Saturday, 18 July 2015
06 June 2023
جنگ ایران و اعراب و سود اسراییل

«از کشتی ابن‌سینا تا ایران شاهد، جنگ بر سر سیادت دریایی»

2015 May 15

فرامرز دادرس / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

درگیری میان اعراب و ایران تنها به سود سیاست‌های دولت اسراییل خواهد بود. اسراییلی‌ها بی‌صبرانه در انتظار یک جنگ میان اعراب و ایران بسر می‌برند و در کمین نشسته‌اند تا با استفاده از هرج و مرجی که بوجود خواهد آمد به تاسیسات نظامی و اتمی ایران حمله کنند، کاری که تاکنون پیش از این در عراق و سوریه انجام داده‌اند. اسرائیل دو زیر دریایی درآب‌های دریای عمان در نزدیکی آب‌های ایران دارد، این زیر دریایی‌ها مجهز به موشک‌های بالستیک دریا به زمین می‌باشند.

تاریخ تکرار می‌شود! یکبار دیگر ایران و یک کشور عربی برای حفظ سیادت دریایی در آب‌های گرم خلیج فارس و دریای عمان به یکدیگر چنگ و دندان نشان می‌دهند. در سال ۱۳۴۸ خورشیدی ایران از ماجرای اختلاف با عراق بر سر حاکمیت در اروند رود (شط العرب) پیروز بیرون آمد، اکنون باید در انتظار بود تا از ماجرای کشتی «ایران شاهد» چه کسی پیروز این نبرد خواهد بود؛ ایران یا عربستان؟

قرار است چند روز دیگر یک کشتی باربری ایرانی به نام «ایران شاهد» که به گفته مقامات جمهوری اسلامی حامل کمک‌های خوراکی و دارویی می‌باشد با حمایت ناوگروه نیروی دریایی ارتش ایران به سواحل بندرعدن در یمن نزدیک شود. در این کشتی شماری خدمه، چند اروپایی و آمریکایی مخالف جنگ و تعدادی روزنامه نگار و کادر پزشکی راهی بندر عدن می‌باشند.

kashtiiranshahed

یک سناریو بسیار شبیه به ماجرای کشتی ماری مرمره، در چار چوب کاروان آزادی که از سوی ترکیه برای کمک رسانی به مردم غزه ارسال شده بود می‌باشد. کاروان آزادی از سوی کماندو‌های ارتش اسرائیل در سی و یکم ماه مه ۲۰۱۰ میلادی مورد حمله قرار گرفت و نه نفر از سرنشینان کشتی ماری مرمره، در این حمله کشته شدند و از‌‌ همان سال تاکنون رابطه سیاسی میان ترکیه و اسرائیل قطع شده است.

مقامات عربستان سعودی همواره جمهوری اسلامی را متهم به پشتیبانی از شیعیان حوثی یمن نموده است و تهدید کرده که این کشتی ایران شاهد بایستی با دریافت اجازه از نیرو‌های ائتلاف توفان قاطعیت (بخوانید عربستان سعودی) به آب‌های یمن وارد شود و مورد بازرسی نیرو‌های ائتلاف قرار گیرد.

دولت ایران هرگونه بازرسی این کشتی را از سوی کشورهای شرکت کننده در حمله به یمن رد کرده است. مقامات ایرانی تهدید کرده‌اند که در صورت حمله و یا جلوگیری از رساندن محموله کشتی به بنادر یمن آتش جنگ تازه‌ای در منطقه روشن خواهد شد. گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مبنی بر رد بازرسی از سوی کشور‌های شرکت کننده در حمله به یمن تلویحاً راه را برای بازرسی کشتی ایران شاهد از سوی مقامات دیگری بجز ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان باز گذاشته است.

هدف ایران رساندن این کمک‌ها به جنگجویان انصارالله یمن وابسته به ایران می‌باشد که با توجه به حملات بی‌امان هوایی نیروهای ائتلاف عربی «توفان قاطعیت» هنوز کنترل بندر عدن ومناطق اطراف آن را در دست دارند. در این حملات تاکنون چند هزار غیرنظامی یمنی کشته و زخمی و بیش از نیم میلیون آواره شده‌اند.

