شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«بعضی از ما به دوستمان کُلبی هشدار داده بودیم»

۱۳۹۴ اردیبهشت ۱۳

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دونالد بارتِلُمی در۷ آوریل ۱۹۳۱ در فیلادلفیا به دنیا آمد. این نویسنده طنز‌پرداز و پست مدرن آمریکایی سال‌ها به عنوان خبرنگار برای روزنامه هوستون پست کار می‌کرد، از ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۲ مدیر موزه هنرهای معاصر در هوستون شد. او از بنیانگذاران «مجله فیکشن» و نیز یکی از بنیانگذاران اصلی رشته «داستان نویسی» در دانشگاه هوستون بود.

داستان‌های کوتاه بارتِلُمی اغلب فوق العاده جمع و جور هستند (سبکی که‌گاه به نام «داستان کوتاه کوتاه»، «داستان فلش،» یا «داستان ناگهانی» خوانده می‌شود)، این گونه آثار اغلب تنها بر روی حادثه تمرکز دارند و نه روایت‌هایی کامل.

2May2015-Ghesseha-Shohreh-Colby-1

با این حال، داستان‌های طولانی‌تری با روایت سنتی‌تر نیز در کارنامه خود دارد. دونالد بارتِلُمی نویسنده مکاشفات کوچک از روابطی عجیب و غریب است که ضمنن ظاهری منطقی دارند و آن‌ها را به شیوه‌ای ارائه می‌دهد که منحصر به فرد است و غالبن به یک دوره یا تاریخ ویژه‌ای تعلق ندارد.

در «کُلبی…» بارتِلُمی تلاش می‌کند نشان دهد که چگونه انسان می‌تواند با ارائه دلیل پوچی چون «او شورش را در آورده» غیر انسانی عمل کند و با استفاده از این طرح به معظلی عمیق‌تر نقب می‌زند، اینکه چگونه مردم گاهی اوقات می‌توانند اجازه دهند احساساتشان سد راه اعمال نیک شود. کُلبی دوستانش را عصبانی کرده و دوستانش توجیه می‌کنند که بنابراین حق دارند به او آسیب برسانند.

2May2015-Ghesseha-Shohreh-Colby

بارتِلُمی در ۲۳ ژوئیه ۱۹۸۹ از سرطان حنجره درگذشت.

داستان «بعضی از ما به دوستمان کُلبی هشدار داده بودیم» توسط مهرشید متولی به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Charles Ives: Piano Sonata No. 2, Played by Amir Javadi

& Variations on America

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,