شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
29 August 2016
از سوی دادگاه کابل

«حکم زندان برای یازده افسر و مامور پلیس کابل به جرم غفلت در نجات فرخنده»

۱۳۹۴ اردیبهشت ۲۹

خبر / رادیو کوچه

 

یازده افسر و مامور پلیس افغان از سوی دادگاه کابل، به جرم غفلت در نجات «فرخنده» دختر جوابی که توسط مردان خشمگین به اتهام آتش‌زدن قرآن به قتل رسید و سپس جنازه‌اش نیز سوزانده شد، به یک سال زندان محکوم شدند.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز سه‌شنبه نوزدهم ماه می، ضمن اعلام این خبر، گزارش داده است، دادگاه ابتدایی حوزه سوم کابل پنج نفر از این یازده نفر را که حسیب‌اله، رییس حوزه دوم پلیس کابل هم در میان آن‌ها است، در مورد اتهام عدم استفاده از صلاحیت در انجام وظیفه در قضیه مرگ فرخنده تبرئه کرد.

بنابه این گزارش، «صفی‌اله مجددی» رییس این دادگاه که حکم هیات قضایی دادگاه را اعلام می‌کرده، گفته است که هشت نفر دیگر از متهمان به دلیل نبود مدارک کافی علیه آن‌ها، تبرئه شده‌اند.

او گفته است که احکام صادر شده در مورد این ۱۹ نفر نهایی نیست؛ هم افراد محکوم شده و هم دادستانی می‌توانند درخواست تجدید نظر کنند.

afghan

پیش از این این دادگاه چهار مرد را به جرم مشارکت در قتل فرخنده به اعدام و هشت تن دیگر را به ۱۶ سال زندان محکوم کرده بود.

در جلسه قبلی دادگاه همچنین ۱۸ نفر از متهمان پرونده قتل فرخنده بی‌گناه اعلام شدند.

فرخنده دختر ۲۷ ساله‌ای بود که دو روز مانده به نوروز امسال در زیارتگاه شاه دوشمشیره از سوی مردان خشمگین با این ادعا که او نسخه قرآن را سوزانده، به ضرب مشت، لگد، سنگ و چوب کشته و جسدش به آتش کشیده شد.

قتل فرخنده خشم مردم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر از سراسر جهان را به همراه داشت و باعث اعتراض‌های گسترده نسبت به بدرفتاری با زنان در افغانستان شد.

این موضوع از همان آغاز در میان مردم، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و محافل گوناگون در داخل و خارج افغانستان بازتاب گسترده‌ای داشت.

در مراسم خاکسپاری پیکر «فرخنده»، که روز یک‌شنبه بیست و دوم مارس برگزار شد، زنان شرکت کننده در این مراسم اجازه ندادند که تابوت این دختر توسط مردان حمل شود.

بیشتر بخوانید

دادگاه کابل چهار نفر را به اتهام مشارکت در قتل فرخنده به مرگ محکوم کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,