Saturday, 18 July 2015
29 January 2020
کری حرف عجیبی نزده

«تایید حرف کری از سوی عراقچی در مورد بازرسی دایمی از تاسیسات اتمی ایران»

2015 May 05

خبر / رادیو کوچه

 

«عباس عراقچی» عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات اتمی با ۵+١ گفت: «هنگامی که نگارش متن توافق به پایان برسد، تاریخی برای اجرای آن تعیین می‌شود. در آن روز همه تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران باید لغو شود.»

خبرگزاری دولتی ایران، «ایرنا» روز سه‌شنبه پانزدهم اردیبهشت گزارش داده است، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران تاکید کرد که یکی از خواسته‌های اصلی ایران «لغو فوری همه تحریم‌های مالی و اقتصادی » هنگام اجرایی شدن توافق است.

وی افزوده است: «وقتی که نگارش توافق پایان یابد ، روزی را برای اجرایی شدن آن تعیین می کنیم. آن روز حتما باید همه تحریم ها علیه ایران لغو شود. مذاکرات کنونی هم بر همین اساس در جریان است. توافقات کلی شده و در حال بحث بر سر جزییات و نگارش ان هستیم.»

بنابه این گزارش، آقای «عراقچی» همچنین درباره سخنان اخیر «جان کری» که گفته بود بازرسی از ایران ابدی خواهد بود، گفته است: «فکر نمی‌کنم چندان چیز عجیب و غریبی باشد. این یکی از اصول اولیه ان پی تی است. کشورهایی که به ان‌پی‌تی ملحق و بر اساس آن از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برخوردار می‌شوند، فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز خود را دنبال می‌کنند و در مقابل بازرسی‌های آژانس و اعتمادسازی به آژانس را می‌پذیرند.»

eraghchi-shermen

 

«جان کری»، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز یک‌شنبه سوم ماه می در مصاحبه‌ای با کانال ١٠ تلویزیون اسراییل گفته بود: «بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران در صورت رسیدن به توافق نهایی، نامحدود و همیشگی خواهد بود و پس از ١٠ سال بعد از توافق نیز ادامه خواهد داشت.»

بنابه گزارش «ایرنا»، معاون وزارت خارجه ایران همچنین تاکید کرده است: «اینکه نظارت‌هایی وجود داشته باشد که از صلح‌آمیز بودن برنامه‌ها اطمینان حاصل شود، یکی از اصول اولیه ان پی تی است. ما هم سالهاست که به ان پی تی پیوسته‌ایم و بر اساس آن، یک موافقتنامه پادمان میان ایران و آژانس امضا شده که دائمی است .پس بازرسی‌ها چیز عجیب و غریبی نیست.»

عراقچی گفته است: «در مذاکرات نیز بحث نظارت‌ها یکی از بحث‌های جدی ما است .آنچه جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات به طرف مقابل عرضه می‌کند، اعتمادسازی است. ما هیچ امتیاز خاصی نمی‌دهیم و در مقابل، آن‌ها غنی‌سازی، آب سنگین و ادامه برنامه‌های ما ،همکاری‌ها و رفع تحریم‌ها را می‌پذیرند. ما در مقابل اعتمادسازی را قدری بیشتر می‌کنیم.»

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره لزوم تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی گفته است: «یکی از موضوع‌های مذاکره ، پروتکل الحاقی است که اگر مجلس شورای اسلامی بپذیرد اجرایی خواهد شد . این هم چیز عجیب و غریبی نیست چون بیش از ١٠٠ کشور دنیا پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنند. یکی از اصول اولیه ان پی تی این است که کشورها برنامه هسته‌ای صلح آمیز خود را خواهند داشت و در مقابل، با یک‌سری نظارت‌ها و بازرسی‌ها توسط آژانس موافقت می‌کنند تا اعتماد وجود داشته باشد.»

مطالب مرتبط

جان کری می‌گوید بازرسی از تاسیسات اتمی ایران، همیشگی خواهد بود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,