Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
اعدام ٣٤٠ نفر از آغاز سال میلادی

«هشدار سازمان ملل به ایران در مورد اعدام‌های اعلام نشده»

2015 May 09

خبر / رادیو کوچه

 

کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل درباره افزایش اعدام‌ها و به ویژه در مورد «اعدام‌های اعلام‌نشده» در ایران هشدار داده‌اند.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی»‌ روز شنبه نهم ماه می در این رابطه گزارش داده است که «احمد شهید»، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، و «کریستف هینز»، گزارش‌گر اعدام‌های خودسرانه، گفته‌اند در بسیاری از موارد اعدام‌ها از طرف منابع رسمی اعلام نشده و اسامی اعدام‌شدگان منتشر نمی‌شوند.

بنابه این گزارش، «احمد شهید» گفته است این رویه حکومت ایران در قبال اعدام‌ها هم «خلاف کرامت انسانی است و هم خلاف قوانین حقوق بشری بین‌المللی.»

edam

به گزارش سازمان ملل از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ۳۴۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که از میان آن‌ها دست کم شش نفر زندانی سیاسی و هفت نفر از این اعدام‌شدگان نیز زن بوده‌اند.

ایران پس از چین بیش‌ترین تعداد اعدام در جهان را دارد و نهادهای بین‌المللی و فعالان حقوق بشری به صورت مکرر درباره تعداد بالای احکام اعدام در ایران ابراز نگرانی می‌کنند.

«کریستف هینز» گفته است که بسیاری از اعدام‌ها در ایران به خاطر جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده که «جرایم بسیار جدی» تلقی نمی‌شوند.

دو کارشناس حقوق بشری سازمان ملل همچنین گفته‌اند در حالی که اعدام در ملاءعام «اثری غیرانسانی بر قربانی و شاهدان دارد» از آغاز سال میلادی جاری تاکنون ۱۵ نفر در ایران در ملاءعام اعدام شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,