شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«کالسکه»

۱۳۹۴ اردیبهشت ۰۶

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نیکلای واسیلییویچ گوگول نویسنده، طنزپرداز و نمایش‌نامه نویس اهل اوکراین در ٣١ مارچ ١٨٠٩ به دنیا آمد و در ۴ مارچ ١٨۵٢ چشم از جهان فروبست. او را پدر مکتب نوین رئالیسم روسی می‌دانند هرچند آثارش بیشتر به مکتب رمانتیسم نزدیک است.  در اوایل قرن نوزدهم هر چه خارجی و مربوط به خارجه بود در روسیه مد روز بود. سرزمین اوکراین که از ١۶۵۴ بخشی از روسیه به حساب می‌آمد با فرهنگ و زبانی متفاوت در این سال‌ها مبدل به نمودی از  همین گرایش شده بود و کنجکاوی خواننده‌های روسی را نسبت به فرهنگ و ادبیات این خطه برمی‌انگیخت.

25April2015-Ghesseha-Shohreh-Kaleskeh-1

نامه‌های گوگول به مادرش در اوایل ١٨٢٩، جایی که از او می‌خواهد «ذهن هوشیار و باریک بین” خود را به کار گیرد و هر چه از “آداب و رسوم روس‌های کوچک» (نامی که در آن دوره به اوکراینی‌ها داده بودند) می‌داند برای او توصیف کند، شاهدی بر این مدعاست. گوگول در این نامه‌ها دلیلی برای جمع آوری اطلاعات مورد نیازش به مادر ارائه نمی‌دهد، اما برای ما اکنون به خوبی روشن است که او «آداب و رسوم روس های کوچک» را جز به عنوان دستمایه‌های آثار اولیه‌ی سخت متأثر از هویت اوکرایینی‌اش  نمی‌خواست، هرچند بعدها از این گرایش فاصله گرفت و روایت‌هایی طنز‌آمیز از بورکراسی امپراتوری بزرگ روسیه نوشت.

در میان مشهورترین آثار گوگول «تاراس بولبا» (١٨٣۵)، «نفوس مرده» (١٨۴٢)،«شنل» و  «دماغ» (١٨۴٢) بیش از دیگر آثارش تحسین شده‌اند و شهرت جهانی یافته‌اند.

25April2015-Ghesseha-Shohreh-Kaleskeh

گوگول در اغلب آثار خود، اعم از داستان کوتاه، نمایش‌نامه یا رمان، در اصل از طرحی یکسان و  ساده استفاده می‌کند. یک موقعیت یا شرایط به ظاهر با ثبات، مثل محفلی خانوادگی ، جمعی دوستانه، یا خلوتی خصوصی را توصیف می‌کند و سپس با ورود عاملی بیگانه وضع موجود را به صورتی غیر منتظره و ناگهانی به هم می‌زند.

کالسکه یکی از کوتاه‌ترین داستان‌های گوگول است که در سال ١٨٣۶ نوشته شده.

داستان کالسکه توسط خشایار دیهیمی به فارسی برگردانده شده است.

موسیقی متن:

Saint Saens; Carnaval of Animals

Modest Petrovich Mussorgsky; Pictures at an Exhibition

Louis Armstrong; Ochi Chernyie

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,