ایران می‌خواهد ضمن نشان دادن قدرت نظامی خود در منطقه خلیج فارس و دریای عمان با رساندن کمک به یاران خود در یمن و پخش آن زیر نظر آنان به اعتبار و محبوبیت این گروه از شیعیان یمن در میان یمنی‌ها بیافزاید و‌‌ همان نقشی را ایفا کند که تاکنون در لبنان برای حزب الله وابسته به خود در آن کشور بازی کرده است. به همین دلیل ایران در برابر تهدید‌های عربستان و سفارش! آمریکا کوتاه نخواهد آمد چون هرگونه بازرسی کشتی ایرانی از سوی نیروهای عربستان و وابسته به آن در آب‌های آزاد بین المللی و سواحل یمن شکستی برای ایران بشمار خواهد رفت.

kashti

بنابراین آمریکایی‌ها که در منطقه نقش همه کاره را بازی می‌کنند و در انتظار امضای قرار داد صلح میان کشور‌های پنج به اضافه یک و ایران تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۵ نشسته‌اند، مایل به بوجود آمدن درگیری تازه‌ای با ایران نمی‌باشند ولاجرم بایستی به جستجوی چاره‌ای در حل این مشکل برآیند.

آمریکایی‌ها به ایران سفارش! کرده‌اند که از ایجاد هرگونه تنش خودداری کند و بار این کشتی را در بندر جیبوتی روبروی بندر عدن خالی کند تا با مدیریت سازمان ملل مستقر در جیبوتی این کمک‌ها در یمن پخش شود.

بهترین و ساده‌ترین راه آن است که نمایندگان سازمان ملل در نزدیکی آب‌های بندر عدن از کشتی ایران شاهد بازرسی به عمل آورده و در صورت مجاز بودن محموله کشتی باربری ایران اجازه دهند بار این کشتی به مقصد برسد و با این کار از هرگونه حادثه‌ای میان عربستان و ایران جلوگیری به عمل خواهد آمد.

ماجرای کشتی ایران شاهد یاد آور درگیری‌های مرزی میان عراق و ایران در بهار سال ۱۳۴۸ خورشیدی می‌باشد. در فروردین‌‌ همان سال دولت بعثی عراق به سرکردگی ژنرال احمد حسن البکر ادعای حاکمیت کامل عراق بر اروند رود (شط العرب) را مطرح کرد و گفت از این پس کشتی‌های ایرانی هنگام عبور از این آبراه بایستی پرچم عراق را بر دکل‌های خود نصب کنند و اجازه بازرسی کشتی‌ها را به نیرو‌های نظامی عراق بدهند و گرنه هدف حمله عراق واقع خواهند شد و پرچم ایران به پایین کشیده خواهد شد و پرچم عراق بجای آن در اهتزاز در خواهد آمد.

در پاسخ به این زیاده گویی عراق، چهل وشش سال پیش در چنین روزهایی در دوم اردیبهشت ماه کشتی تجاری ایرانی ابن سینا به پشتیبانی ناوچه‌های توپدار نیروی دریایی و هواپیما‌های جنگنده فانتوم نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران از دهانه خلیج فارس وارد اروند رود (شط العرب) شد و مسافت نود مایلی اروند رود را با پرچم شیروخورشید ایران پیمود.

kashtiibnsina

کشتی تجاری ایرانی ابن سینا

نیروهای عراقی جراًت هیچ گونه واکنشی در برابر قدرت نظامی ارتش ایران نداشتند و کشتی‌های ایرانی به راحتی از اروند رود گذشتند، در‌‌ همان هنگام اعراب خلیج فارس که همواره دشمنان سوگند خورده ایران می‌باشند در انتظار پیروزی عراق بر ایران چشم‌هایشان به صفحه تلویزیون‌ها دوخته شده بود، به ناگاه یک سرباز عراقی لوله مسلسل سنگین خود را که در ساحل بندر بصره مستقر بود به سوی ناوچه ایرانی چرخاند، نفس در سینه‌ها بند آمده بود که بی‌درنگ لوله توپ ناوچه ایرانی بسوی تیربار عراقی چرخید و سرباز عراقی از ترس لوله تیربار خود را به علامت تسلیم رو به هوا نشانه گرفت. دو روز بعد کشتی ایرانی آریافر همین مسیر را طی کرد.

در آن زمان همه نیروهای سه گانه ارتش ایران در آماده باش کامل بسر می‌بردند و آماده بودند تا وارد خاک عراق شوند و جنگی را که ده سال بعد از سوی عراق و پشتیبانان آن کشوربه مدت هشت سال به ایران تحمیل شد در‌‌ همان سال ۱۳۴۸، با پیروزی ایران به پایان برسانند.

این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,