Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
با ٢٦٠٠ نفر جمعیت

«شهر مارینالدا در جنوب اسپانیا؛ بهشت کمونیست‌های جهان»

2015 May 20

گزارش / رادیو کوچه

 

شاید تصور این‌که در یک کشور عضو اتحادیه اروپا شهری به شکل کاملن خودمختار با اصول و مشی کمونیستی اداره شود، کمی دشوار باشد، اما یک شهرکوچک در جنوب اسپانیا بیش از ۲۴ سال است که به این شکل اداره می‌شود.

به گزارش عصر ایران شهر «مارینالدا» در نزدیکی شهر سویل در محدوده دولت محلی «اندلس» اسپانیا با جمعیتی ۲۶۰۰ نفره کاملن به صورت مستقل و به وسیله شهرداری اداره می‌شود.

behesht_como_1

در این شهر از دغدغه‌های رایج در بسیاری از اقتصادهای بازار آزاد خبری نیست و رفاه صد درصدی حاکم است. این شهر ۲۶۰۰ نفره از سال ۱۹۹۱ توانست از دولت محلی اندلس اسپانیا حق خودمختاری بگیرد و از آن زمان تا کنون یک شورای ۱۱ نفره و یک شهردار به نام «سانچز گوردیلو» مسئولیت اداره امور این شهر را در دست دارند.

هیچ کدام از اعضای شورای محلی حقوق دریافت نمی‌کنند و حتا این افراد به صورت اشتراکی در زمین‌های زراعی این شهر کوچک کار می‌کنند. پیش از خودمختاری، زمین‌های این محدوده متعلق به اشراف و فئودال‌های محلی بود که در مادرید ساکن بودند اما پس از کسب حق خودمختاری زمین‌های کشاورزی اموال عمومی اعلام شد و هر فرد مسئولیت اداره زمینی را که داشت به دست آورد.

behesht_como_2

تعریف کار در این شهر چنین است: «شش ساعت فعالیت روزانه در ازای دریافت ۴۷ یورو دست‌مزد.» خانه‌های این شهر به مدت هفتاد سال با اجاره ماهانه ۱۵ یورو در اختیار افراد قرار می‌گیرد. این خانه‌ها دوبلکس و دو خوابه بوده و با زیر بنای ۱۰۰ متر دارای ۱۰۰ متر حیاط و محوطه چمن هم هستند.

هزینه مهد کودک در شهر مارینالدا ۱۵ یورو ماهانه است. در مارینالدا همه تصمیمات بر مبنای دموکراسی مستقیم و با رای مستقیم عمومی گرفته می‌شود و همه عواید عمومی در یک «صندوق تعاون» جمع می‌شود و صرف امور عمومی و توسعه و رفاه مردم می‌شود.

behesht_como_3

در این شهر مالکیت خصوصی معنایی ندارد و همه اموال از جمله زمین‌های زراعی، اماکن عمومی و خانه‌ها و… در مالکیت عمومی و اشتراکی است. به هر فرد که در زمین‌های زراعی کار می‌کند به صورت مساوی ۴۷ یورو پرداخت می‌شود و عواید حاصل از صادرات محصولات متنوع کشاورزی این شهر کوچک در صندوق تعاونی ذخیره و با تصمیم شورای شهر و رای‌گیری مستقیم مردمی صرف امور رفاهی و عمومی می‌شود.

در زمانی که بحران اقتصادی اروپا از سال ۲۰۰۸ اقتصادهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا را در می‌نوردید، این بحران به هیچ وجه در این شهر کوچک احساس نشد و مردم به زندگی عادی خود به دور از بحران ادامه دادند.

behesht_como_4

این مساله سبب شد در سال ۲۰۱۲ در یک شهر کوچک دیگر در ایالت کوردوبا نیز جنبشی مشابه به منظور کسب حق خودمختاری و اشتراکی کردن زمین شکل بگیرد اما این جنبش از سوی پلیس ایالت کوردوبا مهار شد.

عبور بدون مشکل اقتصاد شهر مارینالدا از بحران اقتصادی سبب شده است رسانه‌های اسپانیایی و اروپایی به این شهر توجه ویژه‌ای داشته باشند و اکیپ‌های خبری مختلفی به منظور تهیه گزارش خبری و برنامه‌های مستند از نحوه اداره این شهر و زندگی روزانه مردم به این شهر در رفت و آمد هستند.

behesht_como_5

سانچز گوردیلو شهردار متنفذ شهر مارینالدا که از سال ۱۹۹۱ و زمانی که تنها ۲۵ سال داشت شهردار این شهر بوده است، خود در این باره می‌گوید: عامل بحران اقتصادی در کشورهای اروپایی اقتصاد سرمایه‌داری است.

behesht_como_6

گوردیلو که خود را یک «کمونیست لیبرال» می‌نامد همزمان عضو مجلس ایالتی اندلس اسپانیا نیز است و مدام به مرکز استان در رفت آمد است. او خودروی شخصی ندارد و هر بار که می‌خواهد به مجلس برود از یکی از ساکنان شهر که خودروی سواری دارند، درخواست می‌کند تا او را به ایستگاه راه آهن برساند.

behesht_como_7

او در سال ۲۰۱۲ در مصاحبه‌ای با نشریه آلمانی «یونگه ولت» درباره ایده‌های سیاسی خود گفت: «من امروز حتا بیش‌تر از گذشته آرمان‌گرا هستم چون ما در دو دهه گذشته توانستیم مدینه فاضله خود را بسازیم و در این کار موفق بودیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , ,