاز نسل‌کشی ارامنه می‌دانند و هر ساله، مراسمی را به یادبود آن برگزار می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,