شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
07 October 2016
پس از ٣٥ سال قطع رابطه

«مذاکره برای تاسیس دفاتر جدید دیپلماتیک ایران و آمریکا در تهران و واشینگتن»

۱۳۹۴ اردیبهشت ۱۹

خبر / رادیو کوچه

 

مذاکراتی مستقیم میان ایران و ایالات متحده آمریکا در جریان است که نتیجه آن می‌تواند منجر به افتتاح دفاتر تازه حفاظت از منافع در پایتخت‌های دو کشور شود.

روزنامه «واشینگتن پست»، روز جمعه هشتم ماه می طی گزارشی اعلام کرده است، مقام‌های سوئیسی که سفارت آن کشور در تهران حافظ منافع آمریکا در ایران است، از مقامات ایرانی خواسته بودند تا به دلیل فرسایش و نامناسب بودن ساختمان کنونی، امکان انتقال دفتر حفاظت از منافع آمریکا را به نقطه دیگری فراهم کنند.

«واشینگتن پست» در ادامه گزارش خود به نقل از یک منبع آگاه که نام وی را فاش نکرده نوشته است، مقام‌های ایرانی نیز ۳۰ سال است که خواستار انتقال دفتر حفاظت از منافع خود به نقطه دیگری در واشنگتن بوده‌اند.

پس از نزدیک به ۳۵ سال قطع رابطه بین دو کشور ایالات متحده و ایران، بنابه گفته منبعی که واشینگتن پست، با وی گفت‌وگو کرده، این تصمیم می‌تواند یک توافق پایاپای دیپلماتیک باشد.

22

وب‌سایت بخش فارسی «رادیو صدای آمریکا» نیز در این رابطه نوشته است، این خبر در حالی منتشر می‌شود که در هفته‌ گذشته وزیر خارجه آمریکا دیداری در محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل با همتای خود، محمد جواد ظریف داشت. بنابر قواعد دیپلماتیک محل اقامت سفیر یک کشور خاک آن کشور محسوب می‌شود و این دیدار اولین ورود وزیر امور خارجه آمریکا به خاک ایران پس از چند دهه اختلاف و عدم ارتباط بود.

«واشینگتن پست» در گزارش خود افزوده است، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا این نشانه‌ای از پیشرفت مذاکرات هسته‌ای محسوب می‌شود، گفته است: «این موضوع هیچ ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای که دغدغه جامعه جهانی است ندارد. بلکه ناشی از پیگیری‌های طولانی برای این تغییر است.»

در حال حاضر بر اساس پروتکل‌های دیپلماتیک دفتر حفظ منافع ایران تحت نظارت پاکستان است و وظیفه صدور ویزا، پاسپورت و برخی مسایل فرهنگی نزدیک به حدود یک و نیم میلیون ایرانی آمریکایی را بر عهده دارد و در خیابان ویسکانسین شهر واشنگتن قرار دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,