Saturday, 18 July 2015
29 February 2020
قدمت سه‌هزار ساله دین زرتشت در کردستان

«احیای دیانت زرتشتی و افزایش شمار پیروان این دین در اقلیم کردستان»

2015 May 07

علی‌اصغر فریدی / رادیو کوچه

 

هفته گذشته مریوان نقشبندی سخن‌گوی وزارت اوقاف و امورات دینی حکومت اقلیم کردستان، اعلام کرد که رزتشتی‌های کردستان به صورت رسمی از وزارت اوقاف حکومت اقلیم درخواست کرده‌اند که نماینده‌ای در آن وزارت‌خانه داشته باشند و مکان‌های مذهبی‌شان در کردستان نیز دوباره برای عبادت و انجام امورات مذهبی بازگشایی و مرمت شود.

مریوان نقشبندی در رابطه با پیروان آیین زتشتی در کردستان و کسانی که به تازگی، در اقلیم کردستان به این آیین گرویده‌اند، گفته است: در همین چند ماه گذشته افراد زیادی در کردستان به آیین زرتشتی گرویده‌اند که بیشتر آن‌ها از افراد روشنفکر و اهل فرهنگ کرد هستند.

سخن‌گوی وزارت اوقاف و امورات دینی حکومت اقلیم کردستان، همچنین اعلام کرده است که این اواخر زرتشتی‌های کردستان از وزارت اوقاف خواسته‌اند که همانند پیروان دیگر آیین‌های ساکن در کردستان، نماینده‌ای در آن وزارت‌خانه داشته باشند و حکومت اقلیم کردستان نیز کمک و همکاری‌های لازم برای بازسازی آتشکده‌ها و عبادتگاه‌هایشان در نظر بگیرد.

zardashttttt

بنابه گفته مریوان نقشبندی به نقل از یکی از رهبران دینی زرتشتی درحال حاضر در اقلیم کردستان بیش از ١٠٠ هزار نفر پیرو آیین زرتشت وجود دارد و این تعداد روز به روز در حال افزایش است.

سخن‌گوی وزارت اوقاف و امورات دینی حکومت اقلیم کردستان، رواج دوباره دین زرتشت و پیش از این نیز آیین بهائیت در کردستان، که آنان نیز درخواست داشتن نماینده در وزارت اوقاف را کرده‌اند، با دیده شک و گمان نمی‌نگرد.

آقای نقشبندی می‌گوید افرادی که دست‌های پنهان آمریکا و اسراییل و برخی فراماسونری‌های جهانی را  در گرایش شهروندان کرد به آیین زرتشت، دخیل می‌دانند، کسانی هستند که می‌خواهند از جواب دادن به دلیل واقعی این مسئله طفره بروند.

وی، دلیل روی آوردن برخی از کردها به آیین زرتشت را جنگ‌های مذهبی، کشتار و قتل عام، ناامنی‌های سیاسی و اجتماعی  می‌داند که از سوی بنیادگرایی اسلامی گریبان‌گیر، ملت صلح‌طلب کرد شده است.

zardasht

پیش از این نیز لقمان حاجی کریم مسئول شورای زرتشتی‌های اقلیم کردستان، از تلاش این شورا برای احیای دیانت زرتشتی و بازسازی معابد زرتشتی‌ها در اقلیم کردستان خبر داده و گفته بود: این شورا اکنون برای تعریف مفاهیم و دیانت زرتشتی‌ها و بازسازی معابد آن‌ها در اقلیم برنامه‌ریزی کرده، چرا که دیانت زرتشتی از ادیان قدیمی و اصیل کردها به شمار می‌رود.

مسئول شورای زرتشتی‌های اقلیم کردستان همچنین افزوده بود: اخیرن شورای زرتشتی‌ها در شهرهای سلیمانیه و اربیل تشکیل شده و فعالیت این شورا برای تعریف دیانت و عقیده زرتشتی‌ها در سرتاسر اقلیم کردستان به زودی آغاز خواهد شد.

مسئول شورای زرتشتی‌های اقلیم کردستان،با اعلام این‌که، شورای زرتشتی‌ها در شهرهای سلیمانیه و اربیل تشکیل شده و فعالیت این شورا برای تعریف دیانت و عقیده زرتشتی‌ها در سرتاسر اقلیم کردستان به زودی آغاز خواهد شد، افزوده بود: شورای زرتشتی‌ها با کمک دولت اقلیم کردستان و سازمان‌های خیریه و بشردوستانه برای احیای این دیانت با قدمتی بیش از سه‌هزارسال در منطقه کردستان تلاش می‌کند.

به تازگی در روز هفدهم ماه مارس نیز در شهر سلیمانیه دومین شهر بزرگ اقلیم کردستان،سیمناری در رابطه با شناخت و احیای دین زرتشتی در تالار روشنفکری این شهر با حضور برخی از روشنفکران و فرهنگیان و سیاستمداران کردستان برگزار شد.

zar

در این سمینار که بنابه گزارش وب‌سایت «روژ نیوز» علاوه بر روشنفکران و پیروان دین زرتشت، جمع کثیری از مردم سلیمانیه نیز در آن شرکت کرده بودند، زندگی و تفکرات زرتشت و تاریخ دین زرتشت در خاورمیانه و به ویژه در کردستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

فرهاد سنگاوی، از نمایندگان پارلمان اقلیم کردستان، که یکی از شرکت‌کنندگان در این سمینار بود، دین زرتشت را یکی از قدیمی‌ترین دین‌ها خواند و گفت، آیین زرتشتی، علاوه بر این‌که دین زندگی و آبادانی است، ما را به گفتار و کردار و پندار نیک فرا می‌خواند.

در پایان این سمینار نیز برگزار کنندگان گفته‌اند که سمینارهای دیگری را در راستای شناساندن و احیای آیین زرتشتی در دیگر شهرهای کردستان برگزار خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. Manoutcher
    1

    great change is coming. Ahura Mazda bless you all and I dearly love you.