Saturday, 18 July 2015
25 February 2020
نشست دو روزه کمپ‌دیوید

«در کمپ داوود سهم جالوت قوطی بگیر و بنشان بود»

2015 May 16

فرامرز دادرس / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

در دو ماه گذشته اعراب خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی در رابطه با اختلافاتی که با ایران دارند دست‌کم  تاکنون سه بار تحقیر شده‌اند: نخست امضای تفاهم‌نامه هسته‌ای در ژنو. دوم جنگ بی‌حاصل در یمن و گیر کردن در باتلاق یمن. سوم دست خالی برگشتن از نشست کمپ دیوید. عرب‌ها رفتند که شیر برگردند ولی روباه برگشتند. هدف پرزیدنت اوباما از احضار سران کشورهای شبه‌جزیره عربستان به کمپ دیوید (کمپ داوود! دومین پادشاه یهودیان) جدا کردن اعراب خلیج فارس از دنباله‌روی سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر معترض اسراییل علیه تفاهم هسته‌ای میان کشورهای پنج به اضافه یک و ایران بود.

نشست دو روزه کمپ دیوید میان آقای اوباما و نمایندگان کشورهای عربی خلیج فارس به پایان رسید و در گیر و دار توافقات میان آمریکا و جمهوری اسلامی بر سر تفاهم هسته ای لوزان، رفع تحریم ها علیه ایران و مبارزه مشترک دو کشور علیه داعش درعراق وسوریه، سهم اعراب همیشه نگران! خلیج فارس پر کردن حساب های بانکی شرکت های اسلحه سازی آمریکایی و غربی با خرید چند میلیارد دلار سیستم ضد موشک علیه موشک های جمهوری اسلامی شد.

33

در اوائل ماه مارس گذشته بنیامین نتانیاهو کوشید با شرکت و سخنرانی علیه مواضع دولت اوباما در کنگره آمریکا آقای اوباما را بی اعتبار کند. اوباما پاسخ این اقدام نتانیاهو را با رام کردن اعراب لجام گسیخته خلیج فارس در کمپ دیوید داد و نتانیاهو را  در انزوای مطلق نگهداشت. اکنون دولت اسرائیل در ادامه سیاست های خود علیه ایران تنها مانده و چشم امید به نمایندگان وابسته به لابی های قدرتمند یهودیان در حزب جمهوریخواه آمریکا دوخته است. روز گذشته واتیکان نیز با شناسایی دولت مستقل فلسطین ضربه ای جانکاه به نتانیاهو زد.

در بیانیه پایانی نشست کمپ دیوید اوباما گفت: «از کشورهای عرب حمایت می‌کنیم، ولی ایران را به حاشیه نمی‌رانیم» این سخن به هیچ وجه خوشایند اعراب نیست. اعراب توقع داشتند که آمریکا ایران را منزوی کند و پیشنهاد ملک عبداله پادشاه پیشین عربستان را که به آمریکایی‌ها گفته بود: «سر این مار در ایران است، سر مار را قطع کنید» انجام دهد ولی در حال حاضر آمریکایی‌ها مایل هستند که این مار! را دست‌آموز خود کنند و اعراب را در ترس نگهدارند. اوباما قوطی بگیر و بنشان را به سران عرب داد.

گفته اوباما مبنی بر این که ایران را به حاشیه نمی‌راند پیام روشنی هم‌زمان به اعراب و اسراییل می‌باشد؛ از این پس اعراب و اسراییل بایستی با مسالمت با یکدیگر و جمهوری اسلامی برخورد کنند و همسایگان خود را به رسمیت بشناسند. اعراب ناچارند تا زمانی که رژیم جمهوری اسلامی بر سر کار است، ایران را در حیاط خلوت خود تحمل کنند و به ناچار سالانه بودجه (باج) هنگفتی برای امنیت خود به کشورهای غربی بپردازند. آمریکا وعده داده که در صورت حمله به خاک کشورهای عربی خلیج فارس از این کشورها پشتیبانی کند.

naft

می‌دانیم که اگر آمریکا چنین وعده‌ای هم به اعراب نمی‌داد باز هم ناچار بود تا زمانی که نفت در زیر زمین‌های این حکومت‌های دست نشانده غرب وجود دارد و هر سال میلیاردها دلار از سوی این کشور هزینه خریدهای تسلیحاتی از آمریکا می‌شود اجازه ندهد به جز هفت خواهران نفتی! کسی کلید این ذخائر را در دست داشته باشد. به همین دلیل هنگامی که کویت از سوی صدام حسین اشغال شد به خلیج فارس لشکر کشید.

پرزیدنت اوباما در برابر زیاده‌خواهی‌های سران عرب خلیج فارس ایستاد و آنان را سرجای خود نشاند. اعراب گمان می‌کنند که در ازای بذل و بخشش‌ها، ولخرجی‌های شاهزادگان عرب در اروپا و آمریکا و خرید‌های تسلیحاتی بزرگی که از آمریکا و کشورهای غربی انجام می‌دهند، می‌توانند امیال خود را به آمریکا و غرب تحمیل کنند. سران عرب باید بدانند که خود نه مالک چاه‌های نفت می‌باشند و نه فرمانده نیروی‌های نظامی کشورهایشان، بلکه تنها کارگزاران وابسته به قدرت‌های جهانی هستند و از خود اختیاری ندارند.

آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که  خطر اصلی که حکومت‌های عرب را تهدید می‌کند خطر خارجی نیست بلکه خطر مردم ناراضی و خشمگین کشورهای عربی می‌باشد. مردمی که از خودکامگی شیوخ عرب، بیکاری، فقر و فساد در رنج می‌باشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,